DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21673400,44%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dr. Gül, “Ölüm korkusuyla kalp pili takılamaz”

Dr. Gül, “Ölüm korkusuyla kalp pili takılamaz”

ABONE OL
12 Ağustos 2023 10:10
Dr. Gül, “Ölüm korkusuyla kalp pili takılamaz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde ortalama yaşam süresini arttırmaya yönelik cihazlardan biri olan kalp pili için açıklamada bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Çetin Gül, rahatsızlığı bulunmayıp aniden ölmemek için kalp pili takmak isteyenlere bunun mümkün olmadığını söyledi.

Kalp pilinin birkaç çeşit olduğunun ve hastalara uygulanma sürecinde bahseden Çetin Gül, bu cihazın bazen bir uzmandan çok konsey kararına bağlı bir işlem olduğunu söyledi. İnsanların kalp rahatsızlığı olmadan ani bir ölümden korkarak kalp pili taktıramayacağını söyleyen Dr. Çetin Gül “Birkaç tane hocanın konsey onayıyla karar aldığı durumlar bunlar. Hiçbir hastalığı olmadan ‘ben gideyim kalp pilli taktırayım, aniden kalpten ölmeyeyim’ öyle bir şey yok” şeklinde ifade etti.

“KALP PİLİ TEK DEĞİL BİRKAÇ ÇEŞİTTİR”

Kalp pillerinin çeşitleri olduğunu bir tanesinin nabzını düşük atmasını engellediğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Çetin Gül, “Tabii kalp pili deyince hani tek bir model kalp pilinden bahsetmiyoruz. Çok genel bir isim kalp pili. Kalp pilinin kalp hastalarına birkaç çeşit amacı vardır. Bir tanesi en basit, en eskiden beri olan kalp pili uygulaması kalp atışlarının normalden aşırı yavaşlaması ve kalp atışlarında blok dediğimiz yetersiz kalp atışı ile karakterize durumlarda bradigardir ve kalpte blok olduğu olur. O durumlarda kalp atışlarını belli bir seviyede 60 ve üzerinde tutması için takılan kalp pili vardır. En basit kalp pili uygulaması budur. Bu sadece hastanın nabzını düşük atmasını engeller ve hastanın yaşamını idame etmesini sağlar. Ama hastaya başka bir fayda sağlamaz” dedi.

“CRT TEDAVİSİ ALTINDA KALP PİLİ”

Kalp atışlarının seviyesini koruyan kalp pili haricinde, kalp yetmezliği olan hastalarda teknolojinin ilerlemesiyle kalp pili takıldığını dile getiren Uzm. Dr. Gül, “Daha sonra yıllar içinde teknolojinin gelişmesiyle kalp pilinin içindeki özellikler de geliştiği için kalp yetmezliği olan hastalara da kalp pili takılmaya başlandı. Özellikle uygun hastalara, kalp elektrosu, kalp ritmi uygun olanlara nabız düşük olmasa bile yani kalp atışları düşük olmasa bile bunlara özellikle iki odacıklı kalbin hem sağına hem soluna kablosu ilerletilerek takılan kalp pilleri, kalp yetmezliğindeki kalbin kasılmasındaki bozulmayı bir nebze yükselttiği gösterildi. O yüzden de kalp yetmezliği hastalarında belli bir gruba, CRT dediğimiz kardiak resenkronizasyon tedavisi adı altında kalp pili takılabiliyor ve bu hastalar fayda görebiliyor” diye konuştu.

“ICD ÖZELLİKLİ KALICI KALP PİLLERİ”

Ölümcül kalp ritmi bozukluğunu önlemek adına içeriden kalbe elektroşok veren kalıcı kalp pili ICD’den bahseden Uzm. Dr. Gül “Üçüncü bir kalp pili şekli ise iyice teknoloji geliştikten sonra bu da ortaya çıktı. Bunda özellikle ileri derecede kalp yetmezliği olan ve kalp damarı tıkalı olan hastalarda en sık ölüm sebebi bizim ventriküller taşikardi dediğimiz filmlerde de gördüğünüz gibi elektroşokla hastayı hayata geri döndürdüğümüz bir ölümcül bir ritim bozukluğu ile kaybedilir bu tip hastalar. Bunların tabi tespit edilip hastaneye yetişip elektroşok yapılana kadar yüzde 80’i ölüyor. Çok azı hastaneye yetişip monitörize edilip elektroşokla hayata dönebiliyor. Bu yüzden bu tip hastalara daha bu ventriküller taşikardi dediğimiz ölümcül aritmi gelişmeden önce eğer bu tip risk faktörleri olan bir hastası, kalp yetmezliği, ciddi kronik iskemik kalp hastalığı olan bir hasta grubu ise bunlara ICD özelliği olan kalıcı kalp pilleri takılıyor. ICD dediğimiz şey, kalp içinde ölümcül ritim bozukluğunu tanıyıp kendi kendine kalbe içerden elektroşoku veren özelliği olan kalp pilli demektir. Bunlar ICD özellikli kalp pilli. Mesela cumartesi günü böyle bir hastamız geldi buraya. Bu hastada diyelim ki ayda iki kere ölümcül aritmisi oldu. İki kere içerden kalp pilli, ICD özellikli kalp pilli bunu tanıyor, tespit ediyor ve hemen şoku veriyor. Hasta toparlıyor. Ama tabii çok sık bu şok oluyorsa, çünkü hasta onu hisseder, sarsılır, böyle bir zıplar. Doktoruna gidip yine kaç kere girmiş, pil ayarı gerekiyor mu gibi ayarlar gerekebiliyor. Ama tabii , bu tip hastalarda hayat kurtaran bir kalp pilli. Tabii ki bu az önce söylediğim gibi bir yavaş kalp atımında takılan basit kalp pilleri. Bir tık ilerisi kalp yetmezliğinde takılan daha gelişmiş kalp pilleri. En ileri seviyede ICD dediğimiz içerden elektroşok veren kalp pilleri var”diye belirtti.

“RAHATSIZLIĞI OLMADAN ANİ ÖLÜM KORKUSUYLA KALP PİLİ TAKTIRAYIM DİYE BİR ŞEY YOK”

Vatandaşların kalp problemi olmadan ölüm korkusuyla ani bir kalp krizine karşı kalp pili taktıramayacağını, kalp pili için uzmanların konsey onayıyla aldığı kararlarla takılabildiğinin altını çizen Uzm. Dr. Gül, “Ama bu demek değildir ki bir insanı ani ölümden korumak için hiçbir hastalığı olmadan ben gideyim kalp pilli taktırayım, aniden kalpten ölmeyeyim, öyle bir şey yok. Belli endükasyonlarda yapılan ve uygulanışında da belli riskleri olan, belli komplikasyonları olan invaziv işlemler, girişimsel işlemler bunlar. O yüzden ilgili uzman kişi, hatta bazen tek başına bile bir uzmanın karar veremediği 3. basamak hastanelerde, eğitim hastanelerinde, tıp fakülteleri gibi hastanelerde birkaç tane hocanın konsey kararıyla bu kararı aldığı durumlar bunlar. Yani hiçbir kimsenin kendi başına ben gideyim kalp pilli taktırayım, kalpten ölmeyeyim böyle bir şey yok, uygulama yok. Kalp pilleri de çeşitli ve hepsinin belli endükasyonları var” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.