DOLAR 32,7069 1.33%
EURO 34,9288 0.05%
ALTIN 2.449,262,45
BIST 10.427,450,34%
BITCOIN 21867140,25%
Edirne
17°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne Gülü yuvasına dönüyor

Edirne Gülü yuvasına dönüyor

ABONE OL
16 Ekim 2021 00:48
Edirne Gülü yuvasına dönüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Gülünün ve sanayi gülü yetiştiriciliğinin yeniden canlanması için demonstrasyon çalışmalarına devam eden Trakya Üniversitesi tarafından Balkan Yerleşkesi içerisinde bulunan 5 dönümlük araziye 1.500 adet gülü fidanı ekerek “Edirne Gülü Bahçesi” oluşturuldu.

Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, çiçek yetiştiriciliği sahasında Edirne’de yeni bir dönem başlatmayı hedeflediklerini belirterek, “Tarihî kayıtlar Edirne’nin Osmanlı Devleti zamanında gül ve gülcülük merkezi olduğunu göstermektedir. Edirne gülünün 17. yüzyılın sonunda Bulgaristan’a, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Bulgaristan’dan göç eden Türkler aracılığı ile İstanbul, Balıkesir, Bursa, İzmir, Isparta ve Burdur yöresine getirildiği bilinmektedir. Ancak savaşlar ve göçler nedeniyle Edirne’de gül tarımı kaybolmuştur. Trakya Üniversitesi olarak bizler de gülü, doğduğu ve yayıldığı topraklara yeniden bir değer olarak kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

“EDİRNE SARAYI’YLA BİRLİKTE SARAYIN SÜSÜ GÜL DE EDİRNE’DE YÜKSELECEK”

Doğduğu topraklardan yurdun ve Balkanların dört bir yanına yayılan Edirne gülünün yeniden Trakya Üniversitesinin örnek bahçesi ile kent kimliğine kazandırılacağını ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bu kazanımın sadece kent kimliği ile sınırlı kalmayacak, tarım ve tarıma bağlı sanayi üretimi ile istihdama da katkı sağlayacaktır. Gülcülük yeniden doğduğu topraklara geri dönerek kültür hayatımıza da etki edecektir. Edirne Sarayı yaygın olarak gül ekilen bir yerdi. Şanlı tarihimizde Edirne Sarayı’ndan yükselen gül kokusunun kaynağı bu topraklardı. Trakya Üniversitesi olarak bir yandan Edirne Sarayı’nı tekrar yükseltirken bir yandan da o sarayın süsü, kokusu Edirne gülünü de yine bu güzel şehirde açtıracağız. Belki de ektiğimiz güllerin yerinde yıllar öncesinde de atalarımızın ektiği güller vardı. Biz aslında bir tarihi yeniden diriltiyoruz.” dedi.

Gülün medeniyetimiz açısından da önemli olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Gül, Hz. Peygamberimizi de sembolüdür. Gülün kokusunu O’ndan aldığına dair hoş bir kıssa da vardır. Şiirimizde, tarihimizde, genç kızların çeyiz süslemelerinde kısacası hayatımızın her alanında gül ve güle ait bir ayrıntı vardır. İnşallah bizler de yeniden gülü ve gülcülüğü Edirne’nin kültür ve medeniyet hayatına tekrar kazandırıp Edirne’nin dört bir yanını gül kokusu ile saracağız.” şeklinde konuştu.

Balkan Yerleşkesi içerisinde bulunan 5 dönümlük arazide ekili 1.500 adet gül fidanından oluşan “Edirne Gülü Bahçesi” ilerleyen dönemlerde farklı türlerde gül fideleriyle genişletilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.