DOLAR 32,1876 0.16%
EURO 35,0476 0.18%
ALTIN 2.425,63-0,15
BIST 10.633,14-0,22%
BITCOIN 2196168-0,37%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne Kırmızısı Bahçesi açıldı

Edirne Kırmızısı Bahçesi açıldı

ABONE OL
16 Mart 2022 13:07
Edirne Kırmızısı Bahçesi açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi tarafından farklı disiplinlerde başlatılan çalışmalar doğrultusunda kent kimliğine kazınan Edirne Kırmızısı rengine olan farkındalığın artırılması adına Balkan Yerleşkesinde “Edirne Kırmızısı Bahçesi” oluşturuldu. ‘Kırmızı’ konseptli hazırlanan bahçede kırmızı renkte çiçek açan ve meyve veren bitkilerin yanı sıra çok sayıda dinlenme alanı yer alıyor.

Edirne Kırmızısı logosuyla birlikte rengin hikâyesinin de anlatıldığı bir tabelanın da yer aldığı parkın açılışı, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve eşi Uzm. Dr. Nilgün Tabakoğlu ile Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen, Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada ve Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman katıldı.

“EDİRNE’NİN TÜM DEĞERLERİNİ KORUYOR VE SAHİPLENİYORUZ”

Bahçenin açılışını gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’nin tüm dünyaya kabullendirdiği bir rengi bulunduğunu ve bu rengin de kırmızıların en güzeli olduğunu belirterek, “Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, bünyesinde pek çok kültürel değeri bulunduran bu kadim kentin mirasçıları olarak Edirne’nin tüm değerlerini koruyor ve sahipleniyoruz. Edirne Kırmızısı da bu kentin en özel, en nadide kültürel değerlerinden biri. Biz de bu dillere destan rengi, birçok farklı alanda hayata geçirdiğimiz çalışmalar sonucu kentin kimliğine, kültürüne, belleğine, hatta turizmine ve ekonomisine kazandırdık, kazandırmaya da devam ediyoruz. Her şehre bir renkle anılmak nasıl nasip olmuyorsa her renge de bir şehirle anılmak nasip olmuyor. Edirne bu yüzden çok müstesna bir şehir. Bugün de burada, renge dair bir farkındalık oluşturmak adına, kampüslerimizin birçok alanında oluşturduğumuz gibi bir bahçe oluşturduk ve bu bahçemizi kırmızı ağırlıklı yaptık. Tabii önceliği de Edirne Kırmızısı’na verdik. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN VE ÇALIŞANLARIMIZIN NEFES ALACAKLARI ALANLARI ÖNEMSİYORUZ”

Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Burak İşçimen de kampüslerde, öğrencilerin ders arasında vakit geçirip dinlenebilecekleri alanlar olmasına özen gösterdiklerini belirterek, “Pandemi döneminde açık alanların kıymetini daha iyi anladık. Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın dinlenecekleri, nefes alacakları alanları önemsiyoruz. Bu sebeple de açık alanlarımızı iyileştirmeye gayret ediyoruz. Bu doğrultuda her fakültemizin ve yüksekokulumuzun önüne birer bahçe kazandırmaya çalışıyoruz. Edirne Kırmızısı Bahçesi’nde de kırmızı rengi hâkim kıldık ve kırmızı renkte çiçek açan, kırmızı renkte meyve veren bitki ve ağaçların ekimini gerçekleştirdik. Aynı zamanda ilimizin önemli kültürel değerlerinden biri olan Edirne Kırmızısı’nı da başköşeye yerleştirerek rengin tarihini, hikâyesini aktardık” dedi.

“EDİRNE KIRMIZISI HEM TURİSTİK HEM EKONOMİK ANLAMDA ÖNEMLİ BİR KAZANIM”

Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Orkun Akman ise, yüzyıllar önce bu topraklardan çıkan Edirne Kırmızısı’nı yapılan birçok çalışma sonrası somutlaştırmanın sevinci yaşadıklarını belirtti. Edirne Kırmızısı’nın yeniden hayat bulmasının önemine de değinen Akman, rengin hem turistik hem de ekonomik anlamda çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek bahçenin hayata geçirilmesinde emeği olan Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Burak İşçimen’e, SKS Daire Başkanlığı personeline ve başta Gökhan Erginler olmak üzere bahçe ekibine teşekkürlerini sundu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.