Edirne’deki okullar depreme dayanıklı mı?

25.02.2023 11:38

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Edirne’deki okulların deprem risk durumlarını sordu.

Edirne’deki okullar depreme dayanıklı mı?

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Edirne’deki okulların deprem risk durumlarını sordu.

Deprem gerçeğini çok acı bir şekilde hatırlamak zorunda kaldığımızı söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu 1999 depreminden sonra yasal birçok düzenleme yapılmasına rağmen aradan geçen 23 yılda ne gibi önlemlerin alındığının bilmenin vatandaşın hakkı olduğunu ifade etti.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Devlete emanet ettiğimiz çocuklarımızın güvenli okullarda olup olmadığını bilmek hepimizin hakkı. Edirne’de deprem riski nedeniyle yıkılan okulların yerine yenisinin yapılmadığını da biliyoruz. Birçok yerleşim yerimizde okul sıkıntısı var.

Milletvekili Gaytancıoğlu, “Çocuklarımız için açık açık soruyoruz. Deprem riskine karşı 23 yılda ne yaptınız? Okulların, yıkılan öğretmenevinin, pansiyonların, yurtların durumu nedir? Biz bunları soruyoruz” dedi.

BAKAN ÖZER’E SORULAR

Doç. Dr. Gaytancıoğlu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması için TBMM Başkanlığın verdiği önergede şu soruları yöneltti:

  1. Edirne ve İlçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kaç okul, yurt, lojman ve pansiyon vardır?
  2. Bunların kaçı 2000 yılından önce yapılmıştır?
  3. Kaçında deprem risk analizi yaptırılmış ve kaçı riskli bulunmuştur?
  4. Riskli bulunanların kaçı yıkılmış ve kaçı yeniden yapılmıştır?
  5. Riskli bulunduğu halde halen eğitime devam edilen okulumuz var mıdır? Varsa kaç tanedir? Bunlar hangi okullardır?
  6. Riskli bulunan ama yıkılmayarak güçlendirilmesi planlanan kaç okul vardır?
  7. Kaç yurt, lojman ve pansiyon riskli bulunmasına rağmen kullanılmaya devam edilmektedir?
  8. Bakanlığınız Edirne ilindeki okul, yurt, lojman ve pansiyonların tümünü depreme dayanıklı hale hangi tarihte getirmeyi planlamaktadır?

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler