En güzel armağan

25.04.2022 10:58

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklar, gönüllerince coşku ve sevinçle kutladı.      

En güzel armağan

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklar, gönüllerince coşku ve sevinçle kutladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102.yıldönümü kutlamaları vesilesiyle Edirne’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kutlama programı kapsamında Atatürk Anıtı’nda çelenk töreni düzenlendi. Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törene Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne Baro Başkanı Tacettin Sivrikaya, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Anıttaki törenin ardından Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen 23 Nisan Programı’na geçildi. Düzenlenen programda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce İlkokul ve Ortaokullar arasında düzenlenen kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak tarafından ödülleri takdim edildi.

“23 NİSAN DEMOKRASİNİN BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı kapsamında günün anlam ve önemine binaen konuşma gerçekleştiren Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı “Milletimizin egemenlik ve bağımsızlığının simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 102. yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk ve Dünya çocuklarına armağan edilen, aziz milletimizin ve geleceğimizin umudu çocuklarımızın ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum. 23 Nisan, tarihimizin dönüm noktası Gazi Meclisimizin açılış yıl dönümüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çocukları çok sevdiği için bu tarihi günü, bayramı geleceğimizin teminatı siz sevgili çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Atatürk, çocuklara olan güvenini şöyle belirtiyor: “Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız.  Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.  Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” Hedefimiz, geleceğimizin teminatı olan en kıymetli hazinemiz sevgili çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek; kendi başına karar verebilen, kendine güvenen, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı, ufku geniş, değerlerine bağlı ve yetenekli gençler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Bugünü anlamlı kılan, 102 yıldır büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan, çocuklarımızın mutluluğu ile ülkemizin yarınlarını özdeşleştiren demokrasinin başlangıç noktasıdır. Medeniyette ilerlemenin, millete değer vermenin ve tek yürek olmanın adıdır. Bugün; özgürlüğü karakteri ve kaderi haline getiren Aziz Türk Milletinin bağımsızlık günüdür. Bizler de eğitim camiası olarak en öncelikli sorumluluğumuzun bilincinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatma gayesiyle, Bakanlığımızın çizdiği hedefler doğrultusunda Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye yolunda kararlı adımlarla ilerlemekteyiz. Çok iyi biliyoruz ki demokrasiye hayat veren güç, eğitimdir. Bu duygu ve düşüncelerimle, Türk Milleti olarak geleceğin hepimiz için, ülkemiz için, dünyamız için daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvenli olacağına yürekten inanıyorum. En güzel günlerin sizlerin olması dileğiyle tüm dünya çocuklarının, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta bugünü çocuklara armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan için fedakârlığın en büyüğünü yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.

Ödül töreni ve konuşmaların ardından il okulları tarafından orkestra ve halk oyunları gösterileri ile program devam ederken, protokol Saraçlar Caddesi’nde kurulan spor, resim, dans, el becerileri gibi stantları ziyaret etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler