DOLAR 32,5874 -0.64%
EURO 35,0087 -0.7%
ALTIN 2.441,18-0,15
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2111435-3,94%
Edirne
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enez’de temizlik akımı başlattılar

Enez’de temizlik akımı başlattılar

ABONE OL
30 Ağustos 2019 10:50
Enez’de temizlik akımı başlattılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (ENEZ DOĞA-DER) örgütlenme çabalarını sürdürüyor. “Enez’i Kirletenlere Teslim Olmayacağız” sloganı ile, özellikle temizlik konusunda Enez’de yeni bir akım başlatan Dernek Yöneticileri bu konuda ilk 2 toplantısını Enez sahil Siteleri temsilcileri ile yaptılar.

28 Ağustosta Sahilde 2 ayrı noktada düzenlenen toplantılara, çeşitli duyurulara rağmen 15 site den 50 kadar kişi katıldı. Başlangıç olarak bu sayının azınsanmayacağını ama yeterli de sayılmayacağını belirten Dernek Başkanı Ulaş Demiray “Zaman içinde bu sayının hızla artacağını biliyoruz. Çünkü Enez’de yerel yöneticilerle dayanışma içinde yapılabilecek çok şey var. Sahilde oturanların ve Enez’de yaşayan herkesin ortak düşüncesine göre, Enez özellikle temizlik konusunda hiç de övünülecek bir noktada değil. Geçtiğimiz günlerde Enez’e gelip Kaleyi gezen yunan konuklar gördükleri kirlilik nedeniyle beni, sevgili İsmet Esengin ve Profesör Sait Başaran’ı uyardılar, başımızı eğmek zorunda kaldık. Enez bu kirliliği, bu düzensizliği hak etmiyor. Kimse kimsenin çöpünü toplamak zorunda değildir. Belediyemizin görevlendireceği zabıtalarla, Enez’i sahili, kumsalı, sokak sokak dolaşıp kirletenlere gerekenin yapılmasına yardımcı olacağız.. Özellikle göl kenarına dökülmüş inşaat artıklarının temizlenmesini ve bu artıkların belediyeden izin alınarak, görevlilerin nezaretinde belediyenin göstereceği yerlere dökülmesinin sağlanmasını istiyoruz. Çöplüğümüz ne yazık ki geçmiş yıllarımızdan daha kötü durumdadır.. Orman, uçuşan poşetlerle “Dilek ağaçları”ndan oluşan bir görünümdedir. Göllerimiz dolmakta, Gala Gölü’nde bazı balık türleri yıllardır artık görülmemektedir. Ormanık arazimiz devamlı bir yangın tehditi altındadır” dedi.

Bu olumsuzlukların hepsinin bugüne ait olmadığını, yeni yönetimin iyi niyetli çabalarını gözlemlediklerini hatırlatan Demiray “Ne var ki bugüne kadar yeni yönetim de sonuç alacak basireti gösterememiştir. Bugüne kadar yere izmarit atan, ya da dükkanın, sitesinin, evinin önünü temiz tutmayan, inşaat artıklarını gelişi güzel yerlere döken vs.. 1 tek kişiye bile bir ceza kesilmemiş, bir yaptırım uygulanmamıştır. Bu cezalar kesilmeli ve bizlerle paylaşılmalıdır. Bu kendini bilmezleri Belediye durduramazsa biz dernek olarak onları teşhir etmekten çekinmeyeceğiz. Kendi evinin bahçesine gelişi güzel çöp ve izmarit atmayanlar bu kentin Cumhuriyet Meydanı’na çöp, izmarit atamazlar. Bu utanmazlıktır. Bu kent bu görgüsüzlerin, sorumsuzların keyfine terk edilemez” dedi.

Yaptıkları toplantılara katılanların gönüllü olarak Kaymakamlık ve Enez Belediyesi ile çalışmaya, gözlemlemeye, denetlemeye ve bu konuda verilecek görevleri yapmaya hazır olduklarını” bildiren Demiray, “Önümüzdeki günlerde toplantılardan çıkan sonuç ve talepleri Belediye Başkanımıza sunacağız. Yanında olduğumuzu göstereceğiz. Bu kısa vadedeki çalışmalarımızın yanında çevre konusunda eğitim ağırlıklı çalışmalarımızı da başlatacağız. Başta, kendimiz ve çocuklarımız olmak üzere, esnafımızın, zabıtalarımızın, İŞKUR çalışanlarının ve halkımızın çevre ve temizlik konusundaki eğitimi Enez’in geleceği için çok önem taşıyor” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.