DOLAR 32,2422 0.07%
EURO 34,9789 0.26%
ALTIN 2.416,420,29
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22283353,75%
Edirne
24°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gaytancıoğlu, enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Gaytancıoğlu, enflasyon rakamlarını değerlendirdi

ABONE OL
6 Eylül 2022 12:04
Gaytancıoğlu, enflasyon rakamlarını değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirerek “Halk enflasyonla ayrı soyuluyor, açıklanan rakamların düşüklüğüyle ayrı soyuluyor. Bir de bunun yanında elektrik, doğalgaz zamları ve bu zamların açıklandığı tarihlerle soyuluyor” dedi.

TÜİK’in açıkladığı Ağustos ayı enflasyon verilerine değinen Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi; “TÜİK’e göre Ağustos ayında enflasyon yüzde 1,46, yılık olarak ise yüzde 80,21. Biz de halkımızda bu oranların gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. Bize göre enflasyon, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’in açıkladığı oran olan yüzde 181,37. Aradaki fark işçinin, memurun, emeklinin alacağı zamdan, dolaysıyla halkın cebinden çalınıyor. Enflasyon düşük gösteriliyor ki çalışana yeterli zam yapılmasın.

Halkın cebinden çalınan paralar yandaşa, kur korumaya, zenginlere, bankalara aktarılıyor. Bu paralar çiftçinin, işçinin, memurun, emeklinin hakkı aslında. Enflasyon düşük gösterilerek halkın cebinden çalındığı yetmiyor, elektrik doğalgaz zamları gibi az da olsa enflasyonu etkileyecek zamlar memurun, çalışanın zam alacağı aylara göre ayarlanıyor.

1 Eylül’den itibaren elektriğe ve doğalgaza zam yapıldı. Doğrudan halkın cebinden alınan paralar bunlar. Herkesi etkileyen zamlar.  Ama öyle bir zaman seçiliyor ki; memur, emekli bu zammın etkisini hissedecek ama enflasyon farlı olarak maaşında hissetmeyecek. Muhtemelen dayanabilirlerse, Ocak ayında tekrar zam yaparlar ki, memurun emeklinin maaş zamlarına yansımasın.

Şimdi seçtikleri zam tarihi bir başka kurnazlığı da göz önüne getiriyor. Örneğin; ülkemizde metal iş kolunda 150 bin kişi çalışıyor ve bu işçilerimiz toplu sözleşmeleri gereği Mart ve Eylül’de enflasyon farkı alıyor. Doğalgaz ve elektrik zamları Ağustos içinde yapılsaydı Ağustos enflasyonuna yansıyacak ve işçiler Eylül’de daha çok enflasyon farkı alacaktı. Bu kış faturaları zamlı ödeyecekler ama enflasyon farkını kış geçtikten sonra Mart ayında alacaklar. Tabii o zamana kadar yeni bir zam daha olmazsa. Ortalama 1 milyon vatandaşımızın cebinden alınan paralar bunlar.

AKP ince ince hesap yaparak her alanda çalışanları doğruyor.  Çalışanın cebinden alıp yandaşın cebine koyuyor. Yoksulluğu derinleştiriyor. Milyonlarca vatandaşımızın geleceğini, umudunu çalıyor. Yaptıkları kurnazlıklar gidişlerini önleyemeyecek. Vatandaş yaşadığını biliyor. Ufak hesaplar, oyunlar gerçeği değiştirmiyor. İlk seçimde gidecekler.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.