Gaytancıoğlu, “Saman fiyatları uçtu”

22.07.2022 12:01

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, et ve süt hayvanlarının sadece karnını doyurup, et ve süt verimine çok katkı yapmayan bir yem maddesi olan samanın fiyatının uçtuğunu belirterek, “Saman’ın tarlada fiyatı 1-1,5 TL iken, nakliye ile bu fiyat 2,5-3 TL'ye ulaşıyor. Yani 7,5 lira olan süt fiyatının 3'te 1'ine saman satılıyor” dedi.

Gaytancıoğlu, “Saman fiyatları uçtu”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, et ve süt hayvanlarının sadece karnını doyurup, et ve süt verimine çok katkı yapmayan bir yem maddesi olan samanın fiyatının uçtuğunu belirterek, “Saman’ın tarlada fiyatı 1-1,5 TL iken, nakliye ile bu fiyat 2,5-3 TL’ye ulaşıyor. Yani 7,5 lira olan süt fiyatının 3’te 1’ine saman satılıyor” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, süt ineklerinin kesilmesinden dolayı samanın bu sene bol olduğunu belirterek, “Neredeyse bölgemizdeki tüm tarlaların yanına TIR’lar yanaşıyor. İzmir’e, Aydın’a, Manisa’ya, Adapazarı’na saman taşıyorlar. Saman’ın tarlada fiyatı 1-1,5 TL iken, nakliye ile bu fiyat 2,5-3 TL’ye ulaşıyor. Yani 7,5 lira olan süt fiyatının 3’te 1’ine saman satılıyor” dedi.

Gaytancıoğlu, “Aslında bir hayvan yemi olmasa da saman çok değerli şuanda. Türkiye’nin her yerine de Trakya’dan gidiyor. Bu samanlar böyle 25 kilogramlık balyalar halinde iple bağlanıyor, deste yapılıyor ve kamyonlara bindirilerek yurdun birçok yerine gönderiliyor. Bağlaması, taşıması aşağı yukarı 25-30 lira. Taşımasıda, 20-25 lira. İzmir’e, Aydın’a, başka yerlere giderse 30 lira civarında. Yani 60 lira. Yani aşağı yukarı 2,5 liraya geliyor bir kilo saman. Bir litre süt 7,5 lira. Üçte bir fiyatına. Trakya’da hayvancılık bitti. Başka yerlerde yapılıyor ama büyük çiftliklerde yapılıyor. Büyük çiftlikler de TIR’larla saman ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Küçük çiftçilerde artık hayvan kalmadı. Süt hayvanlarının hepsi kesildi. Samanda yem kadar değerli bir ürün oldu. Aslında sadece hayvanın karnını doyuruyor. Verim verme özelliği neredeyse yok” dedi.

Kaynak: Mehmet Güzey

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler