DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20927811,57%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gaytancıoğlu, üreticilere destek çağrısı yaptı

Gaytancıoğlu, üreticilere destek çağrısı yaptı

ABONE OL
19 Ocak 2023 10:15
Gaytancıoğlu, üreticilere destek çağrısı yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de ülkemizde yaşanan kuraklığa vurgu yaparak kuraklık ve hastalıklardan dolayı zarar gören üreticilere destek olunmasını istedi.

“Üreticilerimizin bu seneye mahsus tamamının sigortasının geriye dönük olarak devletçe yapılması üreticinin mağduriyetini önleyecektir diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu yaşanan ciddi kuraklığa ve bunun bir sonucu olarak tarlalarda görülen hastalık ve zararlılara dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“Ocak ayının ortalarında olmamıza rağmen ülkemiz yeterli yağış alamadı, bu durum yani kuraklık ciddi anlamda tarımsal üretimi etkiliyor, yeterli soğuğun ve yağışın olmamasından dolayı daha önce çiftçinin tarlalarında pek görülmeyen hastalıklar ve zararlılar da oluşmaya başladı. Örneğin, Edirne’de önemli bir yağ bitkisi olan kanola tarlaları hiç yağış olmamasından dolayı bozuldu. Şimdi de kuraklık arpa ve buğday üretimi başta olmak üzere kışlık ekilen tüm ürünleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Öncelikle bu üreticilerimizin zararlarının giderilmesi, karşılanması gerekir. Bu konuda, Tarım Sigortaları Havuzu yani TARSİM’in kuraklık sigortası olmasına rağmen birçok üretici, öncelikle parasızlıktan ve ek külfet getirmesinden ötürü, sonra da öngörülemeyen kuraklıktan ötürü bu sigortayı yaptıramamıştır. Kuraklık sigortası yaptıramayan ve kuraklıktan etkilenen tüm üreticilerimizin bu seneye mahsus tamamının sigortasının geriye dönük olarak devletçe yapılması üreticinin mağduriyetini önleyecek, üreticinin devamlılığını sağlayacaktır. Yetkilileri göreve çağırıyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.