İlaçta KDV kaldırılsın talebi Maliye Bakanlığında

07.04.2022 10:50

Eczane alanında yer alan bazı ürünlerin KDV oranının yüzde 18’den 8’e çekildiğini hatırlatan Eczacı Şükrü Ciravoğlu, Türk Eczacılar Birliği’nin ilaçta yüzde 8 olan KDV’nin 0’a çekilmesi talebinin şu anda Maliye Bakanlığı’nda olduğunu ifade etti.

İlaçta KDV kaldırılsın talebi Maliye Bakanlığında

Eczane alanında yer alan bazı ürünlerin KDV oranının yüzde 18’den 8’e çekildiğini hatırlatan Eczacı Şükrü Ciravoğlu, Türk Eczacılar Birliği’nin ilaçta yüzde 8 olan KDV’nin 0’a çekilmesi talebinin şu anda Maliye Bakanlığı’nda olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı kararı ile mamalarda KDV yüzde 1’e, hasta alt bezleri ve tıbbi cihazlarda KDV oranı yüzde 8’e düşürülmesi Türk Eczacılar Birliği tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak eczacılar hastaların en uygun koşullarda ilaca erişiminin sağlanabilmesi için ilaçta KDV’nin kaldırılması gerektiğini Maliye Bakanlığı’na iletti.

“İLAÇTA KDV’NİN 0’A ÇEKİLMESİ TALEBİ MALİYE BAKANLIĞI’NA İLETİLDİ”

İlaçta KDV kaldırılması talebinin doğru bir yaklaşım olduğunu değerlendiren Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Türk Eczacıları Birliği’nin ilaçta KDV indirimi konusunda Maliye Bakanlığı’ndan bir talebi oldu. İlaçta yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 0’a çekilmesi yönünde bir istek var. Gerekçe olarak da ilacın alınmasının kişinin tercihine bağlı olmadığı, kullanılması zorunlu bir ürün olduğu, temel bir ihtiyaç maddesi olduğundan KDV oranının sıfırlanması konusunda talebi oldu. Bu doğru bir talep. Maliye Bakanlığı’na iletildi sonucu beklenecek. Bilindiği gibi eczane alanına giren bazı ürünlerde daha önce yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e çekildi. Bunlar da kullanılması zorunlu olan şeylerdi. Hasta altı bezleri gibi tıbbi malzemeler. Vatandaşların ya tamamını ya da önemli bir kısmını ücretli olarak temin ettiği ürünlerdi. Burada kısmi bir rahatlama oldu. Daha önceki aşamada gıda takviyesi olarak nitelendirilen vitamin ve bitkisel destek ürünlerinin KDV’leri yüzde 1’e düşürülmüştü. Bu da önemli bir düşüş sağladı fiyatlarda. Şu anda KDV indirimlinin sağladığı düşük fiyat bu ürünlerde devam ediyor ama biryandan da ekonominin genel gidişatı nedeniyle sürekli her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da ciddi maliyet artışları söz konusu. Bu maliyet artışlarının sonuçta nihai fiyatlara da yansıması kaçınılmaz bir gerçek olarak önümüzde” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler