İran karpuzu tezgahlarda

14.03.2023 09:29

Edirne Pazartesi Pazarı’nda yaz meyvesi olan ancak aşeren hanımların kışın imdadına yetişen İran Karpuzu tezgahlarda yerini aldı.

İran karpuzu tezgahlarda

Edirne Pazartesi Pazarı’nda yaz meyvesi olan ancak aşeren hanımların kışın imdadına yetişen İran Karpuzu tezgahlarda yerini aldı. Geçtiğimiz yıl ülke genelinde kilosu 15 liradan satılan İran karpuzu bu yıl aynı aylarda 40 liradan satışa çıkarıldı.

Kış aylarında Türkiye’de üretimi olmaması sebebiyle İran’dan ithal edilen siyah karpuz bu seferde nakliye ücretlerinden kaynaklı etiket fiyatında da yükseliş yaşıyor. Siyah karpuz olarak da bilinen İran karpuzunun kış mevsiminde ithal olarak geldiğini ancak nakliye ücreti sebebiyle fiyatının yükseldiğini kaydeden Pazar esnafı, “Siyah karpuzumuz İran’dan geliyor. İran’dan gelmesi sebebiyle nakliye ücreti girince fiyat biraz böyle yüksek oluyor. Türkiye’de yetişse fiyatı tabi ki yarı yarıya satılır. Kimi kesim yazın tezgahlara çıkan Türkiye’de yetişmiş karpuzlardan daha çok beğenebiliyor. Aşeren hanımlar için böyle zamanda adeta önemli bir meyve” şeklinde ifade etti.

Pazar’daki diğer ürünlerin fiyatı şöyle; karnabahar 15 lira, yeşil soğan 8 lira, patates 10 lira, portakal 20 lira, limon 15 lira, mandalina 20 lira, patlıcan 12 lira olarak etiketlere yansıdı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler