İriş, “Bir çuval incir berbat olmasın!”

13.04.2020 17:32

İriş, “Bir çuval incir berbat olmasın!”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, sokağa çıkma sürecinde  yapılanlar çok yanlış oldu ” dedi.

Mustafa İriş hafta sonu 31 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Yasak  kararı uygulamanın başlamasından sadece bir kaç saat önce kamuoyuna açıklama yapılması yanlış oldu. Sağlık Bakanlığının haftalardan beri , titizlikle takip ettiği fiziki mesafenin korunması kuralı ve oluşan uyum bir anda tahrip edildi. Kanaatimizce bir koordinasyon arızası oluştu. Bu tür uygulamalar bir çok ülkede 3-5 gün önceden haber verilerek yapılıyor. Böylece bir yığılmaya sebep olmuyor. Sokağa çıkma yasağı günlerinde bir mağduriyet yaşanmaması için de tedbirler alınmış.Mesela, şöyle bir uygulamadan bahsediliyor.Markete veya eczaneye çıkılmadan evvel sisteme bilgi veriliyor, izin isteniyor.  Sistem otomatik olarak “şu saatler  arası çıkış yapabilirsiniz “diye mesaj gönderiyor.

İhtiyaç için dışarı çıktıklarında  bu telefon mesajı  gösteriliyor. İzin almadan sokağa çıkanlara ciddi miktarda cezalar kesiliyor.

Özetle,  ülkemizde  bu salgın sürecinde güzel işler yapıldı ve yapılıyor.  Hepsi için teşekkür ediyoruz. Ama, bunca emeği ve toplum sağlığını bir anda tehlikeye atmayı da doğrusu kabul edemeyiz. Yaşanan bu olayda İstişare – iletişim ve koordinasyon ‘un ne kadar önemli olduğunu acı bir tecrübe ile bir kere daha gördük. Sayın İçişleri bakanı da bu kararın yanlış olduğuna , sağlık kurallarını tehlikeye attığına inanıyorsa , halkımıza bir özür borcu vardır. Hatayı kabul etmek bir erdemdir. Umarız böylece yönetimde de  kalite yükselişine vesile olunur.

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler