DOLAR 32,1700 0.04%
EURO 34,8768 -0.28%
ALTIN 2.496,32-0,26
BIST 10.882,67-0,12%
BITCOIN 2254858-1,61%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kahraman, “Lozan, Türk diplomasisinin büyük bir zaferi”

Kahraman, “Lozan, Türk diplomasisinin büyük bir zaferi”

ABONE OL
22 Temmuz 2023 11:18
Kahraman, “Lozan, Türk diplomasisinin büyük bir zaferi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, “Lozan Antlaşması, uluslararası politika alanında Türk diplomasisinin büyük bir zaferidir” dedi.

CHP Edirne İl Başkanı Kahraman, Lozan Barış Antlaşmasının 100. Yılını kutlayarak yaptığı açıklamada, “Türk Ulusu Lozan Barış Antlaşmasıyla varlığını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

Lozan Barış Antlaşması, yalnız Türkiye’nin, Balkanların ve Orta doğunun değil, tüm dünyanın barışa kavuşması için önemli bir dönemeci oluşturmuştur. Cumhuriyet’e uzanan yolda, uluslararası bir güvence olarak tarihteki yerini alan antlaşma, insan hakları, uygarlık, demokrasi ve tüm ilişkiler yönünden aydınlığı getirmiştir” dedi.

Kahraman, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve arkadaşlarının Ulusumuza armağanı olan Lozan Antlaşması, uluslararası politika alanında Türk Diplomasisinin büyük bir zaferidir. Baskılar göz dağları ve hiçbir dayatma, tam bağımsızlık yolundan çevirememiş, Büyük Ulusumuz haklarını ve kendine yaraşan yeri alarak bugünlere gelmiştir. Lozan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kararlı ve öngörülü yönetimi ile İsmet İnönü başkanlığındaki heyetin üstün diplomatik dehalarıyla ulusumuzu Sevr’e mahkum etmeye kalkışan emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı kazanılmış siyasi bir zaferdir.  İçtenlikli ve gerçek dostluktan, kesintisiz barıştan yanayız.  Türkiye Cumhuriyeti’ ni sonsuza dek özgür ve tam bağımsız yaşamak hepimizin öz görevidir. Bu yolda Atatürk İlke ve Devrimleri yol gösterici olacaktır. Bu tarihsel bilinçle Lozan’ a ve kazanımlarına tüm gücümüzle sahip çıkmalıyız. Lozan Antlaşmasını Türkiye Cumhuriyeti’nin temel olduğu gerçeğinden hareketle Dünya Barışına unutulmaz katkıları olan büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk ile gerçek devlet adamı İsmet İnönü’yü ve kahraman silah arkadaşlarını özlem ve şükranla anıyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.