DOLAR 32,1900 0.17%
EURO 35,0083 0.07%
ALTIN 2.432,460,14
BIST 10.681,220,23%
BITCOIN 2189259-1,34%
Edirne
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaya, “Acilen tedbirler alınmalı”

Kaya, “Acilen tedbirler alınmalı”

ABONE OL
6 Eylül 2019 10:16
Kaya, “Acilen tedbirler alınmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, Ülkemizin önde gelen sorunlarından biri de şehir içi ve şehirlerarası ulaşım olduğunu belirterek, “hızlı tren yapılana kadar mevcut tren hattının verimli kullanılması için acilen tedbirler alınmalı” dedi.

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya yaptığı açıklamada “Gelişmiş ülkelerde şehirlerarası ulaşım genelde tren ve uçak ile yapılırken biz bu konuda hala yerimizde sayıyoruz. Hızlı trenle ilgili kaç defa müjde verildi sonuç ortada. Hiç değilse hızlı tren yapılana kadar mevcut tren hattının verimli kullanılması için acilen tedbirler alınmalı” şeklinde konuştu.

Edirne – İstanbul arası çalışan tren konusunu ele alan Şaban Kaya; “bu hatta çalışan tren, sabah saat 07.30’da Kapıkule’den hareket ediyor saat:11:30’da İstanbul Halkalı İstasyonuna, Akşam da 18.00’de de Halkalı’ dan hareket ederek 22.00 sularında Edirne’ye varıyor. Yani, günde bir defa gidiş – geliş oluyor. Bu hatta 10’larca yıldır bir gelişme kaydedilemedi” dedi.

Şaban Kaya bu konuda halkın beklentisini ise şu şekilde sıraladı:

“Sefer sayıları artırılmalı. Ayakta giden yolcu sayıları göz önüne alınarak, vagon sayıları arttırılmalı. Günün şartlarına uygun hız kazandırılmalı. Demiryolları bakımı çoğu zaman trenin geçiş saatlerine denk getirilince en az 1 saat gecikmeler yaşanıyor. Bakımlar gecikmeye sebep olmayacak şekilde planlamalı. Şehir içi ulaşım sağlayan ETUS, trenin geliş – gidiş saatlerine göre seferlerini ayarlamalı. İnternetten ve önceden bilet alınabilmeli (şu anki uygulamada bir günlük bilet alınabiliyor)”

Edirne’deki 25 Kasım stadının yanındaki Şehir durağının adeta gizlendiğine vurgu yapan Şaban Kaya, “Buranın durak olduğuna dair bir işaret/tabela bile yok! Sadece durağın çevresinde -TCDD sahasında dolaşmak tehlikeli ve yasaktır- şeklinde uyarı levhası var. Adeta, ‘buraya sokulmayın’ der gibi! Peki, yolcular trene nereden ve nasıl binecek? Ayrıca durakta beklerken oturacak ve hava şartlarından korunacak imkân da yok. Durağın olduğu yer gece güvenli bir bölge değil. Herhangi bir güvenlik yok!” şeklinde aktardı.

“Demiryolu her bakımdan hem daha ekonomik, hem daha hızlı ve güvenli” diyen Şaban Kaya, “biz ise önce demiryollarına yatırım yapacağımıza yatırımı otobanlara yaptık. Yani, ilk düğmeyi her şeyde olduğu gibi bunda da yanlış ilikledik! ” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.