DOLAR 32,2141 0.23%
EURO 35,0261 0.11%
ALTIN 2.444,250,62
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 2194612-1,93%
Edirne
22°

KAPALI

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaya, “Gençlik, heba ediliyor”

Kaya, “Gençlik, heba ediliyor”

ABONE OL
20 Mayıs 2022 10:08
Kaya, “Gençlik, heba ediliyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Samet Kaya, gençliğin yanlış eğitim politikalarıyla heba edilmekte olduğunu belirterek, “Avrupa’da eğitim seviyesi yükseldikçe işsizlik oranı düşüyor. Ancak Türkiye’de durum ne yazık ki bunun tam tersi! OECD verilerine göre; hem okula hem de işe gitmeyen 30 yaş altı genç nüfusun en yüksek olduğu ülke yine Türkiye” dedi.

Saadet Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanı Samet Kaya, Türkiye’nin en önemli meselelerinden bir tanesinin israf olduğuna vurgu yaparak, “Nedir israf? Mal ve imkânları, verimli ve gerekli olmayan amaçlar için ya da fayda vermeyecek şeyler için saçıp savurmak demektir. İsraf sadece parayla, malla ilgili de değildir. İnsanların umutlarını boşa çıkarmak, enerjilerini tüketmek ve hayallerini söndürmek de israftır aslında. İşte bugün iktidar, maalesef en büyük israfı gençlerimiz üzerinde yapmıştır” dedi.

Genç ve dinamik nüfusumuzun Türkiye’yi ayağa kaldıracak bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kaya, “Gençliğimiz maalesef yanlış eğitim politikalarıyla heba edilmektedir. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre; Avrupa’da eğitim seviyesi yükseldikçe işsizlik oranı düşüyor. Ancak Türkiye’de durum ne yazık ki bunun tam tersi! OECD verilerine göre; hem okula hem de işe gitmeyen 30 yaş altı genç nüfusun en yüksek olduğu ülke yine Türkiye. Hükümetin en çok övündüğü konuların başında üniversite sayısını artırmak geliyor. Oysa İlk 500’e giren bir tane bile üniversitemiz kalmadı! Sürekli değişen eğitim sistemiyle, alfabenin her harfini deneyerek değiştirdikleri sınav sistemlerinde “gençlerimize yarış atı muamelesi yapan mantık”la ve niteliksiz müfredat ile koca bir nesil heba edilmektedir. Maalesef yeterli sayıda hocası ve talebesi olmayan üniversitelerimiz var. Şimdi ustalar çırak, topraklar çiftçi, üniversite mezunu gençlerimiz de iş bulamıyor. Nitelikli, kalifiye gençlerimiz fırsat bulunca yurt dışına gidiyor veya gitmek için fırsat kolluyor. Çünkü bu ülkede yetişen, bu ülkenin kaynaklarıyla eğitilen nitelikli gençlerimiz, yetiştikleri ülkede bir gelecek göremiyorlar” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.