DOLAR 32,3352 -0.04%
EURO 35,1521 0.45%
ALTIN 2.411,82-0,12
BIST 10.165,521,14%
BITCOIN 22053131,06%
Edirne
°

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kaya, “Özgür basın milletin sesidir!”

Kaya, “Özgür basın milletin sesidir!”

ABONE OL
18 Eylül 2019 10:06
Kaya, “Özgür basın milletin sesidir!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Saadet Partisi Tanıtma Başkanı Selim Kaya, yerel basının, yerel düzeyde kamuoyu oluşmasına katkıda bulunduğunu ve yerel yönetimleri bir ölçüde denetleme gibi bir misyon üstlendiğini söyledi.

Yerel basının uzun süre ihmal edilmişliğin bir sonucu olarak pek çok sorunla boğuşarak yaşamını sürdürmeye çalıştığına dikkat çeken Kaya, “Halkımızın tarafsız, doğru bilgiye ulaşması ve haber alma hakkının korunması maalesef her geçen gün kesintiye uğramaktır” açıklamasını yaptı.

DEVLET YEREL MEDYAYA KARŞI GÖREVLERİNİ SUNMUYOR

Basının tek elden yürütüldüğünü ve basın mensuplarından gazetecilik değil holiganlık yapmalarının istendiğini belirten Kaya, “İlan ve reklamların yayınlanmasına aracılık eden devlet kurumları dahi bu konjonktüre ayak uydurmakta, şehirlerin gelişimine, demokrasi anlayışının ayakta durmasına büyük katkıları olan yerel medyamıza karşı görevlerini sunmamaktadır” ifadesini kullandı.

YEREL GAZETELER İLAN KAYIBI YAŞIYOR

Yerel basında 8 bin 683’ü fikir işçisi olmak üzere dağıtım, baskı, büro işçileri ile birlikte 15 binden fazla kişinin istihdam edildiğini belirten Kaya, “Yerel gazeteler ilan kayıpları yaşıyor. Hem Basın İlan Kurumu hem Kamu İhale Mevzuatı’na aykırı işlemler yapılıyor. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası radyo ve televizyonların RTÜK paylarında indirime gidilmesine karşın 2 yıla yakın resmi ilan fiyat tarifesinde artışa gidilmedi” dedi.

BASIN İÇİN ACİL DESTEK PAKETİ ÇIKARILMALIDIR

Selim Kaya, gazetecilik meslek yasasına ihtiyaç olduğunu, siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çalışma grupları oluşturulması gerektiğini söyledi.

YEREL BASININ SORUNLARI İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kaya, yerel basının sorunlarının çözümü için önerilerini şöyle sıraladı:

“İfade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için darbe dönemlerinden kalan maddelerde düzenlemeler yapılmalıdır. Yazılı basın, radyo televizyonlar ile internet mecrasını bir bütün olarak ele alan, düzenleme, denetleme ve destekleme ayaklarını içeren bir sistem kurulmalıdır. Bunun için vakit geçirilmeden internet yasası çıkarılmalıdır. Basın için Acil Destek Paketi çıkarılmalıdır. Pakette doğrudan desteklerin dışında Hazine, İŞKUR, KOSGEB ve kalkınma ajansları destekleri hazırlanmalıdır. Doğrudan alım, acil alım, ilandan kaçınmak için işleri birleştirme ya da ayırma gibi yöntemlerden vazgeçilmesi konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır. Bir yılı aşkın süredir basın kartları alma hakkına sahip oldukları halde alamayan basın görevlilerinin haklarının iadesi sağlanmalıdır. Şunu bilelim ki, Özgür Basın milletin sesidir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.