DOLAR 32,8334 1.01%
EURO 35,3343 0.99%
ALTIN 2.467,231,44
BIST 10.634,871,56%
BITCOIN 21484001,42%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Keşan Belediye Meclisi olağanüstü toplandı

Keşan Belediye Meclisi olağanüstü toplandı

ABONE OL
13 Ağustos 2022 15:49
Keşan Belediye Meclisi olağanüstü toplandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keşan Belediyesi Olağanüstü Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Saat 15:00’te başlayan toplantı, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıda meclis üyeleri; Barbaros Tokgöz, Mithat Bulut, Zafer Topçu, Volkan Erkan ve Alaattin Öztürk mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

“1 ADET PALETLİ EKSKAVATÖR İŞ MAKİNASININ ALINMASI İÇİN YETKİ VERİLDİ”

Toplantıda ilk olarak “2022 yılı Şubat ayı Meclisimizde Fen İşleri Müdürlüğümüzce yapılacak olan her türlü kazı, yıkım ve inşaat işlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan 1 adet paletli ekskavatör iş makinasının alınması için İller Bankası (İlbank) A.Ş’ den 1.500.000tl (bir milyon beşyüz bin tl) kredi alınması kararımızın uygulanmasında 2022 yılında oluşan fiyat artışlarından dolayı alınacak olan iş makinasının fiyatında artış olmuş ve fiyatı kredi tutarının üstüne çıkmıştır. Müdürlüğümüze 1 adet paletli ekskavatör iş makinasının alınması için İller Bankası (İlbank) A.Ş’ den 2.500.000tl (iki milyon beşyüz bin tl) kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi şeklinde 2022-33 sayılı Meclis kararımızın güncellenmesi hususunun Meclisçe ele alınmasıdır.” maddesi görüşüldü.

Madde hakkında bilgi Fen İşleri Müdürü Erdi Kılınç’ın bilgilendirmesinin ardından söz alan Mustafa Helvacıoğlu, konuyu yakından takip ettiğini belirterek, “İller Bankası’ndan 1,5 milyon TL kredi alınması kararımız var. İş makinesinin fiyatı yükseldi. Aynı zaman da günümüzde kira bedelleri de arttı. Ödediğimiz 2 yıllık kato kiralama bedeliyle bir kato alabiliyoruz.” dedi.

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul etti.

“İZZETİYE’DE 700 METRE ASBEST BORU OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

Meclis toplantısı “Belediyemiz Kadıköy içme suyu iletim hattı İzzetiye mahallesi mevkiinde yeni yapılacak yolun altından geçen eski asbest borunun yol yapım metrajı kadar deplase edilerek çelik boru ile değişimi ve Paşayiğit mahallesi içme suyu depolarının yapımı işi için İller Bankası (İlbank) A.Ş.’ den 8.000.000tl (sekiz milyon TL) kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi” maddesinin görüşülmesiyle sürdü.

Madde hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, “İzzetiye’de 1 kilometre uzunluğundaki yolumuzu yapıyoruz.  Fakat alt yapıda yaklaşık 700 metre asbest boru olduğunu tespit ettik. Bunun üstünü kapatmak olmaz. Yarın öbür gün patlaması halinde Keşan’da 3-4 günlük su kesintisi yaşanacaktır. 4 milyon TL bedelinde bir iş. Yapmalıyız, görevimiz. Kadıköy’den gelen su hattı yolun 1 metre aşağısından geçiyor. Paşayiğit’te ise 2016 yılından kuyu ve depo noktasında müteahhittin yarım bıraktığı işler var. Depo noktasında mahallemizin susuz kaldığı günler oluyor. Burasını da toparlamak adına bir çalışmanın olması amacıyla şahsıma verdiğiniz yetkiyi kullanacağız. Ayrıca Çokal Barajı’ndan Malkara’ya su gidecek. Bu projenin boru hattını ilçemizin de su alacağı şekilde genişlettik. Keşan’ın 3’te 1 suyunu buradan almak için çalışmalarımız var. Yazışmalarımızı yaptık.” şeklinde konuştu.

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından madde oy birliği ile kabul edildi.

PARKOMAT ÜCRETLERİ GÜNCELLENDİ

Toplantının “İlçemizde yüksek öğrenim gören öğrenci sayısındaki artış sebebi ile oluşan öğrenci yurdu ihtiyacını karşılayabilmek için mülkiyeti Belediyemize ait Yeni Mahalle 1310 ada, 3 ve 4 numaralı parsellerde bulunan toplam 21 bin metrekarelik arsalar üzerinde öğrenci yurdu yaptırılması amacı ile yapı modelinin belirlenmesi gerekmektedir. Söz konusu iş için proje ve ihale dosyası hazırlanması gerektiğinden yapı modelinin kat karşılığı inşaat yapım işi, arsa karşılığı inşaat yapım işi vb. yöntemlerin hangisiyle yapılacağının belirlenmesi için ilgili komisyon raporlarının Meclisçe görüşülmesidir.” maddesi ele alındı. Komisyon üyelerinin olumlu fikir beyan ettiği komisyon raporu İmar Müdürü Ali Ünal’ın bilgilendirmesinin ardından üzere Eylül Ayı Meclis Toplantısı’na havale edildi.

Meclis daha sonra Zabıta Müdürlüğü’nden alınan 07.07.2022 gün ve 27860 sayılı yazıya istinaden Keşan Belediyesi iştirak şirketlerinin işletmiş olduğu parkomat, yol üzeri ücret ile açık ve kapalı otopark ücretlerinin güncellenmesi hakkındaki komisyon raporunu görüştü.

Madde hakkında bilgi veren Zabıta Müdürü Savaş Yiğit, Plan Bütçe Komisyonu’nun parkomat ücret tarifesini; 0-15 dakika ücretsiz, 15-30 dakika 4 TL, 30 dakika-1 saat 7 TL, 1-2 saat 10 TL, 2-4 saat 12 TL, 4-6 saat 13 TL, 6-8 saat 15 TL gün boyu 20 TL, aylık 350 TL olarak güncellenmesine oy birliği ile karar verdiğini söyledi.

Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, parkomatta 21 personelin çalıştığını ifade ederek, “Bizim derdimiz çalışanlarımız mağdur olmasın, şirketimiz zarar etmesin. Bunun için herkes çaba sarf ediyor. Fiyatlar buna göre dengelendi. Geçtiğimiz ay 40 bin TL’lik bir zarar olduğunu öğrendim. Personelimiz asgari ücret alıyor. Belediye personelimize bir iyileştirme yaptık ve mutlu oldular. Parkomatta da bu güncelleme çalışanlarımıza prim getirecekse gerekeni yapacağız. Masrafların ardından bütçe olursa arkadaşlarımızı ödüllendiririz. Komisyonumuz hesap kitap yapmıştır. Kent Hizmetlerinde çalışan personelimiz üvey evladımız değil.”

Konuşmaların ardından komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

“27 DÖNÜMLÜK YER HAZİNEYE GEÇECEK VE TAHSİS EDECEĞİZ”

Meclis toplantısı “Keşan Millet Bahçesi yapılabilmesi amacıyla; ‘Edirne İli, Keşan İlçesi, Büyük Cami Mahallesi, 361 Ada 3 Parsel, 362 Ada 1-4-5 Parseller Ve Tescil Harici Alan İle Yukarı Zaferiye Mahallesi, 226 Ada 1-2-3 Parseller Ve Tescil Harici Alana Ait 1/5000 Nazım İmar Planı Değişikliği’ ve ‘Edirne İli, Keşan İlçesi, Büyük Cami Mahallesi, 361 Ada 3 Parsel, 362 Ada 1-4-5 Parseller Ve Tescil Harici Alan İle Yukarı Zaferiye Mahallesi, 226 Ada 1-2-3 Parseller Ve Tescil Harici Alana Ait 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ 07.04.2022 tarih ve 2022-89 sayılı Belediye Meclis Kararı ile onaylanmıştır. Plan değişikliği, 14.04.2022-13.05.2022 tarihleri arasında 1 ay süre ile ilan edilmiştir. İlan süresi içinde, Milli Savunma Bakanlığı, Lojistik Genel Müdürlüğü, Çorlu İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı tarafından 09.05.2022 tarih ve 1241982-150 sayılı yazı ile Askeri Gazino olarak kullanılan 213 ada 1 numaralı parselin bitişiğindeki tescil harici alanın Ticaret Alanı olarak belirlenmesine, askeri güvenlik bölgesinde kalması sebebiyle itiraz edilmiştir. İtiraz, 12.05.2022 tarih ve 2022-131 sayılı Belediye Meclis Kararı ile İmar Komisyonuna havale edilmiştir. Keşan Belediyesi olarak Yeni Kapalı Pazar Yeri yapılabilmesi amaçlanmaktadır. İspat Cami Mahallesi, 1762 ada, 3 parselin tamamı ve 4 numaralı parselin ekte gösterilen kısmı ile birlikte 26.838,75 m² yüzölçümlü kısmı için Keşan Milli Emlak Müdürlüğünden tahsis talep edilmiştir. Parseller üzerinde, ‘Askeri Güvenlik Bölgesi içinde kalıp yapı yasağı mevcuttur’ ve Milli Savunma Bakanlığı’na tahsislidir.’ şerhi bulunmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı, Lojistik Genel Müdürlüğünün 20.07.2022 tarih ve 1445875 sayılı yazısı ile; Yukarı Zaferiye Mahallesi, 213 ada, Askeriye’ye tahsisli 1 numaralı parselin bahçesindeki 2.507,25 m²lik tescil harici alanın ‘Park’ olan fonksiyonunun ‘Askeri Alan’ olarak plan değişikliği yapılması, Maliye Hazinesi adına ihdas edilmesi ve tahsisinin Milli Savunma Bakanlığına yapılması karşılığında; Yeni Kapalı Pazar Yeri yapılması için 26.838,75 m²lik kısmın Askeri Güvenlik Bölgesi şerhinin kaldırılması, Keşan Belediye Başkanlığına tahsisinin yapılması için Bakanlıklarına olan tahsisin kaldırılmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Konu hakkındaki görüş ve mutabakatların bildirilmesi, mutabık kalınması halinde ise düzenlenecek protokolü imzalamak üzere Keşan Belediye Başkanı’na yetki veren Belediye Meclis Kararının gönderilmesi talep edilmiştir. Konu hakkında hazırlanan komisyon raporlarının görüşülmesi”yle sürdü.

Madde hakkında bilgi veren Ünal, Hastane Caddesi’ndeki Orduevi bahçesinin “Ticari alan” olarak belirlenmesine yapılan itiraz hatırlatılarak, bu alanın “Askeri alan” olarak plan değişikliği yapılıp, karşılığında yeni kapalı pazaryeri yapılması için İspat Cami Mahallesi 1762 ada, 3 parselin tamamı ve 4 numaralı parselin 26.383,75 m2’lik alanın, Askeri Güvenlik Bölgesi şerhinin kaldırılması ve Keşan Belediye Başkanlığı’na tahsisinin yapılacağını söyledi.

Daha sonra söz alan Helvacıoğlu, “Özgün Yapı’nın arkasında bulunan eski festival alanı yakınlarındaki 27 dönümlük yer hazineye geçecek ve ömür boyu olarak tahsis edeceğiz. Keşan pazaryerinin oraya taşınmasının engeli olmaz. Pazaryeri konusunda artık başka şansımız kalmadı. Sokaktan çıkmalıyız artık. Trakya’nın en güzel pazaryeri olması için bu yerin şehrimize kazandırılması memnuniyet verici. Komisyona teşekkür ederim.” diye söyledi.

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından komisyonun; plan değişikliğine karşı 26.383,75 m2’lik alanın yeni pazaryeri için Keşan Belediyesi’ne tahsis edilmesi durumunda düzenlenecek protokolün imzalanması için Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi yönündeki kararı, oybirliği ile kabul edildi.

“YARIN HALK DA, MÜFETTİŞLER DE HESAP SORACAK”

Meclis toplantısında son olarak; “Temmuz ayı Meclisimizin 26.07.2022 tarihli 2. oturumunda 16. Gündem maddesi olarak görüşülen ve oylamaya sunulan Keşan ve mücavir alanlarımızda içme ve kullanma suyuna yüzde 25 artış yapılması teklifi (9 oy evet, 13 oy hayır) oy çokluğu ile reddedilmiş, herhangi bir artış yapılmaması yönünde karar alınmıştır. Bu karara Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu tarafından ‘26/07/2022 tarihli meclis 2. Oturum toplantısında 16. Madde olarak oylanan ve oy çokluğu ile kabul edilmiş olan madde, su fiyat tarifelerinin güncellenmesi konusunun belediye açısından suyun maliyetindeki artışlar dolayısıyla zorunlu bir unsur olması, maliyetinin çok altına bir fiyat ile su temin edilmesinin belediye açısından zarara, yine meclis üyeleri açısından da kamu zararı sorumluluğuna sebebiyet verecek olması sebebiyle karar hukuka aykırılık teşkil ettiğinden, söz konusu kararın yeniden görüşülmek üzere meclise iade edilmesi uygun görülmüştür.’ gerekçesi ile şerh düşülmüştür. ‘Belediye Kanunu’nun 22. maddesindeki esaslar çerçevesinde kabul edilen bir meclis kararının aynı Kanunun 23. maddesindeki usule göre kesinleşmesi gerekir. Bu esaslar kapsamında, belediye başkanı, hukuka aykırı gördüğü meclis kararlarını, gerekçesini de belirterek yeniden görüşülmek üzere beş gün içinde meclise iade edebilmektedir.’ denmektedir. Meclise iade edilen 2022 yılında öngörülemeyen fiyat artışları nedeniyle İlçemiz ve Mücavir alanlarımızda uygulanan 2022 yılı içme ve kullanma suyu ücret tarifesinin Belediye Meclisince yeniden görüşülerek karara bağlanmasıdır.” maddesi görüşüldü.

Madde hakkında söz alan Helvacıoğlu, “Geçen Mecliste de tartıştık. Bu bir zam değil. Keşan’a su getirmek için 3 milyon TL bedelinde elektrik ödüyor, 1,5 milyon TL tahsilat yapıyoruz. Personel maaşlarında %80 artış, tahsilatımızda %30 kayıp var. Suyun geçen ayki maliyeti 10 TL idi şimdi 11 TL. Bu iş kamu zararına gidiyor. Bu nedenle ikinci kez meclise getirdik. ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ dersiniz saygı duyarım. Ama ben konuyu hukuka getireceğim. Bu sorumluluğu üstümden atacağım. Burada bir güncelleme olabilirdi. Çok direndiniz ve altında siyaset olduğunu belli ettiniz. Buna gerek yoktu. Ben suya zam istemiyorum. Bu belediye sudan %100 zarar ediyor. Edirne, Tekirdağ Belediyesi TEFE-TÜFE’ye bağlamışken, İBB, İpsala Lüleburgaz ortak karar almış. Bu siyasi kararınızı gözden geçirin. Suyu en pahalı Keşan mal ediyor. En büyük giderimiz elektrik. Bunu biliyorsunuz. Parkomat güncellemesi ile aynı şey. Bizim en değerli varlığımız su. Türkiye’de su fiyatlarını güncellemeye sadece Keşan Belediyesi. Suyu getirmek için en fazla masrafı da biz yapıyoruz. %100 zarar ediyoruz. Yarın halk da müfettişler de hesap soracak.” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM İÇİN TELAŞ YARATIYOR”

Grup sözcülerinin konuşmalarının ardından yeniden söz alan Helvacıoğlu, “Halkımızı hizmet açısından da düşünmeniz lazımdı. Yıllardır Keşan’a hizmet edilmemiş, kaynaklarımızı iyi kullanalım diye çaba sarf ediyoruz. Dert belediye sıkışsın, para girmesin. Çünkü belediye başarılı gidiyor. Çalışmalarımızdan %52’si çok memnunum, %32’i orta derecede memnunum diyen halk var. Bu önümüzdeki dönem için telaş yaratıyor. Bu yüzden ‘Ben belediyeyi sıkayım, çalıştırmayım başkanı’ yapısıyla olmaz. Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımızla istişare halindeyiz. Halkımız da takipte. CHP’liler bile önümü kesip böyle belediyecilik olmayacağını söylüyor. Herkes bundan rahatsız. Ben halkıma sizin yapmadığınız yollardan 3 kilometre daha yapmak istiyorum. Bu dönemki gibi hiçbir zaman Keşan’a hizmetleri engelleyen bir meclis olmamış.” şeklinde konuştu.

Daha sonra yapılan oylamada madde CHP ve İYİ Parti gruplarının oyları ile reddedildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.