DOLAR 32,9071 0.25%
EURO 35,3958 0.7%
ALTIN 2.468,620,75
BIST 10.684,84-0,80%
BITCOIN 2017636-4.2859%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Keşan’da depreme karşı üniversite ile işbirliğinde ilk adım

Keşan’da depreme karşı üniversite ile işbirliğinde ilk adım

ABONE OL
21 Mart 2023 12:40
Keşan’da depreme karşı üniversite ile işbirliğinde ilk adım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mustafa Helvacıoğlu, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörlüğü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve AK Parti Çanakkale İl Başkanlığını ziyaret etti.

ÇOMÜ DEPREM ARAŞTIRMA MERKEZİ

Helvacıoğlu, ziyaretleri kapsamında ilk olarak Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nde, Keşan’ın depremselliği konusunda düzenlenen toplantıya katıldı.
Toplantıda; Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal, Keşan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Personelleri Oya Saçar ve Güliz Uslun Esenler de hazır bulundu.
18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler’in sunumunda gerçekleşen toplantıda; Keşan merkez ve mücavir alanları zemin tanımı, karotlu sondaj çalışması, jeofizik çalışma zemin parametreleri, yeraltı suyu ve riskli alanlar, yeraltı radar çalışması, jeofizik ve jeolojik tabanlı saha çalışmaları, harita oluşturulması maddeleri görüşüldü.
Toplantı hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’da gerçekleştirilen deprem çalıştayı sonrasında fikir alışverişinde bulunduklarını ifade ederek, Keşan’ın depremselliği noktasında üniversitelerden bilimsel düşünce desteği aldıklarını söyledi.

ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Toplantının ardından Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat ve Rektör Yardımcılarını ziyaret etti.
Üniversite ve yerel yönetimler iş birliğinin önemine vurgu yapan Helvacıoğlu, “Üniversitelerimizin bilgi birikimini ve deneyiminin şehir kültürüyle birlikte gelişmesi için çalışıyoruz. Keşan Belediyesi olarak üniversitelerimiz ile her zaman iş birliği içerisinde oluyor, bilim ve aklı önde tutuyoruz. Keşan’ımızda gerçekleşmesini istediğimiz sağlık çalışmalarından akıllı şehircilik uygulamalarına kadar birçok konuya değindik. Misafirperverliklerini sebebiyle 18 Mart Üniversitesi Rektörlüğümüze teşekkür ediyoruz.” dedi.

DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ SUNUMU

Helvacıoğlu, daha sonra, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hocaları tarafından gerçekleştirilen, binaların depreme dayanıklı olup-olmadığını gösteren, Bina Depreme Dayanıklılık Testi ve Raporlama Çalışması sunumunu izledi.

DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ NASIL YAPILIR

Kolon sıvası kaldırılarak beton çekici okuması, kolon betonunun sıyrılarak donatı çapı ve korozyon belirlemesi, kolon-kiriş ve kat ölçüleri alınarak kat planının çıkarılması, donatı tarama cihazı ile kolon-perde donatı aralıklarının belirlenmesi, yapının dış ölçülerinin ve düzensizliklerinin tespiti işlemleri yapılarak veri toplanıyor. Elde edilen verilen bir algoritma ile analiz edilerek her bina için deprem güvenlik oranının tespiti yapılıyor.

AK PARTİ ÇANAKKALE İL BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu son olarak AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas ve Gençlik Kolları Başkanı Alperen Uysal’ı ziyaret etti.
Ziyarette; İl Başkanlığı tarafından Çanakkale’de gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.