DOLAR 32,8362 1.01%
EURO 35,3242 0.91%
ALTIN 2.487,822,28
BIST %
BITCOIN %
Edirne
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Koş vatandaş koş, virüse koş!

Koş vatandaş koş, virüse koş!

ABONE OL
26 Kasım 2021 23:01
Koş vatandaş koş, virüse koş!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Korona Virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında 14 Mart tarihinde kapatılan Ulus Pazarı, mücadelenin devam ettiği ve ülke genelinde sıkı tedbirlerin alındığı, tehlikenin geçmediği bir dönemde yeniden açıldı. Yeniden açılmasına izin verilen Ulus Pazarına gelenler ne sosyal mesafeyi korudu, ne de önemli bir bölümü maske taktı.

Türkiye’de Kovit-19 virüsünün yayılması için etkin bir mücadele sürdürülürken, kentin en cazip ve yurt dışından gelen ziyaretçileriyle de ilgi odağı olan Ulus Pazarı, dün kapılarını tekrar açtı. Pazarın bugün tekrar açılmasıyla birçok vatandaş bayram öncesi alışveriş sebebiyle de pazara akın etti. Pazarda normal zamanlara nazaran daha az bir kalabalık olmasına rağmen sosyal mesafe kurallarına uyulmaması dikkat çekti.

Edirne Belediyesi Zabıta ekipleri ve pazar yetkilileri vatandaşları sosyal mesafe kurallarına uyulması konunda uyardı. Pazarın girişlerinde zabıta ekiplerince ateş ölçümü yapıldı ve dezenfektanların hazır tutulduğu gözlemlendi. Ancak bütün önlem ve uyarılara rağmen çok sayıda vatandaşın virüse davetiye çıkarırcasına sosyal mesafeyi hiçe sayarak alışveriş yapması tedirginlik yarattı.

ÖNLEMLER LAFTA KALDI

Pazara alışveriş için gelecekler için tedbirleri aldıklarını söyleyen, Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, “Sağlık tedbirlerine, hijyen kurallarına en üst seviyede uyarak Ulus Pazarını tekrar hizmete açtık. Edirne Belediye Başkanlığının desteğiyle, Zabıta Müdürlüğümüzün denetimiyle birlikte, pazarımızın girişinde ateş ölçerlerle, eldiven ve maske dağıtıyoruz. Uyarı dövizlerimiz var; ‘mesafeyi koruyalım’ şeklinde yazılı, bunu göğüslerine çantalarına takabiliyorlar. Sosyal mesafenin korunması konusunu sürekli anonslarla hatırlıyoruz. ” şeklinde konuştu.

“PAZARIN AÇILMASI HİÇ İYİ DEĞİL”

Korona Virüs ile mücadelenin devam ettiğini, yayılma için ün büyük riskin bu tur kalabalık yerlerden kaynaklandığına dikkat çekildi.  Pazara gelenlerin sosyal mesafeye dikkat etmemesi, önemli bir bölümünün maske takmaması riski üst seviyeye çıkardı.

Ulus Pazarı esnaflarından Hakan Tetik; “Bu durumda pazarın açılması hiç iyi değil, bence. Her şey tamamıyla bittiğinde açılması daha iyi olurdu. Daha yararlı olurdu, esnaf için de Türkiye içinde. Bu şekilde açılması, insanların umuda bağlanması benim için daha kötü. Yani Korona Virüs tamamen bittikten sonra açılması, insanlık içinde, bizim içinde daha iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

Alışveriş yapmak için pazara geldiğini söyleyen Esra Balta isimli vatandaş, “ Bugün sokağa çıktık, çok rahatım, kendimi bulmuş gibi hissediyorum. Sanki bayrammış gibi giyindim. Alışveriş yapmak için pazara geldim. Korona Virüste, Edirne daha rahat geliyor bana, diğer şehirlere göre oran daha az olduğu için.” dedi. Filiz Altıerler isimli vatandaşta, Korona Virüs sebebiyle pazara çok tedirgin bir şekilde geldiğini söyledi.

Hüsnü SARIGÜL

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.