DOLAR 32,2315 0.01%
EURO 34,9040 -0.35%
ALTIN 2.430,21-0,67
BIST 10.543,65-1,25%
BITCOIN 2179820-0,31%
Edirne
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Paçaman, “Saros Körfezi böyle bir proje uygun değil”

Paçaman, “Saros Körfezi böyle bir proje uygun değil”

ABONE OL
6 Kasım 2021 17:41
Paçaman, “Saros Körfezi böyle bir proje uygun değil”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) Başkanı Süleyman Paçaman, Sazlıdere sahilinde yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin bilinen detaylarını BOTAŞ yetkilileri ile görüştüklerini belirterek, “BOTAŞ’ın hazırladığı ÇED raporu ve görüşmede aldığımız bilgiler doğrultusunda; Gemilerin FSRU iskelesine yanaşma-ayrılmaları esnasında sualtı habitatına ve kıyılara vereceği olası zararın önlenmesine ilişkin şimdiye kadar yapılan ön çalışmanın yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Sadece Sazlıdere değil, Saros Körfezinin herhangi bir noktasında böyle bir projenin uygun olmadığını düşünüyoruz.” dedi.

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Süleyman Paçaman, yaptığı yazılı açıklamada Keşan Heyeti olarak Marmara Ereğlisi’nde BOTAŞ yetkilileri ile yaptığımız toplantıda FSRU projesinin bilinen detaylarını görüştüklerini belirtti.

“SUALTI HABİTATINA VE KIYILARA VERECEĞİ ZARARIN ÖN ÇALIŞMA YETERSİZ”

Projenin bölge turizmine olumsuz etkileri olacağı endişesini yaşamaya devam ettiklerini belirten Paçaman, “BOTAŞ’ın hazırladığı ÇED raporu ve görüşmede aldığımız bilgiler doğrultusunda; Gemilerin FSRU iskelesine yanaşma-ayrılmaları esnasında sualtı habitatına ve kıyılara vereceği olası zararın önlenmesine ilişkin şimdiye kadar yapılan ön çalışmanın yetersiz olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“BÖLGE TURİZMİNE OLUMSUZ ETKİLERİ OLACAK”

Sazlıdere sahilinde yapılması planlanan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin, birliğin mücavir alanları içerisinde yer alan Saros Körfezi kıyı şeridine olumsuz etkileri olacağını ön gördüklerini belirten Paçaman, “Bu projenin bölge turizmine olumsuz etkileri olacağını düşünüyoruz. Keşan, İpsala ve Enez ilçe sınırları içerisinde turizmi koruma ve gelişim bölgeleriyle Turizm merkezlerinde alanın bütüncül bir anlayışla korunması, geliştirilmesi, tanıtımı, Turizme ilişkin sosyal teknik altyapının gerçekleştirilmesi ve işletilmesini sağlamak amacıyla Bakanlar kurulu kararıyla 2007 yılında kurulan birliğimizin bu zamana kadar hayata geçirmiş olduğu proje ve hizmetlerin boşa çıkmaması, bölge turizminin geliştirilmesine yönelik yeni projeleri hayata geçirebileceğimiz doğal altyapının yaşaması için projenin bölgemizde yapılmasını uygun bulmuyoruz. Sadece Sazlıdere değil, Saros Körfezinin herhangi bir noktasında böyle bir projenin uygun olmadığını düşünüyoruz. Devletimizin milli enerji ile ilgili hayata geçirmeye çalıştığı olumlu projelere karşı değiliz. Her Türk vatandaşı ve tüm kamu kurumları Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güçlenmesi için yapacağı çevreye ve halkına duyarlı projeleri destekler. Fakat bu projenin doğa harikası, eşsiz Saros Körfezi’nde yapılmasını ESTAB olarak istemiyoruz. BOTAŞ yetkililerine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Üzülerek söylüyorum ki, toplantıya giderken yaşadığım endişeleri döndüğümde de yaşamaya devam ediyorum. Umuyoruz bakanlık yetkilileri bu projenin Saros’umuza yapılmasından vazgeçer” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.