Pastırma ve hurma sofralardan uzak

04.04.2022 11:15

Ramazan sofralarının vazgeçilmez iftariyeliklerinden olan pastırma ve hurma fiyatı ile el yakıyor. Pastırmanın kilosu 395 lira dilimi 5 lira olurken, hurmanın ise kilosu geçen seneye göre yüzde 70 artışla 200 liraya kadar dayanması fiyat etiketlerine yansıdı.

Pastırma ve hurma sofralardan uzak

On bir ayın Sultanı Ramazan ayının gelmesi ile birlikte iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez iftariyelikleri arasında bulunan pastırma ve hurma fiyatıyla vatandaşın sofrasında uzaklaştı.

Esnaf Nafi Kerimler fiyatların Ramazan öncesi yükseldiğini ve vatandaşın alım gücünün düştüğünü söylerken, vatandaşlar ise pastırmayı artık dilimle alabildiklerini, hurmayı da kimisinin azar azar aldığını kimisinin ise hurmaya bu Ramazan dokunamadığını ifade etti.

“VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ, PASTIRMANIN DİLİMİ 5 LİRADAN SATILIYOR”

Bu Ramazan’da fiyatların yüksek oluşu ile vatandaşın eski Ramazanlar gibi alışveriş yapamadığını aktaran esnaf Nafi Kerimler, “Ramazan başladı. Fiyatlar yükseldi. Ramazan gelmeden önce yüzde 20-25 arası artış yaşandı. Ancak insanların alım gücü düştüğü için işlerde de durgunluk var. Ramazan’ın vazgeçilmezi Kayseri pastırmanın kilosu 395 lira. Dilimi 5 liraya geliyor. Ama vatandaş alamıyor. Peynir fiyatları aynı süt fiyatına göre yükseliş yaşanır. Ama tüm ürünler için vatandaşın alım gücü düştü. Ramazan’ın başka bir vazgeçilmez hurma 48 lira ile 200 arası fiyatı var. Geçtiğimiz Ramazan 24 lira ile 100 lira arasıydı. Neredeyse yüzde 70 artış var. Ama maalesef hurmayı da alamıyor vatandaş, gözle görülür şekilde alım gücünde düşüş var” dedi.

Sahurluk ve iftarlık Ramazan’ın vazgeçilmez ürünlerinin fiyatları ise şöyle; Kayseri Pastırma kilosu 395 lira dilimi 5 lira, hurma 50 lira ile 200 lira arası, yeşil zeytin 38 lira ile 55 lira arası, siyah zeytin 64 lira ile 75 lira arası, Kolot Peynir kilosu 90 lira, İznik peynir kilosu 75 lira, klasik inek peyniri kilosu 80 lira, çömelek 48 lira, Macar salamı kilosu 190 lira, Kars Yayla balı 95 lira, Siirt petek balı 130 lira olarak fiyat etiketlerinde görüldü.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler