Pehlivan kayıtlarında rekor bekleniyor

29.06.2022 12:40

661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ilk kayıt işlemleri Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’nda başladı.

Pehlivan kayıtlarında rekor bekleniyor

661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ilk kayıt işlemleri Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu’nda başladı. Cuma günü sabah 9 itibariyle başlayacak güreşler için 3 bine yakın kayıt beklendiği belirtildi. 3 bine yakın rekor bir kayıt beklenen Kırkpınar’ın tercih edilmesinde ekonomik sıkıntılarında etkisi olduğu ifade edildi.

“3 BİNE YAKIN REKOR KAYIT BEKLENİYOR”

Merkez Hakem Komitesi Başkanı Ziya Ünlü “Bugün 661.si yapılmakta olan Tarihi Edirne Yağlı Pehlivan güreşlerinin ilk kayıt işlemleri bugün başlamıştır. Sabah saat 8 buçukta akşam saat 6 buçukta bitecek. Yarın da saat sabah 8 buçuk yine akşam 6 buçuk. Yaklaşık geçen sene burada 2 bin 500’e yakın bir katılım vardı. Bu sene de 3 bine yakın, üzerinde bir katılım bekliyoruz. Bugün burada boy ayrımları başlayacak. Boy ayrımları nedir? 14 boyun teşvikten başlayarak başa kadar yani 3 bin taneye yakın başpehlivanın ayrımı gerçekleşecek. İşte hangi boya gelişecek, hangi kilolar? Yani asıl işlemler burada başlıyor. Sabah 8’den akşam 5’e kadar. Ya cuma günü de sabah 8-9 itibariyle yağlı güreşlerin başlamış olacaktır.

“EKONOMİK SIKINTI GÜREŞLERE YÖNELTTİ”

Aşırı kayıt oluşmasında kendilerinin de şaşırdığını aktaran Ziya Ünlü, “Yani bu sene biz biz de şaşırdık. Yani biz dedik bu sene piyasada olumsuz hava var, işte geçim derdi, insanların ekonomik sıkıntısı var. Yani ekonomik sıkıntı olduğu için daha çok pehlivan sahada. Yani biz bu sene mesela her sene mali güreşlerde işte 300 lira-400 lira arası bitirdiğimiz gençleri 700-800 oldu. Yani insanlar bu yağlı güreşe gün geçtikçe ilgisi daha çok artıyor. Daha çok katılım oluyor. O yüzden bizi de memnun ediyor bu katılımlar fazla olduğu için. Antalya zaten bu işin kompetanı. Bu iş daha çok sevilir. Bir futbol nasıl Türkiye’de dünyada seviliyorsa Antalya’da güreş seviliyor” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler