DOLAR 32,5224 0.02%
EURO 34,9923 0.26%
ALTIN 2.435,880,04
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21168470,32%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Sabotaj şüphesi oluşturan bulgular var mı?”

“Sabotaj şüphesi oluşturan bulgular var mı?”

ABONE OL
15 Ağustos 2023 10:16
“Sabotaj şüphesi oluşturan bulgular var mı?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli’nin Derince Limanı mevkiinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosundaki patlama ile ilgili olarak akıllarda soru işareti oluştuğuna dikkat çeken Saadet Partisi Edirne İl Sekreteri Faruk Yalçınkaya, “Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcımız ve Kocaeli Milletvekilimiz Hasan Bitmez patlama ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermiştir.

Soru önergesinde şu hususlara yer verildi: Silolara yönelik önemli güvenlik riskleri ve tehlike eşikleri noktasında tahıl tozları, patlayıcı işlevi kazanma ihtimalleri nedeniyle dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında ilk sırayı almaktadır. Silolarda ve büyük depolarda biriken tahıl tozlarının belirli şartlar oluşursa patlayabileceği kesin olarak bilinmektedir. Araştırmaların katkısıyla, tahıl tozu kaynaklı patlamaların genelde taşıyıcılardan kaynaklandığı da bilinmektedir. Bu nedenle tahıl taşıyan bu sistemlerde kıvılcım meydana gelmemesi için rulman veya benzeri parçaların bakımsız olmaması, silolarda yeterli havalandırma yapılması, toz filtrelerinin zamanında değiştirilmesi, toz emme sistemlerinde rutin bakım yapılması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra yetersiz elektrik sistemleri, eski ve bakımsız elektrik hatları da risk yaratan diğer faktörler arasında gösterilmektedir. Patlamanın yaşandığı Kocaeli Derince TMO Silosu, olağan dışı ve olağan üstü durumlarda ülke ihtiyacını karşılama işleviyle donatılmış özel statülü bir konuma sahip midir? Şayet böyle ise bu özel konumundan kaynaklı olarak ek güvenlik protokolü ya da farklı bir kontrol süreci işletilmekte midir? Silodaki patlamanın sabotaj kaynaklı olma ihtimaline ilişkin bir inceleme söz konusu mudur? Sabotaj şüphesi oluşturan bulgular var mıdır? Çeşitli basın-yayın organlarında bahsedilen ve yakın dönemde gerçekleştiği belirtilen taşımalarda siloya yapılan yüklemelerde patlama riskini artıran eklenti ürünlere ilişkin ihmal olduğu iddialarını doğrulayan bir bulgu var mıdır?” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.