Sahillerin kiranmasına ret

17.07.2019 15:01

Sahillerin kiranmasına ret

Keşan Belediye Meclisi Erikli, Yayla ve Danişment sahillerinin 5 yıllığına kiraya verilmesini AK Partili üyelerin kabul oyuna karşı CHP ve İYİ Partili üyelerin ‘hayır’ oylarıyla reddetti.

Başkan Helvacıoğlu, alınan bu kararın turizm ile gelişmeyeceğimizin göstergesi olduğunu belirterek, “Böyle hayırlarla turizm düzelmez. Turizmi daha ileriye taşımamız için bu karara ihtiyacımız vardı. Bu karar çıkmadı, yine de karara saygılıyız” dedi.

Keşan Belediyesi geçiğimiz Cuma günü Erikli, Yayla ve Danişment sahillerin 5 yıllığına kiraya verilmesini görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı ve saat 15.00’te başladı.

Toplantıyı CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız ile İYİ Parti İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ile ilgili vatandaşlar da izledi.

SAHİLLERİN KİRALANMASI İÇİN YETKİ İSTEDİ

AK Partili üyeler Nuran Uslu ile Barbaros Tokgöz’ün görevli CHP’li üyeler Olcay Soran ile Alaaddin Öztürk’ün mazeretleri nedeniyle izinli sayıldığı olağanüstü toplantıda “Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve Belediyemizin mücavir alanları olan Erikli, Yayla ve Danişment sahillerinde 5 adet, belediye mücavir alan dışında 2 adet olmak üzere toplam 7 adet sahilin 5 (beş) yıl süre ile kiralanması için Keşan Belediyesi adına ihaleye katılmasına, sonuçlandırılmasına, sözleşme imzalanmasına ve geçici-kesin teminat ve kira bedellerinin yatırılması hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunun Meclisçe görüşülmesi” ele alındı.

MECLİSE BİLGİ VERDİ

Madde hakkında bilgi veren Başkan Helvacıoğlu, Erikli, Yayla, Danişment ve Mecidiye sahillerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayıyla 11 adet kumsal kiralama ihalesi olduğunu belirten Başkan Helvacıoğlu, “Bakanlığın tüm Türkiye’de sahiller konusunda uyguladığı bir kiralama modeli var. Meclisin alacağı karara saygı duyuyoruz. Yayla’da liman arkasında 8143 m2’lik alan 135.724 TL’ye, Mecidiye’de İtalyan Koyu olarak adlandırılan 4169 m2’lik alan 72.293 TL’ye, Danişment’te İl Özel İdaresi’nin önündeki 3.819 m2’lik alan 66.710 TL’ye Erikli’deki festival alanı olarak kullanılan 8230 m2’lik alan 166.401 TL’ye, Erikli Motel Önündeki 10039 m2’lik alan 201.715’TL’ye, Erikli’deki Çay Bahçesi Önü’ndeki 4079 m2’lik alan 85.372 TL’ye, Erikli’deki Aqua Park olarak kullanılabilecek 1863 m2’lik alan 36.375 TL’ye kiraya çıkıyor. Bu kira miktarının her yıl için ödemesi var. Toplamda 32114 m2’lik alan ve 764.591 TL’lik meblağ söz konusu. Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına, tahsisine, tahsis şeklinin değiştirilmesine veya tahsisli bir taşınmazın kamu hizmetinde ihtiyaç duyulmaması halinde tahsisin kaldırılmasında Belediye Meclisi’nin kararı gerekiyor. Bölgedeki turizmin disipline edilmesi adına söz konusu kiralamalar önemli. Biz de bu yüzden olağanüstü gündeme ihtiyaç duyduk. Bu bölgede bir sezonda yaklaşık 1 milyon insan ağırlanıyor. Esnaf buradan para kazanıyor. Sahillerden bize ne diyemeyiz.” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Grup sözcülerinin ve Meclis üyelerinin madde hakkında görüş belirtmesinden sonra madde oylamaya sunuldu.Meclis, AK Partili üyelerin kabul oyuna karşı CHP ve İYİ Partili üyelerin red oylarıyla maddeyi oy çokluğuyla reddetti.

KARARA SAYGILIYIZ

Toplantıyı kapatan Başkan Helvacıoğlu, alınan kararın hayırlı olmasını temenni etti ve verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti.

Toplantı sonrası basın mensuplarına görüş açıklayan Başkan Helvacıoğlu, “Alınan bu karar turizm ile gelişmeyeceğimizin göstergesi. Karara saygı duyuyoruz, hayırlı olsun. Süreci takip etmeyi sürdüreceğiz. Bize dava etmemiz söyleniyor, geçen dönem niye dava edilmedi? Biz bu yerleri alma kararıyla aslında büyük risk almıştık. Biz gelecekteki turizm hedeflerimiz gerçekleştirmek için altyapı oluşturmak ve temel atmak istemiştik. Daha temelden kaybettik. Bu durumda Erikli Sahili Güzelleştirme Kooperatifi geliyor, alır mıyız-almaz mıyız? Meclis’e getireceğiz, ona da hayır desinler. Mecidiye ve Gökçetepe’nin mücavir alanımız olmasına da hayır desinler. Böyle hayırlarla turizm düzelmez. Bu bölge hayırlarla düzelmez. Turizmi disipline etmemiz gerekiyordu. Turizmi daha ileriye taşımamız için bu karara ihtiyacımız vardı. Bu karar çıkmadı, yine de karara saygılıyız” şeklinde konuştu.

 

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler