DOLAR 32,5141 0.1%
EURO 34,8978 0.2%
ALTIN 2.463,490,09
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1988469-4,50%
Edirne
13°

HAFİF YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şap hastalığı alarmı verildi

Şap hastalığı alarmı verildi

ABONE OL
11 Mart 2023 10:03
Şap hastalığı alarmı verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Polat Türkoğlu, Irak’ta ortaya çıkan ve Türkiye’de de görülen SAT-2 serotipi şap hastalığının hayvancılık için ciddi bir tehdit olduğunu belirterek, 8 Mart tarihi itibari ile; kesim, ithalat ve ihracat amaçlı sevkler dışında il içi ve il dışı tüm hayvan hareketlerinin ülke genelinde durdurulduğu söyledi.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Polat Türkoğlu, büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketliliğinin durdurulmasına sebep olan SAT-2 serotipi şap hastalığına yönelik açıklamada bulundu.

“ÜLKEMİZDE DAHA ÖNCE RASTLANMADI”

Türkoğlu, “Yakın zamanda Irak’ta görülen Şap Hastalığı ile ilgili Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu tarafından Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze numuneler gönderilmiş ve yapılan incelemeler sonucunda ülkemizde daha önce rastlanılmayan SAT-2 Serotipi izole edilerek aşı çalışmaları başlatılmıştır” dedi.

“AŞI ÜRETİLEREK KULLANIMA HAZIR HALE GETİRİLDİ”

SAT-2 serotipine karşı 9 Mart’ta aşı üretilerek kullanılmaya hazır hale getirildiğini belirten Türkoğlu, “Ülkemizin ve bölgemizin en kritik üretim alanı olan hayvancılığımızın korunması için gerekli önlemlerin Bakanlığımızca ivedilikle alınması ve sahada uygulanması, bu sebeple ülkemizde de görülen ve gerekli karantina tedbirleri alınan bu bulaşıcı olan SAT-2 serotipine karşı aşı çalışmalarının başlatılması büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımızın tüm gücüyle sahada ve bu hastalıkla mücadelede ediyor olması bizler için çok önemlidir” dedi.

“HAYVAN HAREKETLERİ ÜLKE GENELİNDE DURDURULDU”

8 Mart tarihi itibari ile; kesim, ithalat ve ihracat amaçlı sevkler dışında il içi ve il dışı tüm hayvan hareketlerinin ülke genelinde durdurulduğunu belirten Türkoğlu, “Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası olarak ülke ve bölge hayvancılığımız için ciddi bir tehdit olan ilgili hastalığa karşı tüm gücümüzle Bakanlığımızın ve üreticilerimizin yanında olduğumuzu duyurur, üzerimize düşen görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bildiririz” ifadelerini kullandı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.