DOLAR 32,1926 0.17%
EURO 35,0689 0.28%
ALTIN 2.426,12-0,12
BIST 10.614,53-0,40%
BITCOIN 22062790,06%
Edirne
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şimşek, “Düşünen, üreten, paylaşan bir Türkiye”

Şimşek, “Düşünen, üreten, paylaşan bir Türkiye”

ABONE OL
25 Aralık 2019 10:40
Şimşek, “Düşünen, üreten, paylaşan bir Türkiye”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne 21’inci Dönem Milletvekili Şadan Şimşek, “Düşünen, Üreten, Paylaşan bir Türkiye yaratmak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak istiyorsak, mevcut eğitim, sağlık, ahlak ve adalet sistemimizi gözden geçirmeli ve kuvvetlendirmeliyiz” dedi.

21’inci Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Ülkemizin mevcut eğitim, sağlık, ahlak ve adalet sistemine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın, okullarda 4+4+4 sisteminin ve el yazısı ile yazmanın uygulanması ile eğitim ve öğretim sistemimizde derin yaralar açtığını ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurduğunu öne sürerek, “MEB ölçme değerlendirme ile talim terbiye kurulunun kaldırılması ile ders kitapları, kazanımlar, uygulamalarda bilim, fen, teknoloji yerine metafizik metotları yerini almıştır. Milli Eğitim sistemini eğitimcilere değil, eğitimci olmayanlara bırakılmıştır. PİSA verilerine göre ülkemiz eğitim ve öğretim sıralamalarında geri sıralara düşmüştür. Özel okulların ise denetim sistemi olmayınca, rant kapısı haline gelmiş, MEB okullarında eğitim ve öğretim sisteminde kaygı duyan veliler özel okullara akın etmiş orada da aradığını bulamamıştır. MEB lığı okul türlerini ve merkezi sınav sistemini değiştirmesi ise yavrularımızı zor durumda bırakılmıştır. Sonuç Üniversite sınavlarında barajı geçemeyen öğrenci sayısı yaklaşık 600 bin kişi olmuştur” dedi.

Sağlık sisteminin plansız programsız kararların uygulanması sonucu başta Üniversite Hastaneleri olmak üzere batak hale geldiğini iddia eden Şimşek, “Mali sisteminde denetim olmayınca, yandaşlara rant kapısı haline getirmiş 17 yıllık Sosyal Güvenliği açığı 486 milyar TL’ye dayanmıştır. Bu açığı kapatmak için emeklilik yaş sınırı arttırılmış, Emekliliğe Yaşa Takılan mağdurlar yaratılmıştır. Ayrıca Hastaneler Sağlık Bakanlığı bünyesinden alınarak, yasa ile Kamu Hastaneler Birliğine bağlanmış, yasa değiştirilerek tekrar Sağlık Bakanlığına bağlanmıştır. Yap işlet devret modeli ile Şehir Hastaneleri projesi yaratılmış, müteahhitlere taahhütler verilerek 25 yıla yakın hasta garantileri verilerek hazine borçlandırılmıştır. Kontrolsüz açılan Üniversitelerdeki Tıp Fakültelerinde öğretim üyeleri yetersizliği ile verilen eğitim ve öğretim sistemi nedeniyle nitelikli doktor yetişmelerinde sıkıntı olduğu aşikardır” dedi.

Şimşek, “Ülkemizdeki aile yapımız, gelenek, görenek, örf ananelerimiz terk edilerek, RTÜK gibi kuruluşların gençlerimizin izlediği dizilerin içeriklerini takip etmediğinden, yandaş TV’lere göz yumduğundan gençlerimizin dürüstlük, namus ve ahlaka bakış açısının değişmesine neden olmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin kendileri aralarındaki hal davranışlarda ve iletişimlerde ayrışmalar yaşanmaktadır” dedi.

Şimşek, açıklamasında şunları söyledi;

“Vatandaşlarımız ülkemizde bulunan üç erk kurumu olan Yasama (TBMM), Yargı (Mahkemeler) ve Yürütme (Hükümet)’dir.  Yargı (Mahkemelerin) aldığı kararların tartışılmaya açılması, mahkemelerin kendi aralarında aldığı kararlara tezat düşmeleri sonucu, adalet duygusu yara almıştır. Türk Milleti Adına karar veren Yargı kurumlarının tarafsızlık, güven duygusunun sağlanması için acilen Adalet sisteminin gözden geçirilerek, çağa uygun Yargı Reformlarının hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.

Ülkemizde yaşanan haince, kalleşçe 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine karşı, halkımızın milli birlik beraberlik duygusu ile, demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkarak oyunlarını bozmuştur. Yıllarca FETÖ’nün adice, sinsice, kandırarak özellikle Eğitim, Savunma ve Adalet kurumlarımıza sızarak, yok etme, tahrip etme girişimlerine halkımız dur demiştir. Şimdi FETÖ’nün yıllarca sinsice tahrip ettiği, sistemi bozulan, yok etmeye çalıştığı Eğitim, Savunma ve Adalet kurumlarını onarmak ülkemizin geleceği, birlik, beraberliği, güven duygusunun inşası için reform çalışmalarının yapılması zamanıdır. 2019 yılının son günleri yaşadığımız bugünlerde; 2020 yılının Ülkemize, halkımıza sağlık, mutluluk, esenlikler, birlik, beraberlik, güven ve huzur getirmesini diliyorum. Eğitim, Sağlık, Ahlak ve Adalet alanında çalışmaların yapılmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.