Şimşek, tarımda kuraklığa dikkat çekti

09.11.2022 10:51

Şimşek, tarımda kuraklığa dikkat çekti

Edirne 21’inci Dönem Milletvekili Şadan Şimşek, Ülkemizde ve dünyada küresel ısınmadan kaynaklı tarımda kuraklık nedeniyle temel gıda maddelerinde üretimde azalmalar meydana geleceğine işaret ederek, Ülkemizin temel gıda maddelerinin ihtiyaçları belirlenmeli, küresel ısınmada göz önüne alınarak bölgesel ürünler gözden geçirilmelidir” dedi.

21’inci Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, Ülkemizde ve dünyada küresel ısınmadan kaynaklı tarımda kuraklık nedeniyle temel gıda maddelerinde üretimde azalmalar meydana geleceğini belirterek, “Bunun sonucunda halkımızın temel gıda maddelerine erişimi zorlaşacaktır. Gerekli önlemler alınmaz ise yakın gelecekte 10 – 15 yıl içerisinde gıda ve su savaşlarının çıkacağı konusunda uzmanlar tarafından dile getirilmektedir” dedi.

Rusya ve Ukranya arasında devam eden savaşın başta tahıl olmak üzere gıda da sıkıntıları önümüzdeki yıllarda daha derin hissedileceğine işaret eden Şimşek, Ülkeler kendilerine yetecek miktarda temel gıdaları stoklamaya, başka ülkelere satışını yasaklamaya başladılar. İleride yaşanacak bir gıda krizi için önlem almaktadırlar. İhtiyaç duydukları dışarıdan aldıkları gıdaların üretimi için çiftçilerine destek vermeye başladır” dedi.

Bölgemizde ve ülkemizde kışlık ürünlerin ekimine başlandığını hatırlatan Şimşek, şunları söyledi;

“Özellikle bölgemizde kanola ekimi yapılmış, ekim yapılan yerlerde uzun süredir yağışların olmaması nedeniyle üreticilerimizi zor duruma sokmuştur. Bir an önce yağışların düşmesi için dua edilmektedir. Üreticimiz bir taraftan her gün artan tarımsal girdi fiyatları ile boğuşurken, bin bir güçlükle ektiği ürününü yağışın olmaması, kuraklık nedeniyle tekrardan ekmek zorunda kalmaktadır. Zorda olan üreticimizi daha çok çıkmaza soktu. Üretmeyi sağlamalıyız. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere; Valilikler, Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odası, Çiftçi Kuruluşları ile birlikte tarım ve hayvancılıkta alınacak önlemleri konuşarak gerekli politikaları oluşturmalıdır. Bağımsız olarak Gıda Planlama Geliştirme Bakanlığı kurulmalıdır. Ülkemizin temel gıda maddelerinin ihtiyaçları belirlenmeli, küresel ısınmada göz önüne alınarak bölgesel ürünler gözden geçirilmelidir. Üreticimiz desteklenmeli, köylere dönüşler canlandırılmalı, özendirilmeli, teşvikler verilmelidir. Şunu unutmamak gerekir.  Kendi gıdasını üretemeyen Ülkeler hiçbir zaman bağımsız olamazlar. Zararın neresinden dönsek kardır anlayışı ile yok edilen, rantçılara peşkeş çekilen tarım ve hayvancılığımızı yeniden canlandırmak, dışa bağımlılıktan kurtulmak için üretelim. Her soruna bir çözüm üretilir. Ancak temel gıda üretilmez ise, açlığa çözüm üretilemez” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Salih Akan

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler