DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21783290,50%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şimşek’ten sınırsız ithal yetkisine tepki

Şimşek’ten sınırsız ithal yetkisine tepki

ABONE OL
6 Kasım 2019 10:52
Şimşek’ten sınırsız ithal yetkisine tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne 21’inci Dönem Milletvekili Şadan Şimşek, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne sınırsız ithal yetkisi verilmesini tarım ve hayvancılığa vurulan son darbe olarak değerlendirdi.

21’inci Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, yaptığı açıklamada, ülkemizde yanlış tarım ve hayvancılık politikaları uygulandığını öne sürerek, “Girdi fiyatları artması sonucu çiftçi, üreticinin emeğinin karşılığını alamaması sonucu, tarlasını ekemez, hayvanını mezbahada kestirmek durumundadır. En son alınan karar ile Toprak Mahsulleri Ofisine sınırsız ithal yetkisi verilmesi ise tarım ve hayvancılığa vurulan son darbe olmaktadır” dedi.

Ülkemizdeki siyasi yapının ranta dönük olduğu iddia eden Şimşek, “Siyaset ticaret iç içe girdiği, seçilmişlerin, oda, birlik yöneticilerinin koltuklarını düşündükleri müddetçe; düşünen, üreten ve paylaşan bir Türkiye yaratma şansımız yoktur” dedi.

TMO’nun, çiftçinin kara gün dostu olduğunu ve kuruluş amacının çiftçi ve üreticiyi korumak olduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi;

“Çiftçi ve Üretici mallarını 3 yıl önceki fiyatın altında satmaktadır. Girdi maliyetleri Mazot, gübre, yem, ilaç vs.. gibi durmadan yükselirken, hayatta kalma mücadelesi verirken, TMO’ya sınırsız ithal izin verilmesi doğru karar değildir.. Bu kararın gözden geçirilerek bir an önce düzeltilmesi gerekir. Çiftçi ve Üreticiyi destekleyecek karar alınması, yerli gıdanın üretiminin teşvik edilmesi için çalışmaların acilen yapılarak, uygulamaya konulmalıdır..

Süt üreticilerine verilen teşviklerin seçim öncesi arttığını belirtilmişti. Süt üreticilerimiz çok memnun olmuştu. Şimdi ise süt üreticilerinin teşvik tutarlarının artmadığı söylenmektedir. Çiftçi ve üreticimiz; kanun gereği bütçeden ayrılan kaynağın tamamının verilmesi, desteklenmesini istemektedirler…

Çiftçi ve Üreticilerimiz Soruyor; Çiftçi ve üreticimizin haklarını korumak için kurulan, Ziraat Odaları, Birliklerin seslerini çıkarmaması, sessiz kalmaları çok manidardır. Banka, kooperatiflerdeki kredi borç miktarları ile İcradaki dosyalara baksınlar. Ne durumdayız. Çiftçi ve üreticimizin içinde bulunduğu durumu bugün dile getirilmeyecek ise, ne zaman dile getirilecek. Çiftçi ve üretici bittiğinde mi? O zaman Ziraat Odaları ve Birlikler kalacak mı?” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.