DOLAR 32,2302 -0.03%
EURO 35,0073 0.13%
ALTIN 2.429,080,45
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 2216886-0,33%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SOL Parti’den protesto

SOL Parti’den protesto

ABONE OL
14 Aralık 2022 11:48
SOL Parti’den protesto
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sol Parti Edirne İl Başkanlığı, 6 yaşında bir kız çocuğunun imam nikahıyla evlendirip istismara maruz bırakıldığı iddialarına Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Sol Parti Edirne İl Başkanlığı, Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi.

 “TÜM OLANAKLARINI TARİKATLARIN ÖNÜNE SEREN AKP’NİN SORUMLULUĞUDUR”

6 yaşında bir kız çocuğunun evlendirilmesi olayının asıl sorumluluğunun iktidar olduğunu kaydeden Sol Parti Edirne İl Başka Nazım Türkoğlu, “Yoksul halk çocuklarını boğan, kadınları nefessiz bırakan kirli tarikat düzeninizi, lüks arabalarla gezen şeyhlik zincirinizi, devlet kaynaklarıyla büyüttüğünüz şirketlerinizi başınıza yıkacağız. Türkiye yeni bir çocuk istismarı vakasıyla sarsıldı. İstismarın faili yine aynı. Yobaz karanlığıyla çocuklara göz diken tarikat mensupları bu kez de 6 yaşında çocukla evlenme skandalıyla karşımıza çıktı. 6 yaşında bir çocuğa göz diken bu karanlık odaklara, onların eteğinde iktidar olanlara, onlara maddi manevi destek olanlara, zulüm karşısında susanlara lanet olsun. BirGün Gazetesi’nin ortaya çıkardığı bu çocuk istismarı münferit değildir. Kadınların giyiminde tahrik unsuru arayanların, küçücük çocuklara farklı gözle bakanların, tüm bunlara da dini kılıf bulanların yarattığı düzenin sonucudur. Televizyonlarda vaazlar vererek, şu yaşta evlenilir, bu yaşta birlikte olunur diyerek, çocukları meczupların hedefi haline getiren programlara izin verenlerin sorumluluğudur. 20 yılda iktidarın tüm olanaklarını tarikatların önüne seren AKP’nin sorumluluğudur” dedi.

“DİN BEZİRGANLARI VE ONLARIN İKTİDARINI GÖNDERME ZAMANIDIR”

Aydınlık, vicdanlı ve demokrat bireyleri çocukları için birlik olmaya davet eden Türkoğlu, “Cumhuriyet’in ilerici birikimlerini ve laikliği tasfiye ederek bu karanlık düzeni kurdular. Eğitim başta olmak üzere toplumsal hayatın her alanı ve devlet kademelerini tarikatlar ve cemaatlere teslim ettiler. Ülkemizin geleceği şimdi de bu paralel yapıların, devlet içinde devletleşmiş karanlık odakların yarattığı büyük bir risk altında. Bu riskin bertaraf edilmesi laiklik mücadelesinden geçiyor. Yoksul halkın inancını sömürerek kendilerine kirli bir saltanat kurdular. AKP ile semirmiş, büyümüş bu din bezirganlarını ve onların iktidarını artık gönderme zamanıdır. Tüm aydınlık, demokrat, vicdanlı, feraset sahibi yurttaşlarımızı çocuklarımız için ayağa kalkmaya, bu kavgada birlikte olmaya davet ediyoruz. Bu büyük suçun failleri tutuklanmalı ve üzerini örten kamudaki tüm suç ortakları ortaya çıkarılarak yargılanmalıdır” diye noktaladı.

Basın açıklamasının ardından Sol Partililer Saraçlar Caddesi’nde vatandaşlara bildiri dağıttı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.