DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21675260,18%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Tarım ve hayvancılık stratejik sektör ilan edilmeli”

“Tarım ve hayvancılık stratejik sektör ilan edilmeli”

ABONE OL
17 Mayıs 2022 10:19
“Tarım ve hayvancılık stratejik sektör ilan edilmeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güvenlik meselesi olarak gördüğümüz tarım konusunda ortaya atılacak olan çözümlerin de güvenlik ciddiyetiyle ele alınması gerektiğine vurgu yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “Tarım ve hayvancılık stratejik bir sektör olarak ilan edilmelidir” dedi.

Tarımsal girdilerde uygulanan vergi ve faizlerin muhakkak kaldırılması gerektiğini belirten Tekin, “Gübre, tohum, elektrik ve su faturası gibi tüm girdilerde çiftçiye uygun fiyatlar ile tedarik edilmelidir. Tarımda ithalat değil, üretim esas alınmalıdır. Ayrıca arazi bölünmelerinin önüne geçecek politikalar üretilmeli, çok parçalamaktan dolayı üretimde kullanılamayan araziler üretime kazandırılmalıdır. “Tarımsal Miras Hukuku” çıkarılmalıdır. Kırsalda, bölgesel kalkınmanın temelini sağlayacak istihdam alanları oluşturulmalı, genç nüfusun şehirlere göçünün önüne geçecek politikalar üretilmelidir. Bu yıl soğan krizi ve gübre fiyatlarının astronomik artışı gibi yaşanan olaylar üretimde plansız hareket etmenin kaçınılmaz bir sonucudur. Planlı üretim modeline geçilerek bu tip sıkıntıların yaşanmasının önüne geçilmelidir. Tarımda teknoloji kullanımı desteklenmeli; gıda güvenliğini korumayı öncelik edinerek üretimin artmasına yönelik tarımda teknoloji kullanımı teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.” dedi.

Saadet partisi olarak her zaman çiftçilerin yanında olduklarına işaret eden Tekin, “Tarım sektörü bir ülkenin güvenlik meselesidir, can damarıdır. Çiftçilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi ülke ve insanımız için hayati öneme sahiptir. Çare Milli Tarım politikaları uygulamaktır. Çare Milli Görüş’tür. Tüm milletimiz gibi çiftçimiz de Milli Görüş’ün iktidar olduğu Refahyol Hükümeti’ni özlem ve hasretle anmaktadır. Yüzünün sadece o dönemde güldüğünü açıkça ifade etmektedir” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.