TBMM’de Saros FSRU tepkisi!

18.04.2021 15:27

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Saros'un tahribatını görmezden geldiğini ileri sürerek, bölgenin 25 binlik ve 100 binlik planlarında yer almamasına rağmen FSRU limanı inşaatına izin verildiğini savundu.

TBMM’de Saros FSRU tepkisi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Saros’un tahribatını görmezden geldiğini ileri sürerek, bölgenin 25 binlik ve 100 binlik planlarında yer almamasına rağmen FSRU limanı inşaatına izin verildiğini savundu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Gaytancıoğlu, Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi inşaatına dikkat çekerek, iktidara geldiklerinde bu inşaatı durduracaklarını söyledi.

FSRU limanı yapımı projesinin 2 yıl önce gündeme geldiğini hatırlatan Gaytancıoğlu, Edirne Bölge İdare Mahkemesinin ÇED süreci iptal kararı sonrasında, işin yüklenicisi olan BOTAŞ’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurusuyla ikinci ÇED sürecinin başladığını anlattı.

Gaytancıoğlu, 9 farklı bilim uzmanının ikinci ÇED raporunu da olumsuz olarak hazırlayıp mahkemeye sunduklarını aktararak, bu rapora istinaden yürütmeyi durdurma kararı için Edirne Bölge İdare Mahkemesine başvurulduğunu bildirdi.

Projeye, deprem bilimciler, jeologlar, ziraat mühendisleri, biyologlar, kuş bilimciler, çevre mühendisleri, ormancılar ve hukukçuların da karşı olduğunu dile getiren Gaytancıoğlu, “Size söz veriyorum, CHP iktidarında inşaat hangi noktadaysa durdurup, doğal haline geri döndüreceğiz. Saros, bize atalarımızdan mirastır” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler