DOLAR 32,4057 0.14%
EURO 34,5485 0.32%
ALTIN 2.459,710,88
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21099962,99%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tercan, “Ülkeye yapılacak en büyük kötülük”

Tercan, “Ülkeye yapılacak en büyük kötülük”

ABONE OL
2 Aralık 2019 10:28
Tercan, “Ülkeye yapılacak en büyük kötülük”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, “MHP, alevi kardeşlerimizi bağrına basan ve kucaklayan bir fikre sahiptir. Alevi Kardeşlerimiz ve dostlarımız hakkında, art niyetli ve önyargılı itibarsızlaştırma düşünceleri ve çirkin politikalara meze edilmek istenmeleri bu Ülkeye yapılacak en büyük kötülük olarak görmekteyim” dedi.

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, son günlerde Alevi vatandaşlara karşı yapılan provokasyonlara yönelik açıklamada bulundu.

Tercan, “Onlar; Sarıkamış’ta zemheri de Çanakkale’de dört mevsimde, Millî Mücadele de’ ise her Cephededirler… Karadeniz’de “Çepni” Doğuda “Türkmen”, Ege’de “Tahtacı”, Anadolu’da kimi zaman “Aşiret”, kimi zaman “Kızılbaş”, kimi zaman da Alevi dediklerimiz Türk’ün özbe öz “Oğuz Boyu” dan olan güzide insanlardır. Hz. Muhammed’i “Peygamber”, Hz. Ali’yi “PİR”, On İki İmamı “Düstur”, Ehlibeyti “Şiar” edinmişlerdir…” dedi.

Alevilerin, düşüncelerin de sosyal ve içtimai yaşantılarında İslam Tasavvuf Felsefesinin inanç ve ahlak boyutuna fazlasıyla önem vererek, “Eline, Beline, Diline” hakim olma şuuru ile yaşamayı ve yaşatmayı ilke edindiklerini belirten Tercan, “Hassasiyet ve Adalet anlayışları, Cem Evlerindeki icra ettikleri “Müsahiplik” Cem’inde, kapılarını ve gönüllerini “Hırsıza, Katile, Yolsuza ve de Düşküne” tamamen kapatarak camianın kirlenmesine asla müsaade etmezler” dedi.

Sazın sözün ve muhabbetin, semah dönerek vücut bulması, Muhammed ve Ali’nin isimleri her geçtiğin de dökülen gözyaşları, İslam’a bağlılık ve hürmetlerinin en güzel tezahürü olduğunu belirten Tercan, “Aleviler, Bu Mübarek Coğrafya da içinde yaşattıkları, Vatan ve Memleket sevgisi ile yoğrulmuş, Türk’ün örf ve adetini özümsemiş, İslam’ı kendi kültür ve değerleriyle güzelleştirerek inancımızın zenginleşmesine neden olmuşlardır. Tarihin hiçbir döneminde Milletine ve Devleti’ne asla ihanet, delalet etmeden ve husumet beslemeden etle tırnak olmayı bilmişlerdir” dedi.

“Alevi Kardeşlerimiz ve dostlarımız hakkında, art niyetli ve önyargılı itibarsızlaştırma düşünceleri ve çirkin politikalara meze edilmek istenmeleri bu Ülkeye yapılacak en büyük kötülük olarak görmekteyim” diyen Tercan şunları şöyledi;

“Onlar… Bizim gözümüz de, Hacı Bektaşi Veli’nin Anadolu’yu “Türkleştirmek ve İslamlaştırmak” üzere çıktığı bu Mübarek yolunu yol bilenlerle, Pir Sultan’ın hakka teslimiyetin deki incelik şuuruyla “Evveli Muhammed, Ahirim Ali” diyen Can’lardır. MHP, insan sevgisine önem veren.. MHP, dini, insancı, yaşantısı, kültürü neyse saygı duyan.. MHP, her kesime kapılarını açan ve kucaklayan bir fikri misyona sahiptir. MHP; Alevisiyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkezi ile bütünleşmiş, bağrına basmış ve her kesimi bir bütün olarak kabul etmiş bir siyasi partidir.  Edirne’de yaşayan tüm Alevi kökenli kardeşlerimi, MHP İl Teşkilatımıza davet ediyorum. Çünkü Alevi kardeşlerimiz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olup, bu Ülke için çok bedeller ödeyen asil ruhlu, erdemli ve vatan sever yiğit insanlardır” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.