Terzi tarifesinde yüzde 30 artış

19.01.2022 11:29

Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından, yeni belirlenen terzi ücret tarifesi esnaflara dağıtıldı. Buna göre yapılan hizmet ücretlerinde yüzde 30’luk bir artış yaşandığı görüldü.

Terzi tarifesinde yüzde 30 artış

Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından, yeni belirlenen terzi ücret tarifesi esnaflara dağıtıldı. Buna göre yapılan hizmet ücretlerinde yüzde 30’luk bir artış yaşandığı görüldü. Ancak Terziler Esnaf Odası Başkanı Hakan Fındıklı, yüklü gelen faturaların yanı sıra terzi esnafının samimi müşterilerine tarifeyi uygulayamadığını, herkesin pazarlık yaptığını ve terzi esnafının elinden geldiğince dükkanını döndürmeye çalıştığını söyledi.

“TERZİ ESNAFI ÜCRET FİYAT TARİFESİNDE YÜZDE 30’LUK ARTIŞ”

Edirne Terziler Esnaf Odası Başkanı Hakan Fındıklı, yaptığı açıklamada, bütün meslek gruplarında olduğu gibi terzilerde de yeni fiyat tarifesi çıktığını belirterek, “Şu anda en çok yaptığımız iş paça kısaltma 20 lira, kol kısaltma 40 lira, gömlek yakası değiştirme 20 lira gibi fiyatlandırdık. Diğerlerinde de ufak tefek artışlar oldu. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü esnafın terzi de olsa başka meslekte olsa sabit giderleri arttı. BAĞ-KUR, Sigorta primleri, kiraları her şey arttı. Mecbur kaldığımız için bizde bunu yaptık. 15 liradan 20 liraya çıktı. 30 civarında artış oldu” dedi.

“TERZİ ESNAFI TARİFEYİ EŞEDOSTA UYGULAYAMIYOR AMA BİR ŞEKİLDE TEZGAHI DÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYOR”

Terzilerin tarifelerine zam yapılmasına rağmen samimi müşterilerine zamları yansıtamadığını, herkesin pazarlık yaptığını hatırlatarak esnafın dükkanı için mücadele verdiğini kaydeden Başkan Fındıklı “Esnafta memnuniyet var ama bu fiyatları alamıyorlar. Bununla ilgili sıkıntı var. Gelen herkes pazarlık yapıyor. 10 lira yap, 15 lira yap. Zaten birçoğu para almadan yapıyor. Eş dost geliyor, arkadaşı geliyor.  Sonra verirsin diyor, sen geliyorsun bir de çay içiyorsun. Sen burada bir paça yaptıracaksın 20 lira vereceksin 2 tane çay içilse 6 lira. Sanatkarlık böyle. Çok kazanç yok ama bir şekilde tezgahı döndürmeye uğraşıyor. Bizde elimizden geldiğince onlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Terzilerimize, vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler