DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22271630,28%
Edirne
21°

HAFİF YAĞMUR

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı

Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı

ABONE OL
24 Ağustos 2019 10:43
Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı. Buna göre, yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat, ton başına 2 bin 650 lira olarak belirlendi.

Trakya Birlik’ten yapılan yazılı açıklamada, yağlık ayçiçeğinin Türkiye bitkisel yağ tüketiminde nefaseti ve lezzetiyle halkımızın damak tadına hitap eden yüzde 80-85 civarında payı ve yüzde 50’lere varan yüksek yağ oranı ile ülkemizde üretimi gerçekleştirilen stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerimizin başında geldiği belirtildi.

408 BİN TON REKOLTE TAAHHÜT EDİLDİ

Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber ütlkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün yüzde 20-30 orandaki bölümü Trakya Birlik tarafından mübayaa edildiği belirtilen açıklamada, “2019/2020 İş yılı Türkiye yağlık ayçiçeği rekoltesinin 1 milyon 400-1 milyon 450 bin tonun üzerinde gerçekleşerek son yıllardaki en yüksek üretim seviyesine erişmesi beklenmekte olup halihazırda Birliğimize bağlı kooperatiflerimiz ortaklarınca 2019/2020 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında 408 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir” denildi.

HASAD BAŞLANGICINDAN BUGÜNE KADAR 61 TON AYİÇEĞİ ALIMI YAPILDI

Birliğin faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadının Ağustos ayının ilk haftasında başladığı hatırlatılan açıklamada, “Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 102 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 61 bin ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir. 2019/2020 üretim sezonunda gerek ülkemizde gerekse de başta Ukrayna, Rusya olmak üzere Romanya ve Bulgaristan gibi çevremizde ki önemli üretim bölgelerinde de yüksek rekolte dolayısıyla yüksek miktarda ayçiçek tohumu ve ham ayçiçek yağı ihracat rakamları beklenmektedir” denildi.

YÜKSEK VERİM BEKLENİYOR

Bu yıl üründe ülkemiz ile başta Ukrayna, Rusya olmak üzere Romanya ve Bulgaristan’daki önemli üretim bölgelerinde de yüksek verim beklendiğini belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma, ithalde uygulanan gümrük vergilerinde ki değişimler, üretim maliyetleri bir bütünüyle göz önüne alındığında geçmişte olduğu gibi bugün de Ülkemiz için stratejik öneme sahip yağlık ayçiçek üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanarak üretici ortaklarının menfaatlerinin korunması noktasında Birliğimizce 2 ayı aşkın bir süredir yürütülen çalışma ve temaslar nihayete ulaşmış olup, bu çerçevede Tarım Bakanlığımız riyasetinde, Ticaret Bakanlığı yetkililerimiz, başta birliğimiz olmak üzere üretici örgütleri ve bitkisel yağ sanayicileri olmak üzere tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalar ve istişareler neticesinde gerek tarımsal üretimin gerekse de tarımsal üretime dayalı yerli ve milli sanayinin sürdürülebilirliği birlikte değerlendirilerek çiftçi memnuniyetinin sağlanacağı fiyat seviyesi olarak yüzde 40 yağlı standart ürün için 2 bin 500 TL/Ton alım fiyatı tespit edilerek Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarafından 8 Ağustos tarihinde ilan edilmiştir. Bu çerçevede belirlenen alım fiyatının yurt içinde 31.01.2020 tarihine kadar cari kılınmasını sağlayacak Gümrük Vergisi Uygulaması 22 Ağustos tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir” denildi.

YÜZDE 44 YAĞ ORANLI AYÇİÇEĞİ TON BAŞINA 2 BİN 650 LİRA

Açıklamada, “Birliğimizce 2019-2020 iş yılında ayçiçeğine uygulanacak ön alım fiyatının belirlenmesi hususunda 23 Ağustos 2019 tarihinde Yönetim Kurulumuzca toplanılarak Bakanlığımızın açıkladığı yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 2 bin 500 TL/Ton fiyat üzerinden uluslararası sözleşme kriteri olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için alım fiyatı 2 bin 650 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Hesaplanacak yağ primleri çerçevesinde yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 2 bin 875 TL/Ton’a karşılık gelmekte olup bu doğrultuda üretici ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz ürün üzerinden her yüzde 1 ilave yağ oranı için yüzde 1,5 oranında 37,5TL/ton’a tekabül eden yağ primi ödenecektir” denildi.

ORTAKLARA KAZANÇ PAYI DAĞITILACAK

Açıklamada şöyle denildi; “Birliğimiz tarafından 2019/2020 üretim sezonunda üretici ortaklarından 300-350 bin ton seviyesinde ürün mübayaası yapılacağı beklenmekte olup, ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre Birliğimizce kooperatiflerimize bildirilen ödeme programı çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Birliğimizce açıklanan fiyat Ön Alım Fiyatı olup, Birliğimizin 2019/2020 iş yılında faaliyetlerinden elde edeceği müspet fark, kurumsal kooperatifçiliğin en önemli göstergesi ve başarı nişanesi olan Risturn dağıtma kriteri çerçevesinde mevzuatımız hükümleri doğrultusunda ortaklarımıza Risturn (kazanç) payı olarak dağıtılacaktır. Ülkemiz için stratejik öneme sahip yağlık ayçiçeği üretiminin ülkemizin kendi kendine yeter üretim seviyelerine ulaşmasında temel faktör olan üretici memnuniyetinin sağlanması noktasında desteklerini esirgemeyen T.C. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a ve her iki Bakanlığımızın kıymetli bürokratlarına, fiyat belirleme sürecinin başından itibaren konunun yakın takipçisi olarak desteklerini her daim bölge çiftçisi ve Türk tarımının hizmetine sunan T.B.M.M Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, yine süreci yakından takip ederek destek veren Bölge Milletvekillerimiz ile Yerli ve Milli duruşla milletin efendisi Türk çiftçisi lehine politikaların belirlenmesinde destek veren tüm sektör paydaşlarına teşekkür eder, ayçiçeği alım kampanyasının ülkemiz, üretici ortaklarımız ve camiamız için bereketli ve hayırlı olmasını dileriz” denildi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.