DOLAR 32,1593 -0.24%
EURO 34,9948 -0.05%
ALTIN 2.428,800,47
BIST 10.656,96-0,18%
BITCOIN 22473592,67%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜ Almanya’daki Eğitim Fuarı’nda tanıtıldı

TÜ Almanya’daki Eğitim Fuarı’nda tanıtıldı

ABONE OL
22 Haziran 2022 11:32
TÜ Almanya’daki Eğitim Fuarı’nda tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesinin uluslararası arenadaki tanıtım faaliyetlerinin son durağı, Avrupa’da en çok Türk vatandaşının yaşadığı Almanya oldu. Yüzde 80’i Balkanlardan olmak üzere, 79 ülkeden 5 bin 200 uluslararası öğrencisi ile bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Trakya Üniversitesi, yaklaşık 3,5 milyon Türk’ün yaşadığı Almanya’da düzenlenen Eğitim Fuarı’na katıldı.

Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Maarif Ajansı tarafından Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı’nda Trakya Üniversitesini; Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ile Özel Kalem Müdürü Öğr. Gör. Kıvanç Ada temsil etti. Almanya ve çevre ülkelerdeki Türklerin yanı sıra Türkiye’deki eğitim imkânları ve fırsatları hakkında bilgi almak isteyen öğrenci ve ailelerin katıldığı fuarda, Trakya Üniversitesi standını ziyaret eden öğrencilere üniversite hakkında bilgi verildi.

Türkiye’den 20’ye yakın üniversitenin katıldığı fuarın açılışını, Ak Parti 27. Dönem İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Zekeriya Akçam, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkan, Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Tolga Şimşir, Türkiye Cumhuriyeti Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, MEB Köln Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gençer ve MEB Düsseldorf Eğitim Ataşesi Muteber Gamze Bozgöz ile beraberlerindeki heyet gerçekleştirdi. Üniversitelerin Rektör ve Rektör Yardımcısı seviyesinde temsil edildiği fuarda, öğrenciler ve aileleri, üniversitelerden eğitim olanakları ile ilgili bilgi aldı.

79 ülkeden 5 bin 200 uluslararası öğrenciye eğitim-öğretim imkânı sunan Trakya Üniversitesi, Köln-Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı’nda açtığı tanıtım standında gün boyunca Trakya Üniversitesini tercih etmek isteyen adaylara yönelik tanıtım faaliyetleri gerçekleştirerek bilgi paylaşımında bulundu. Fuara özel hazırlanan katalog, broşür, promosyon ürünleri ve üniversitenin yayınları ile öğrenci ve velileri bilgilendiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu önderliğindeki Trakya Üniversitesi heyeti, Avrupa’nın farklı noktalarından gelen ziyaretçileri ağırladı.

Trakya Üniversitesinin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak amacıyla benzer faaliyetleri sürdüreceklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Maarif Vakfı öncülüğünde ülkemizdeki çeşitli bakanlıkların destekleriyle gerçekleştirilen fuarlarda vatandaşlarımız ve Türkiye’de üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Daha önce Fransa-Strazburg’da gerçekleştirilen fuara yine katılım göstermiş ve pozitif geri dönüşler almıştık. Bugün Köln’de, yine anavatandan uzakta yaşayan soydaş ve vatandaşlarımızla bir araya geldik. Bilindiği üzere Avrupa’da büyük bir Türk nüfusu var. Edirneli, Trakyalı birçok hemşehrimiz de Avrupa’da yaşıyor. Ayrıca Edirne, bu coğrafyada yaşayan Türk nüfusun yakından bildiği, her yıl memleketlerine giderken mutlaka uğradığı, havasını soluduğu, suyunu içtiği bir şehir. Bu evlatlarımızı, anne-babalarının doğduğu topraklarda eğitim almaya davet ediyoruz. Onlardan da bu yönde bir ilgi görmemiz bizleri oldukça mutlu etti. Trakya Üniversitesi olarak Edirne’nin huzurlu ortamında, kendilerini evlerinin rahatlığında hissetmelerini sağlayarak güçlü bir eğitim almaları için kapılarımız sonuna kadar açık.” şeklinde konuştu.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Müdürü Öğr. Gör. Kıvanç Ada, Trakya Üniversitesi standını ziyaret eden Köln Başkonsolosu Turhan Kaya ve Maarif Vakfı Yönetim Kurulu üyelerine organizasyonun gerçekleştirilmesi ve nazik davetlerinden ötürü teşekkür etti.

Fuar kapsamında ayrıca, merkezi Köln’de bulunan Uluslararası Demokratlar Birliği’nin Genel Başkanı Köksal Kuş tarafından, katılımcı Üniversitelerin yetkililerinin ağırlandığı bir yemek daveti verilirken, fuarın ardından Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, aynı heyeti Başkonsolosluk Konutu’nda ağırladı. Her iki organizasyon kapsamında gerek katılımcı üniversiteler gerekse Köln’de yaşayan Türk toplumu temsilcileri ile verimli diyaloglar gerçekleştirildi ve iş birliği olanakları görüşüldü.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ayrıca, fuar sırasındaki temaslar kapsamında, İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.