DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21079140,47%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk Üniversiteli Kadınlar 17. yılını kutluyor

Türk Üniversiteli Kadınlar 17. yılını kutluyor

ABONE OL
9 Aralık 2019 09:51
Türk Üniversiteli Kadınlar 17. yılını kutluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi’nin 17. Kuruluş yıldönümü sebebiyle Nova Park’ta kahvaltılı bir buluşma programı düzenlendi.

Programa Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Ak Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, CHP Edirne Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis üyesi Çiğdem Gegeoğlu ve kadın kolları üyeleri, Ak Parti Edirne İl Genel Meclis Üyesi Melek Yörük ve il genel meclis üyeleri, Edirne Belediyesi kadın meclis üyeleri, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü ve dernek üyeleri, EKAMEDER, Edirne Kadın Meclisi, Uluslararası Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği temsilcisi de katılım gösterdi.

Programda Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı kendi şubelerinin başlattığı ve diğer tüm şubelerde uygulanacak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Seminerlerinin başlayacağını duyurdu. Türkiye’de kadın istihdamının çok düşük olduğunu söyleyen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksa dal, Edirne’nin yüzde 40 kadın istihdamı ile 1. sırada olduğunu belirtti.

“AYAKLARI YERE BASAN DÜŞLERİMİZİN OLMASI GEREKİYOR”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi üyesi Fatma Bayko, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü. 5 Aralık Kadın Hakları’nın Türkiye’de ki kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği günü kutladığımız bugünde sizlerle beraber olmak böyle güzel etkinliklerin olduğu bir haftayı seçtik. Kollarımıza bağladığımız turuncu kurdeleler her ne kadar şiddete hayır anlamı taşıyorsa da sizinle aramızdaki inanç birlik, beraberlik ve gönül bağı anlamı taşıyor bizim için. Bu dayanışmaya adım attığınız için tekrar teşekkür ederim. Bir konuda başarılı olmak için sadece niyetimizin iyi olması gerekmiyor. Yöntemlerimizin doğru olması, ayakları yere basan düşlerimizin olması gerekiyor. Umut, inanmak, direnmek gerekiyor arkadaşlar. Bir kadının hakkını ancak bir kadın alabilir. Bir kadın haklarına sahip çıkmadığı takdirde bir başkasının buna sahip çıkmasını beklemek son derece anlamsız olur” dedi.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ SEMİNERLERİ BAŞLATACAĞIZ”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi Başkanı Vildan Yazıcı da Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin 19 Aralık 1949 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve önder üniversite mezunu kadınları tarafından kurulduğunu belirterek, “Derneğimizin yurt genelinde 27 şubesi bin 500 civarında üyesi vardır. Genel merkezimiz İstanbul’dadır. Edirne Şubemiz 2002 yılında kurularak çok önemli projelere önemli imzalar atmıştır. 25 kursiyerimiz var her ay onlarla buluşmayı heyecanla bekliyoruz ve güzel dakikalar yaşıyoruz. Katıldığımız ve yürüttüğümüz Edirne genelinde STK’larla ortaklaşa çok güzel projeler yürütüyoruz. Kültürel geziler yapıyoruz. Medyada yer almaya çalışıyoruz. Biz burada çok fazla yaptığımız işlerimiz var ama çok daha fazla işimiz olduğunun farkındayız. 9-10 Aralık tarihinde de Türk tarihinde ki işgal kuvvetlerine karşı düzenlenen 3 bin kişilik ilk kadın mitinginin 100.yılı dolayısıyla tüm şubelerimizle Kastamonu’da olacağız. Orada Edirne Şubesi olarak Genel Merkez Yönetim Kurulu üyemiz Ezgi Yetkiner koordinatörlüğünde hazırlanan ve tüm şubelerimizde uygulanacak olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği seminerleri başlatacağız. Kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçirilmesi, mecliste ve tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ve eşit katılım ile mümkün olacaktır. Cumhuriyet devrimleri ile biz kadınların yolunu açan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum” dedi.

“EDİRNE KADIN İSTİHDAMI’NDA YÜZDE 40’LARLA 1. SIRADA”

Türkiye’de Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın birçok batılı ülkeden önce verildiğini hatırlatan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, “Komşumuz Yunanistan, İtalya, Fransa’dan daha önce verildi. Ben bu anlamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımı sunuyorum. Kadınlar nüfusumuzun yarısını oluşturuyor ama diğer yarısını da yetiştiriyor, anneler erkekleri de biz yetiştiriyoruz. Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de kadınlarımız daha fazla yer almalı. Kolay değil. Ama şu kadarını söyleyebilirim, Edirne’yi Ankara’da temsil eden kadın milletvekİli olarak Edirneli kadınlar olarak birçok ilden daha şanslıyız. 1934’te kadına seçme hakkı veriliyor, 1935’te yapılan seçimlerde Edirne’yi bir kadın Ankara’Aa temsil ediyor. Ben sürekli bunu dile getiriyorum. Hiç kadın vekili olmayan illerimiz var. İlk defa kadın vekil çıkarmış illerimiz var. Bana ilk kadın vekil misin diye sorduklarında, ben gururla Edirne’nin 5. Kadın vekiliyim. Keşke daha çok olsaydı ama meclise baktığımızda az bir sayı değil. Siyasete baktığımızda aslında sadece milletvekili düzeyinde bakmamak gerek. Çok daha yerelden başlamak gerekiyor. Nüfusun yarısı diyoruz ama kadın istihdamı yüzde 29’larda. Edirne kadın istihdamında yüzde 40’larda 1. Sırada. Ama inşallah bu rakamları daha ileri taşırız. Mücadele etmek, çabalamak gerekiyor”dedi.

“AK PARTİ’NİN ŞU ANDA TEK KADIN İL BAŞKANI VAR ODA ARAMIZDA”

Kendisine yöneltilen parti genel başkanlarına baskı uygulanarak mecliste yüzde 50 kadın olmasını istedikleri talebine cevap veren Aksal, “Ben kendi adıma çok ciddi mücadele veriyorum. Herhalde bu mücadelenin en güzel örneği kadın bir il başkanı olması. O da aramızda. Şu anda Ak Parti’nin bir tane kadın il başkanı var, bu sayıyı arttıracağız. Onunda mücadelesini veriyorum. Tüm kadınlar için mücadele veriyorum. Hangi siyasi görüşten olursa olsun daha çok kadınımızın bu karar mekanizmalarında yer alması gerek. Ben buna inanıyorum. İnşallah önümüzde ki dönemde mecliste Edirne’den daha çok kadın vekil görürüz” dedi.

Edirne Belediye Meclis Üyesi Filiz Gencan, “Derneğimizin çalışmalarından dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Edirne Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri olarak her zaman tüm çalışmalarınızda sizlerle birlikte olacağız”dedi

“MÜCADELE EDECEĞİZ”

CHP Edirne İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu, “Gerçekten erkeklerle mücadele etmek sandığınız kadar kolay değil. 5 aralıkta ki konuşmalarımda da söyledim biz 2016 yılında Edirne Kadın Dayanışması’nı kurduğumuzda o günkü basın açıklamalarına baktığımızda, bu şehirde il genel meclis üyesi yok, kadın muhtar yok, kadın belediye başkanı yok, kadın milletvekili yok bizi kim temsil ediyor diye. 3 yılda Edirne’de kadın hareketi demek ki doğru işler yapmış. Bir ara doğru yol almışız ki belediye başkanımız milletvekilimiz, İl başkanımız, il genel meclis üyemiz, belediye meclis üyemiz, muhtar ama tabi daha çok yolun başındayız. Mücadele edeceğiz. O yüzden sizlerin desteğine ihtiyaç var. Gönlünüz aklınız nereye yakınsa, nerede olmak istiyorsanız mutlaka olun” dedi.

“ALTIN TEPSİ İLE SUNULMUYOR”

AK Parti Edirne İl Genel Meclis Üyesi Melek Uzgör, “Kadına yönelik olan şiddetin son bulması, daha sık söylememiz gerekiyor. Bununla ilgili çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini söylüyorum. Daha caydırıcı daha ciddi kararlar alınması ve yargılama sürecinde daha ciddi cezaların çıkmasını temenni ediyorum. Türkiye’de kadın siyaseti çok zor. Edirne Belediye Meclis Üyeliği yaptığımı dönemde Partis’te bir toplantıya katılmıştım. Paris Belediye Başkanı bir hanımefendi şunu söylemişti” Sadece Türkiye’de değil dünyada da kadın siyasetçi olmak çok zor” altın tepsi ile sunulmuyor. Çok ciddi mücadeleler yapıyoruz bununla alakalı” dedi.

Konuşmalar sonrasında Derneğin 17. Yılının kutlama pastası kesildi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.