Ulaşıma tekrar zam gelebilir

11.01.2022 11:41

Edirne’de toplu ulaşım ücretleri zamlandı. Zamlı tarife ile birlikte nakit binişler 5 lira, sivil, 4 lira 35 kuruş, öğrenci ise 3 lira oldu.

Ulaşıma tekrar zam gelebilir

Edirne’de toplu ulaşım ücretleri zamlandı. Zamlı tarife ile birlikte nakit binişler 5 lira, sivil, 4 lira 35 kuruş, öğrenci ise 3 lira oldu. Zamlı tarifenin önümüzdeki günlerde uygulamaya gececiğini belirten ETUS Başkanı Hakan Giyik, mazottaki artış devam edersen ulaşıma tekrar zam gelebileceğini söyledi.

Döviz kurundaki dalgalanmalarla birlikte akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamlar nedeniyle ulaşım ücretleri de zamlandı.

“MAZOTTA ARTIŞ SÜRERSE TEKRAR ZAM GELEBİLİR”

Halkın kendilerine zam yaptık diye kızabileceğini belirten ETUS Başkanı Giyik, “Ama gerçekten zam yapmakta bizi çözüme götürmüyor. Şu anda 14 liraya gelen mazot zammı, personelimize asgari ücretten dolayı yaptığımız zam, ulaşıma yapılan zammı götürdü. Götürdü değil, yetmedi bile. Edirne’de TEFE, TÜFE oranında ulaşıma zam veriliyor, Edirne’de. Ama bu şekilde artışlar devam ederse, ulaşıma tekrar zam gelebilir. Piyasayı görüyorsunuz. Bir markete gittiğinizde 100 liraya kahvaltılık alamıyorsunuz. O yüzden mecburen yaptığımız bir zamdır. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Gerçekten araçlarımıza mazot koyamıyoruz. Zam da şöyle geçti; nakit binişler 5 lira oldu. Sivil binişler 4 lira 35 kuruş oldu. Öğrenci de 3 lira oldu. İstanbul Özel Halk Otobüsü Başkanı ile görüşüyoruz. Şöyle bir artış olmuş. 2021 yılında 46 kere pompalara yansıyan zam var. 58 kere zam gelmiş. Şu an Binevler semtinden çarşıya gelen bir araç en az 2 buçuk litre mazot yakıyor. Bu da 35 lira gibi. Ben olsam arabamı çıkarmam” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler