DOLAR 32,2400 0%
EURO 35,0434 -0.02%
ALTIN 2.441,26-0,22
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 22062740,01%
Edirne
22°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uyuz vakaları arttı

Uyuz vakaları arttı

ABONE OL
8 Ekim 2021 12:49
Uyuz vakaları arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıççıgil, kentte son günlerde uyuz vakalarında ciddi artış olduğunu belirterek, uyuzun kapalı alanda temas ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi sonucu olduğunu söyledi.

Edirne genelinde uyuz vakalarında görülen artış üzerine 39’uncu Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıççıgil 3-6 hafta içinde belirtisini gösterecek olan uyuzun kapalı alanda temas ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi sonucu olduğunu söyledi. Kılıççıgil, Uyuz için kullanılacak ilaçların temiz vücuda uygulanması, bunun yanı sıra evdeki çarşaf, giysi ve havluların yüksek derecede yıkanması gerektiğini ifade etti.

“EDİRNE GENELİNDE UYUZ VAKASINDA ARTIŞ VAR”

Uyuz hastalığının son süreçte baş gösterdiğini ve hastalığa karşı uygulanabilecek yöntemleri de söyleyen Edirne Eczacı Odası Başkanı Kılıççıgil, “Son günlerde şehrimizde uyuz vakalarında ciddi artış gözükmektedir. Uyuz hastalığı parazitler bir hastalıktır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıklığı artan, şiddetli kaşıntı ve küçük kırmızı kabarcıklarla seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaştıktan sonra 3-6 hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. Eğer hasta daha önce uyuz hastalığı geçirmiş ise belirtiler 4 gün içinde de gözükebilir. Okulların açılması, kapalı alanlarda yakın temas ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle hastalığın yayılımı artmaktadır. Karşılaşılan bu uyuz vakalarında eczanelerimizde kullanılan ilaçların yeterli etkiyi gösterememesi nedeniyle hekimlerimiz özellikle majistral (yapma) ilaçlara yönelmektedir. Geleneksel olarak hasta özelinde hekimlerimizin reçetesi ile hazırlanan bu ilaçlarla hastalığın tedavisinde başarı sağlanmaktadır. Uygulanan tedavi sadece hastalara değil, belirti göstermese bile evdeki diğer bireylere de uygulanmalıdır. İlaçlar duş aldıktan sonra temiz vücuda uygulanmalı. Özellikle el ve parmak araları, el bilekleri, koltuk altı gibi bölgelere uygulamanın yapıldığına dikkat edilmelidir.  Ancak uyuzun tedavisinde sadece ilaçlar yer almaz. Tedavi sırasında çarşaflar, giysiler ve havlular yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Parazit vücut dışında da eşyalar üzerinde 2-3 gün yaşayabildiğinden yıkanmayan malzemeler plastik poşetlerde ağzı kapalı olarak en az 72 saat bekletilmelidir. Ev iyice temizlenmelidir. Tedavi belirtiler bitse bile tedavi 2-4 hafta daha devam etmelidir. Konu hakkında kontrol muayenesine muhakkak gidilmelidir” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.