DOLAR 28,9355 0.03%
EURO 31,4692 -0.02%
ALTIN 1.951,271,43
BIST 8.026,270,98%
BITCOIN 11596651,54%
Edirne

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzay ve bilim bu koridorda

Uzay ve bilim bu koridorda

ABONE OL
6 Kasım 2019 11:01
Uzay ve bilim bu koridorda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Atatürk Ortaokulu’nda “Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Bilim Evreni” adı verilen bilim koridoru açıldı. Uzay galaksisi fonu ile hazırlanan koridorda öğrencilere uzayı ve bilimi sevdirmek amaçlanıyor.

Atatürk Ortaokulu’nda Harbiye 1991’liler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile okulun mezunlarından şehit Efkan Yıldırım’ın ailesi Necdet ve Fatma Yıldırım’ın katkılarıyla düzenlenen bilim koridoru düzenlenen törenle açıldı.

“Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Bilim Evreni” adı verilen ve uzay galaksisi fonu ile hazırlanan koridorda yerli ve yabancı bilim insanlarının öz geçmişleri ile uzayla ilgili bilgilerin yer alıyor.

“SOSYAL, KÜLTÜREL YÖNDEN KATKI SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUZ”

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, “Bugün burada Bilim Evreni Koridorunun açılışını gerçekleştireceğiz. Bu koridorun yapılmasında katkı sağlayan şehidimizin ailesine derneğimize çok teşekkür ediyoruz. Bu tür çalışmalarla ve etkinliklerle öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve bilimsel yönden gelişmelerine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Öğrencilerimiz ve eğitim camiası için hayırlı olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Atatürk Ortaokulu Müdürü Necmettin Kıyıcı da “Bilim Evreni Koridorunu yapmaktaki amacımız öğrencilerimizin ilgilerini bilime, astronomiye, uzaya, evrene, arttırmak merak duygusu uyandırmak yaşayan ve geçmişe intikal eden bilime hizmet etmiş değerli bilim insanlarını tanımalarını sağlamak amacıyla Bilim Evreni Koridorunu oluşturduk. Bilim Evreni Koridorunun oluşumunda projesini hazırlayan benden önceki okul müdür vekilimiz Nuket Saygı öğretmenimize ve bu projenin gerçekleşmesinin her aşamasında fikren ve beden işçiliği olarak emeği geçen yine önceki müdür yardımcımız İngilizce öğretmenimiz Günan Evren öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. Bilim evreni projesini gerçekleştirmekte bize destek olan şehidimizin anne ve babası Fatma Yıldırım ve Necdet Yıldırım’a ve dönem arkadaşı Emekli Albay Serdar Bengier’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

“KARDEŞİMDEN ÖTEYDİ”

1983 yılında Atatürk Ortaokulu’ndan Şehit Efkan Yıldırım ile beraber mezun olduklarını anlatan Emekli Albay Sercan Bengier ise “Aynı yıl beraber askeri liselere gittik. Ben İzmir Maltepe askeri lisesine Şehit Efkan Yıldırım ise İstanbul kuleli askeri lisesine gitti. 1987 yılında beraber harbiye de buluştuk. Şehit Efkan yıldırım benim devre arkadaşım sadece devre arkadaşım değil aynı zamanda sıra arkadaşım askeri lisede yine aramızda bulunan Oktay Albay ile sıra arkadaşlığı yapan Şehit Efkan yıldırım harp okulunda da benim sıra arkadaşımdı. Kardeşimden öteydi. 1 yılımızı beraber geçirdik. Beraber ders çalıştık, beraber spor yaptık. Beraber uyuduk ve beraber kalktık. Harp okulundan mezun olarak idari subaylar olmaya çalıştık. Şehit Efkan Yıldırım sanatçı bir kişiliğe sahipti, sporcu bir kişiliği vardı. Şehit Efkan Yıldırım kendisi çok güzel yetiştirmiş çok güzel piyano ve keman çalardı. Bana elinden geldiğince bir şeyler öğretmeye çalışırdı. Çok güzel hatıralarımız oldu. Çok güzel günlerimizi beraber paylaştık. Sınıf seçimleri zamanı geldiğinde biz Efkan’la dedik ki madem subay olacağız muharip subay olalım. Atılgan ve savaşçı olalım muharip sınıfları seçelim çalıştık çabaladık. Tankçı olmaya karar verdik. Ve tercihlerimizi yazdık. Piyade okulunda Efkan ile beraberiz. Muharip olduk. Madem en iyisini olalım dedik. Ve komando olmaya karar verdik. Ve beraber komanda kurası çekmeye karar verdik. Ben bir başka komando birliğine Efkan’da Bolu komando tugayına gitti. 22 Eylül 1994 tarihinde sevgili devre arkadaşımız teröristlerle girdiği çatışmada terörle mücadele harekâtında şahadet mertebesine ulaştı. Ruhu şad olsun mekânı cennet olsun. Devre arkadaşlığı bizim inancımız kardeşten öte şehidimizin annesi babası Fatma annemiz Necdet babamız bizlerinde babası. Biz inanıyoruz ki şehitler ölmez. Şehitler hep aramızda yaşar yine biliyoruz ki Efkan aramızda dolaşıyor bizi dinliyor. Biz devre arkadaşları olarak harbiye 1991 Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak Efkan’ın adını sonsuza kadar yaşatmak istedik. Ve bu düşüncelerle okulumuzu ziyaret ettik. Ve okul idarecilerimizin desteği ve yardımıyla böyle bir proje yapmaya karar verdik. Bu projedeki amacımız öğrencilerimizin gelecek nesilin bilim ile iç içe yaşaması, bilim adamlarını tanıması, memleketimizin Türkiye’mizin yetiştirdiği yeni değerleri ve aynı zamanda eski bilim adamları ile karşılaştırarak tanıması bilimle iç içe yaşaması onları örnek alması aynı zamanda bunları yaparken şehidimizi tanıyarak onu anmasıydı. Herhalde amacımıza ulaştık diye düşünüyorum. Ben bu projede emeği geçen bütün personele başta okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu

“ÇOK BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ OLARAK ONU UĞURLADIK”

Atatürk Orta Okulu’nun eski Müdür Yardımcısı İlkan Etli de Şehit Efkan Yıldırım’ı müdür yardımcısı olduğu ilk yılında tanıdığını belirterek, “Onun sınıf geçme defterlerini onun diplomalarını düzenledik. Çok başarılı öğrencimiz olarak okulumuzdan uğurladık. Okullarda oyun alanları, spor alanları, kütüphaneler, laboratuvarlar hepsi birer okulların destek kıtasıdır. Ne kadar genel olursa öğrenciye hizmeti de o kadar çok olur. Atatürk Ortaokulu bu açıdan şanslı bir okuldur. Yan oda fen bilgisi laboratuvarıdır. Bu okulda 26 yıl görev yaptım. Öğrencilerimizle orada 26 yıl fen bilgisi deneyleri yaptık. Bu okulda binlerce öğrenci mezun ettik. Mezun ettiğimiz öğrenciler içerisinde beni en çok üzen olay açıklıkla söylüyorum ki şehit Efkan Yıldırım’ın şahadetidir. Efkan buradan mezun olduktan sonra benim Efkan ile uzun yıllar ilişiğim kesilmedi. Çünkü okula devamlı toplu taşıma araçlarıyla gidip geliyordum. Beyefendi bizi taşırken yan tarafta Efkan’ın kuleli askeri lisesinde okurken fotoğrafını görüyordum. Subay olduktan sonra görmeye devam ettim. Şahadete ulaştıktan sonra yine uzun yıllar onu orada gördüm. Efkan’ı unutmam mümkün değil. Hepinize teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından “Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Bilim Evreni” koridoru açıldı. Açılışa Edirne İl Mill Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, Şehit Efakan Yıldırım’ın okul arkadaşı Emekli Albay Sercan Bengier, Atatürk Orta Okulu’nun eski Müdür Yardımcısı İlkan Etli, Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım’ın ailesi ve çok sayıda öğretmen katılım gösterdi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.