DOLAR 32,2120 0.09%
EURO 34,9520 0.3%
ALTIN 2.416,900,31
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 21990460,43%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vakıflara tepki

Vakıflara tepki

ABONE OL
5 Aralık 2019 10:19
Vakıflara tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Milletvekili Çakırlar’dan sonra, İl Başkanı Demir de, esnafın çığlığına duyarsız kalmadı

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kiralara yönelik fahiş artış nedeniyle esnafın çığlığına duyarsız kalmadı. Edirne’nin kira artışlarıyla yine ülke gündeminin manşetlerini süslediğine dikkat çeken İYİ Parti İl Başkanı Demir, “Türkiye’nin 80 ilinde vakıfların kira artış oranının yüzde 15 olarak uygulanırken, Edirne esnafına bunun üzerindeki artışlar kabul edilemez” dedi.

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, vakıf kiracılarına yapılacak zamlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün vakıf kiracılarına kafasına göre “emsal ve rayiç bedele göre” arttırmasının mantığını anlayamadıklarını belirterek, “Bir evi olan birisi evini kiraya vermeye kalksa devlet diyor ki, TEFE/TÜFE oranında zam yapabilirsin. Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesi yenilemesinde yapılabilecek en yüksek yasal zam oranıdır. Oysa Vakıflar, “ben kafama göre yaparım diyor.” Olmaz öyle şey” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kanunlara uymaz zorunda olduğunu, bu uygulamanın sadece Edirne’ye mahsus olduğunun altını çizen İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Diğer 80 ilde oran olarak yüzde 15 olarak uygulanıyor. Zannediyorlar ki Edirne esnafı çok para kazanıyor. Ülkemizde zaten ekonomik bir kriz var. Devletin enflasyonu yüzde 10,56. Bu fahiş zam neyin nesidir?” ifadelerini kullandı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın geçtiğimiz günlerde esnafın sorununu meclis gündemine taşıdığını kaydeden İl Başkanı Demir, “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a kiraların hangi kriterlere göre artırıldığını, bu artış ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nın enflasyon rakamları dikkate alınmış mıdır? diye soru önergesi verdi. Hala cevap beklemektedir” dedi.

“EDİRNE’YE HAKSIZ UYGULAMA”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, tüm bu olumsuzluklar varken devlet vatandaşın yanında olması gerekirken, sınıfta kaldığına işaret ederek, “Umut ediyoruz ki, Edirne’ye yapılan bu haksız uygulamadan bir an önce vazgeçilmeli, esnafımız da akşam evine gönül rahatlığıyla ekmeğini alıp gidebilmelidir. Vakıflara ait iş yerlerinin kiralarında yapılan yüksek orandaki kira artışı, buralarda ticaret yapan esnafımızı tedirgin etti” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“DÜKKANLAR NE YAPILACAK?”

Fahiş kira artışları ile boşalacak dükkanların nasıl değerlendirileceği sorusunu da yönelten İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, “Bu şartlarda Edirne’de vakıf kiracısı olmak, baştan devletin gizli ortaklığını kabul etmektir. Vergi, sigorta, kira ve stopaj. Özellikle stopaj yüksek olacaktır.  Vakıfların kuruluş amaçlarından bir tanesi de bünyesinde barındırdığı esnaf ve sanatkarı korumaktır. Esnafın bu vakıf yerlerinden dışarı atılması Selçuklu’dan başlayıp Osmanlı’da zirve yapan ve günümüze kadar uzanan bir örgütlenmenin sonu olacaktır. Amacı esnaf ve sanatkârı bünyesinde barındırmak olan Vakıf hanları ve binaları amacına uygun olarak işletilerek esnaf ve sanatkar korunmalıdır. Aksi halde esnaf ile birlikte Edirne’mizin kültürü de yok olacaktır” ifadelerini kullandı.

“DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUZ”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, bölgemizdeki vakıf mallarının da ileride bir rant içerisine dahil edilmesini düşünmek bile istemiyoruz diyerek, “Küçük esnaf, yapılan kira artışlarını karşılayamayacağı için kendiliğinden bu mekanları boşaltmak zorunda kalacak olması ve sonrasında da vakfa ait olan bir han, yandaşlara verilerek AVM ye mi yoksa Turizm Belgeli otele mi dönüştürülecek? Zaman, bunların hepsini bizlere gösterecek.” değerlendirmesi ile açıklamasını tamamladı.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.