DOLAR 32,2286 0%
EURO 35,0088 -0.03%
ALTIN 2.424,67-0,90
BIST 10.578,63-0,93%
BITCOIN 2185970-0,48%
Edirne
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yapılacak olan 100. Yılında Keşan Sempozyumu konuşuldu

Yapılacak olan 100. Yılında Keşan Sempozyumu konuşuldu

ABONE OL
12 Kasım 2022 11:23
Yapılacak olan 100. Yılında Keşan Sempozyumu konuşuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saat 11.15 sıralarında, TÜ Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (YÇUBYO)’nda başlayan basın açıklamasına; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TÜ YÇUBYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, TÜ Genel Sekreter Yardımcısı Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, TÜ Genel Sekreter Yardımcısı Burak İşçimen, Kent Müzesi Müdürü Koordinatörü Aslı Avcı katıldı.

ATAKİŞİ: “KEŞAN’IN DÜŞMAN İŞGALİNİN 100. YILI NEDENİYLE BU ETKİNLİĞİ YAPACAK OLMAKTAN DOLAYI HEYECANLIYIZ”

Toplantıda söz alarak “100. Yılında Keşan Sempozyumu” ile ilgili bilgilendirmede bulunan Atakişi, “100. Yılında Keşan Sempozyumu” ile ilgili müjdeli bir haber paylaşmak için basın toplantısı düzenlediklerini belirterek, “Keşan’ımızın kurtuluşunun 100. yılına yakışan bir sempozyum organize ettik. Neredeyse 1,5 yıldır Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, Kaymakamımı,z Belediye Başkanımız ve oda-borsa başkanlarımız ile Keşan’a yakışan sempozyumu nasıl gerçekleştiririz diye kafa kafaya verip mesai arkadaşı gibi çalıştık. Artık son düzlüğe girdik ve bizleri de şaşırtan bir katılım oldu. Neredeyse 100’e yakın bir bilimsel faaliyet alanı oluştu. Bu Keşan için gurur verici bir gelişme. Konseptimize uygun, Keşan ile ilgili uygun çalışmaları seçtik. Bunları da belirli kriterler ile ayırdık. Artık son şeklini vereceğimiz sempozyum ile ilgili hazırladığımız davetiyemize QR kodu oluşturduk. Bu sempozyumda 120’den fazla akademisyenimizi ağırlayacağız. Keşan’ın düşman işgalinin 100. yılı nedeniyle bu etkinliği yapacak olmaktan dolayı heyecanlıyız.” dedi.

İŞÇİMEN: “BİLİMİN TAMAMEN KEŞAN’IN İÇERİSİNE GİRMİŞ OLMASI ANLAMINA GELECEKTİR”

Daha sonra söz alan İşçimen, bölgede bir ilk olacağını söylediği sempozyumun, ticaret, ekonomi, bilim gibi alanlarda bölgeye fayda sağlayacağının altını çizerek, “Bildiriler toplanırken yoğun bir emek sarf edildi. İlk defa Keşan bölgesinde kapsamlı bir sempozyum yapılacak olması ve bunun kitaplar haline çevrilecek olması, bilimin tamamen Keşan’ın içerisine girmiş olması anlamına gelecektir. Keşan’ın nasıl gelişeceğine katkı sağlayacağı da yakın zamanda görülecektir.” diye konuştu.

HELVACIOĞLU: “GEÇMİŞ DÖNEMDE TEPAV’DAN BAŞKA PEK BİR BİLGİ YOK, ONU DA, ODA VE BORSALARIMIZLA YAPMIŞTIK”

Mustafa Helvacıoğlu da uzun bir süredir planladıkları “100. Yılında Keşan Sempozyumu”nu 17- 18 kasım tarihlerinde düzenleyeceklerini bildirerek şunları söyledi;
“Birbirinden değerli akademisyenleri ve bilim insanlarımızı 2 gün boyunca Keşan’ımızda ağırlayacağız. Öncelikle; Keşan’ımızı tarihi, kültürel ve ekonomik yönleriyle ele alacağız. Keşan’ın katma değerini yükseltecek stratejik önemdeki konuları hep birlikte ortaya koyacağız. Birçok farklı disiplinden akademik bildiriler sunacağız. Özel oturumlar olacak. Halkımızı ve üniversite öğrencilerimizi bilgilendireceğiz. Sadece Keşan’ımızda değil, tüm Trakya’da bilimsel bir farkındalık yaratacağız. Oluşturulan bildiriler bilim kurulu kontrolünden sonra sözlü olarak da sunulacak. En önemlisi de; bu bildirilerin genişletilmiş özetini bir kitapta toplayacağız. Köprü niteliğinde bir sempozyum olacak. Daha önce yapılmış ama bizim övüncümüz belgelendireceğiz, kitaplaştıracağız, tarihe not düşeceğiz. Gelecek nesillere Keşan’ın 100 yılını planlamış bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Geçmişte Keşan’ın sempozyumları, vizyon toplantıları yapılmış. Geçmiş dönemde TEPAV’dan başka pek bir bilgi yok, onu da, oda ve borsalarımızla yapmıştık. Kurtuluşumuzun 100. yılına bir armağan bırakmak ve önümüzdeki yıllarda da devamını sağlamak hedefindeyiz. Kent belleği ve arşivi için de çok önemli bir çalışma olacak. Her yönüyle Keşan’ın ihtiyacı olan akademik verileri oluşturacağız. Oturumlar şeklinde gerçekleşecek sempozyumumuzun detaylı programını kamuoyu ile paylaşacağız. Bu anlamda ben şimdiden; Keşan’ımıza ve tüm Trakya’ya hayırlı olmasını diliyor, tüm halkımızı sempozyuma davet ediyorum.”

ŞAPÇI, 18 KASIM’DA YAPILACAK KONFERANSA HERKESİ DAVET ETTİ

Necmi Kaymaz ve İsmail Şapçı da, sempozyumun düzenlenmesinde emeği bulunan herkese teşekkür etti.
Şapçı, 18 Kasım 2022 Cuma günü 14.00 ile 15.30 arasında Keşan TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansa herkesi davet etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.