DOLAR 32,8127 0.94%
EURO 35,3146 0.93%
ALTIN 2.471,301,61
BIST 10.615,021,37%
BITCOIN 21646372,33%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yılın son toplantısı gerçekleştirildi

Yılın son toplantısı gerçekleştirildi

ABONE OL
4 Aralık 2020 11:07
Yılın son toplantısı gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keşan Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı Olağan Toplantısı dün gerçekleştirildi.

Saat 15:00’te başlayan toplantı, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapıldı.

Covid-19 hastalığı ve pandemi tedbirleri dolayısıyla toplantı salonuna seyirci kabul edilmedi.

Toplantıda CHP’li Belediye Meclisi üyeleri; Banu Saygı, Apdi Kıyakoğlu, AK Parti’li Belediye Meclisi üyeleri; Müslim Çekiç, Barbaros Tokgöz, Mitat Bulut, Şafak Uslu, Nuran Uslu mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Mustafa Helvacıoğlu, Belediye Meclisi Üyesi Banu Saygı’nın vefat eden annesi Ayşe Yüksel’e tüm Meclis adına başsağlığı dileklerini ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesajını iletti.

Meclis toplantısında daha sonra gündem maddelerine geçildi.

Toplantıda ilk olarak Belediye tarafından 2021 Yılında Uygulanacak, Vergi, Harç ve Ücret Tarifelerinin görüşülerek karara bağlanması maddesi ele alındı.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda tarifeler oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra, su tarifeleri hakkında verilen önerge görüşülerek karara bağlandı.

Madde hakkında CHP’li Üye Yüksel Alioğlu söz aldı. Alioğlu, komisyonda tarife önergesinin oyçokluğu ile geçtiğini anlattı.

Madde hakkında Başkan Yardımcısı Yakup Balcı da Meclis’e bilgi aktardı. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun son dönemde çok yoğun şekilde çalıştığını vurgulayan Balcı, “Su konusunda halkımızın yanındayız. Trakya’da en az suya zammı biz yaptık. Su çok değerli ve hayat. Suyu değerli kullanana indirim sağlamalıyız. 3 aylık suyumuz kaldı. Belediyemiz mağdur olan vatandaşımızın yanında. Yılda 2,5 milyon m3 su kullanıyoruz. Eğer önerge doğrultusunda indirim yapılırsa 2 milyon 750 bin TL belediyeye zarara uğrar.” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de pandemi nedeniyle tüm vatandaşların zorluklar yaşadığını anlattı ve alınan kararın 1 yıllık olduğunu, Meclis’in bu süreyi pandemi erken sona ererse değiştirebileceğini ifade etti.

İYİ Parti Sözcüsü Zafer Topçu’nun da maddenin olduğu gibi kabul edilmesini önerdi.

Madde hakkında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da şunları söyledi: “Kadıköy Barajımızda 2,5 aylık suyumuz kalmış. %8’lik bir doluluk oranı var. Kumdere kuyuları ise Keşan’ın içme suyu ihtiyacının ancak %40’ına yetiyor. Türkiye’nin belki de en pahalı elektriğini kullanarak suya sahibiz. Bu durum su kaynaklarına ulaşımımızın uzaklığından kaynaklanıyor. Meclis’te 2,5 ay sonra belki de pandemiden çok suyun kıtlığını konuşuyor olacağız. Gruplar arasında 10 m3 ile 15 m3 üzerinden bir anlaşamama durumu oluşmuş. 10 m3 gerçekten insani su tüketim hakkı. Ancak 15 m3’te arabasını yıkayan ve bahçesini sulayanlara da bu indirim sağlanmış olacak. Suyun değerini bilene ve az kullanana indirim sağlamalıyız. Önergedeki indirim şekliyle belediye ciddi zarar edecek. Keşke yeni formüller üretebilinseydi. Belediyenin geliri ile giderini dengelememiz gerekir. Şehir olarak el birliği ile çalışmalıyız.”

Konuşmaların ardından madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra Belediyenin 2020 yılı Gider Bütçesi Harcama Kalemleri Arası Bütçe Aktarımının yapılması hususu görüşüldü. Kalemler arası aktarım oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, İspat Cami Mahallesi, Kiremitlik Mevkiinde, Tapunun 607 Ada, 8 Nolu parselin içerisinde bir kısmı “Tarım Alanı”, bir kısmı onaylı imar planında “Resmi Kurum Alanı”nda kalmakta olup, 607 ada, 8 nolu parselin İmar Planlarındaki “Resmi Kurum Alanı Olan” Fonksiyonunu komşu parsellerde olduğu gibi “Turizm Alanı” fonksiyonuna dönüştürülmesi talebinin  görüşülmesi ile sürdü. Madde oybirliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Toplantı, ilçemiz Aşağı Zaferiye Mahallesi, Gazhane mevkiinde, 331 ada, 4 nolu parsele ilişkin Belediye Meclisince  06.2020 tarih ve 2020-94 sayılı kararı ile Bayındırlık ve İmar Komisyonuna havale edilen “Plan Tadilatının” görüşülerek karara bağlanması ile sürdü. İmar ve Bayındırlık Komisyonun uygun bulduğu plan tadilatlar, Meclis’çe oybirliği ile kabul edildi.

Meclis Toplantısı, İlçemiz Aşağı Zaferiye Mahallesinde, onaylı imar planlarında “Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı”nda kalmakta olan 106 pafta, 1436 ada, 3 nolu parselin çevresine ilişkin olarak Belediye Meclisinin 08/10/2020 Tarih ve 2020-175 sayılı Kararı ile Bayındırlık ve İmar Komisyonuna havale edilen “Plan Tadilatının” görüşülerek karara bağlanması ile devam etti. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporu doğrultusunda uygun bulunan plan tadilatları Meclis’çe de oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı, Paşayiğit Mahallesi Kocayarma Mevkiinde bulunan Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakımevi için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden gelen toplam 693.000 TL hibenin devam eden barınak yapımında kullanılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesinin görüşülerek karara bağlanması maddesi ile sürdü.

Veteriner İşleri Müdürü Serkan Doğru’nun bilgilendirmesinden sonra Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu konuştu.

Söz konusu müteahhit firma ile bazı sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren ve yeni bir firma ile yola devam edildiğinin bilgisini paylaşan Helvacıoğlu, “Yılbaşına kadar hibeyi almamız gerekiyordu. Harcama yetkimiz yoktu. Meclis kararı gerekiyor. Barınağımızı yılbaşına kadar bitirme hedefimiz vardı. Çok güzel bir barınağı hep beraber açacağız.” dedi.

Maddenin oybirliği ile kabulünün ardandan Keşan ve Mücavir alanlarda bulunan ve 10/09/2020 tarih ve 2020-161 sayılı Meclis Kararı ile alınan at, at arabası ve koşumlarının hibe edilmesi ya da bila bedel ile satılması hususunda Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi maddesi de Meclis’çe oybirliği ile kabul edildi.

Gündem maddeleri arasında yer alan memur norm kadrolarındaki değişikliklerin oybirliği ile kabulünden sonra Keşan Kent Konseyi tarafından depreme hazırlık çalışmaları taslağı konusunda İtfaiye Müdürlüğü’nün bu konunun kurulacak İlçe Afet ve Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmesi ve belediye başta olmak üzere ilgili sivil toplum kuruluşları ile gönüllü vatandaşların katılımıyla ele alınmasını içeren yazısıyla Meclis bilgilendirildi ve madde oybirliği ile kabul edildi.

Yılın son toplantısını kapatan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan e bölge halkına hayırlı olması temennisinde bulundu.

2021 yılının ilk Belediye Meclis Toplantısı, 7 Ocak 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.