Yüzer, “Her alanda yozlaşma, bozulma ve çürüme söz konusu”

11.10.2022 10:41

Saadet Partisi İl Sosyal İşler Başkanı Hasan Yüzer, liyakatsiz görevlendirmeler sebebiyle her alanda yozlaşma, bozulma ve çürümenin yaşandığını öne sürdü.

Yüzer, “Her alanda yozlaşma, bozulma ve çürüme söz konusu”

Saadet Partisi İl Sosyal İşler Başkanı Hasan Yüzer, liyakatsiz görevlendirmeler sebebiyle her alanda yozlaşma, bozulma ve çürümenin yaşandığını öne sürdü.

Saadet Partisi İl Sosyal İşler Başkanı Hasan Yüzer, yaptığı açıklamada, liyakatsiz görevlendirmeler sebebiyle her alanda yozlaşma, bozulma ve çürümenin yaşandığını savunarak, “Bu alanların başında da ne yazık ki adalet ve ekonomi gelmektedir. Ülkesini seven, yaptıklarının sorumluluğunu idrak ve kabul etme seviyesinde olan bir iktidarın, bu denli başarısızlık ve milletimizi mahkûm ettiği yoksulluk ve hayat pahalılığı karşısında bir an bile iktidarda durmaması, ceketini alıp “Ben bu işi başaramadım.” diyerek çekip gitmesi gerekir! “Türkiye Ekonomi Modeli” diye isimlendirdikleri bu ucube model ile bakın güzel ülkemizin ekonomisi hangi noktaya getirildi, birlikte bakalım; TÜİK’in açıkladığı son verilere göre yıllık enflasyon yüzde 83,4’e ulaştı. Bağımsız araştırma gruplarının ortaya koyduğu rakamlar ise çok daha vahim: yüzde 186,27! Bu oranla G-20 ülkeleri içinde, iflas etmiş Arjantin’in bile gerisinde, en yüksek enflasyona sahip ülkeyiz, ayrıca 1998’den bu yana da en yüksek enflasyon oranı ile tanıştık. 5 Ekim 2021 tarihinde 8 lira 85 kuruş olan doları, tam bir yılda yaklaşık 19 liraya çıkardılar. 2021 Eylül ayı sonu itibariyle 7 lira 30 kuruş olan mazotun bir litresini, Eylül 2022 sonu itibariyle 23 lira 23 kuruşa çıkardılar. Ayrıca yeni bir zam daha geleceği haberi verildi. 2021 yılı Eylül ayında 152 lira olan 12 kg’lık mutfak tüpünün fiyatını, Eylül 2022 itibariyle 316 liraya çıkardılar. Hep yüzde 100’ün üzerinde bir artış var dikkat ederseniz. 2021 yılı Eylül ayı itibariyle Ankara’da metreküpü 2 lira 32 kuruş olan doğalgazı, 2022 Eylül itibariyle 5 lira 69 kuruşa çıkardılar. Et, süt, yağ, şeker, un gibi mutfağın zorunlu ihtiyaçlarından bir kısmına dar ve orta gelirli vatandaşlarımız ulaşamaz oldu. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin 250 TL oldu. Bu rakam asgari ücretin bin 750 lira daha üzerinde. Yoksulluk sınırı asgari ücretin dört katını aştı ve 23 bin 600 liraya yükseldi… Maalesef ülkemizi, dar gelirli vatandaşlarımız için yaşanmaz hale getirdiler. Maalesef geleceğimize de ümitle bakamıyoruz” dedi.

Ülkenin bugünü değil, yarınları da borçlarla, kamu özel işbirliği projeleri ile ipotek altına alındığını savunan Yüzer, “Son aldığımız haber; Rusya’ya olan doğalgaz borcumuzun ertelenmesini istiyoruz. Fakat vatandaş bu parayı ödedi zaten! Bu ne demek oluyor? Vatandaştan aldığı parayı, yerinde harcayamıyor, başka yerlerde tüketiyor ve borcu da böylelikle artırmış oluyorlar! Ülkenin temerrüde düşme risk primini (CDS) tarihi seviyelere çıkardılar. Bu ucube modelle, dış ticaret açığı, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Önümüzdeki bir yılda vadesi dolacak olan dış borç miktarı tam 182 milyar dolar!

Yani ülkemizi hiç olmadığı kadar “kırılgan” ve dış ekonomik etkilere açık hale getirdiler. Ülkenin ekonomik güvenliğini riske attılar. Her tarafı bereket fışkıran ülkede tarımı bitirdiler. Ayçiçeğinden buğdaya kadar pek çok temel üründe ülkeyi dışa bağımlı hale getirdiler” şeklinde konuştu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler