DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2145356-0,51%
Edirne
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

22 bin öğrenci bakan emriyle sınıf geçti

22 bin öğrenci bakan emriyle sınıf geçti

ABONE OL
8 Ekim 2022 11:01
22 bin öğrenci bakan emriyle sınıf geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Anadolu Meslek Liseleri ve Anadolu Teknik Liselerinde 11’inci sınıfta kalan 22 bin öğrencinin başarı, başarısızlık veya disiplin suçu dahil hangi sebeple olursa olsun bakan emriyle 12’nci sınıfa geçirilmesini sordu.

TBMM’ne Bakan tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu Bakan’a “Bir eğitim öğretim yılı boyunca çalışmış, derslerinde başarılı olmuş bir öğrencinin derslerine hiç girmemiş hatta suça karışmış bir öğrenciyle aynı statüye konması doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

Milli Eğitimin başarısızlıkta rekorlar kırdığını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Alınan karar Milli Eğitimi şu anda elinde tutan kadroların aslında hiçbir işi beceremediklerini, becerecek liyakate de sahip olmadıklarının ispatıdır” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sözleri şöyle sürdürdü; “Bakanlık aldığı kararla eğitimin olmazsa olmaz kurallarını yok sayıyor. Ellerine yüzlerine bulaştırmadıkları bir tane iş yok. Neye göre? Niçin 11’inci sınıflarda üst sınıfa geçiş hakkı veriliyor. Bu öğrenciler bir daha derse girme ya da öğretmenlerini dinleme zorunda kendilerini hisseder mi? Bir yıl boyunca derslerine çalışmış öğrencilerin ne günahı var?

AKP diploma konusunda sabıkalı olduğu için bol bol diploma dağıtmaya çalışıyor. Alınan kararla Milli Eğitim Bakanlığını yönetenler şunu demiş olmaktadır aslında: ‘Biz sınav yapmaya, öğrencilerin başarılarını ölçmeye, hatta onlara eğitim öğretim verecek liyakate sahip değiliz. Bunun için de herkese yol veriyoruz.’”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e “Bu yıl almış olduğunuz kararla bir üst sınıfa geçirdiğiniz ve önümüzdeki yıl mezun edeceğiniz, örneğin Meslek Lisesi elektrik bölümü öğrencisine evinizin ya da iş yerinizin elektrik işi için güvenebilir o kişiye bu işin yapımını verebilir misiniz?” diye soran CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu soru önergesinde Bakan’a şu soruları da yöneltti:

Alınmış olan bu karar hangi ihtiyaçtan doğmuştur? Eğitim öğretimin hangi ilkesine uygundur?

Alınan karar başarısız öğrenciler için bir ödül, başarılı öğrenciler için ceza değil midir?

Bu karar Bakanlığınızın disiplin kararları ve değerlendirme sınavlarında tamamen başarısız olduğunun kabulü değil midir?

Eğer 11’inci sınıfa devam etme, bu sınıfta başarı olma eğitim için çok da gerekli değilse Meslek Liseleri ve Teknik Liselerde 11’inci sınıfı tamamen kaldırıp eğitim süresini bir yıl kısaltmayı düşünüyor musunuz?

Meslek Liseleri ve Teknik Liselerde 11’inci sınıflarında bir eğitim veriliyorsa bu eğitimi başarıyla tamamlamayan öğrencilerin yarın mezun olup başarıyla mesleklerini yapacaklarına inanıyor musunuz?

2021- 2022 eğitim öğretim yılında 11’inci sınıfta olan ve uyuşturucu kullanan ya da okula hiç devam etmeyen veya öğretmenine ya da arkadaşına fiili saldırıda bulunmuş, örneğin kesici bir aletle yaralamış, bunun için disiplin cezası almış öğrenci bu yıl 12’nci sınıfa devam edecek mi?

Bu uygulama; iktidarınız döneminde her alanda vasıfsızlık ve liyakatsizliğin ödüllendirilmesinin Milli Eğitime yansımalarının yeni bir örneği midir?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.