Demokrat CHP’liler kurultay istiyor

24.02.2022 11:04

Edirne’de ‘Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer’ adını verdikleri bir grup partilerinin erken seçim gerekçesiyle bir yıl ertelenen kurultay sürecinin başlatılması için parti üyelerinden topladıkları ıslak imzalı 200 dilekçeyi CHP Genel Merkezi’ne gönderdi.

Demokrat CHP’liler kurultay istiyor

Edirne’de ‘Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer’ adını verdikleri bir grup partilerinin erken seçim gerekçesiyle bir yıl ertelenen kurultay sürecinin başlatılması için parti üyelerinden topladıkları ıslak imzalı 200 dilekçeyi CHP Genel Merkezi’ne gönderdi.

Edirne’de ‘Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer’ grubu Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin erken seçim gerekçesiyle bir yıl ertelediği kurultay sürecinin başlatılması talep etti.

“PARTİ İÇİ DEMOKRASİYİ ÖRSELEYEN KARARLARDAN UZAK DURULMALIDIR”

Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer grubu adına açıklamada bulunan Nurhan Işıkseren, AK Parti iktidarının sona ermesinin ülkemiz için yaşamsal olduğunu öne sürerek, “Türkiye’nin esenliği için bu partinin yarattığı siyasal, ekonomik, sosyal çöküşü durdurmak gerektiği gün gibi ortadadır. Erken seçime gitmek, yurttaşların tercihinin yenilenmesine yol vermek kaçınılmazlaşmıştır. ‘Millet İttifakı’nın lokomotifi, dünya görüşü, savunduğu değerler itibarıyla çağdaş Türkiye’nin teminatı Cumhuriyet Halk Partisi, ülkeyi katılımcı demokrasi, siyasi etik değerler temelinde yönetecektir. Ülkemizin bu temelde yönetilmesine kuvvetle ihtiyaç vardır. Ve biliyoruz ki; Cumhuriyet Halk Partisi’nin ülkeye demokrasi getirme sözünün inandırıcı olması, yurttaşta karşılık bulması da partimizin demokratik yönetildiğinin açık şekilde görülmesine bağlıdır. Dolayısıyla, Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokratik refleksleri her hal ve şartta görünür olmalı, parti içi demokrasiyi örseleyen kararlardan uzak durulmalıdır” dedi.

“CHP KURULTAYININ ERTELENMESİNE İTİRAZ EDİYORUZ”

CHP’nin demokratik yönetme iddiasını zayıflatan anahtar liste girişimlerinin utanç verici olduğunu kaydeden Işıkseren, “Olası bir erken seçim gerekçesiyle kurultayın 1 yıl ertelenmesini kabul edilemez buluyor ve itiraz ediyoruz. Partimizde örgütsel dinamikleri, kolektif siyaseti yok sayan bu kararın iptal edilmesini, kongrelerin başlatılmasını istiyoruz. Kongrelerde, mahalle delege seçimlerinden itibaren tüm kademelerde sadece ‘çarşaf liste uygulaması geçerli kılınmalıdır. Mahalle delege, ilçe, il ve parti meclisi seçimlerinde anahtar liste ve benzerlerinin dolaşıma sokularak çarşaf liste uygulaması amacından saptırılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ülkeyi demokratik yönetme iddiasını zayıflatan anahtar liste girişimleri utanç vericidir. Mutlaka önlenmelidir. Temsil görevi üstlenecek partililerin belirlenmesi üye iradesine bırakılmalı, sadece önseçim geçerli sayılmalıdır. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu. Sayın Parti Meclisi Üyeleri, arka sayfada imzası bulunan partililerin dilekçesindeki hususlara geçerlilik kazandırılmasını, kurultay sürecinin ivedilikle başlatılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz” diyerek sözlerini noktaladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler