Erik fiyatı Sarıgül’ün yüzünü ekşitti

11.04.2022 10:17

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, geçtiğimiz hafta sonu Edirne’ye geldi. Cumartesi pazarını ziyaret eden Sarıgül, burada esnaf ve vatandaşların sıkıntıları dinledi. Bir pazar tezgahında fiyatını sorduğu erik ise fiyatıyla daha ağzını sürmeden Sarıgül’ün yüzünü ekşitti.

Erik fiyatı Sarıgül’ün yüzünü ekşitti

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, geçtiğimiz hafta sonu Edirne’ye geldi. Cumartesi pazarını ziyaret eden Sarıgül, burada esnaf ve vatandaşların sıkıntıları dinledi. Bir pazar tezgahında fiyatını sorduğu erik ise fiyatıyla daha ağzını sürmeden Sarıgül’ün yüzünü ekşitti.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne’ye gelerek bir dizi ziyarette bulundu. Ziyaret öncesi kentte bir otelde basın toplantısı düzenleyen Sarıgül, Trakya çiftçisinin küstürüldüğünü ve hükümetin ithalattan yana olduğunu öne süren Sarıgül Edirne’nin mutfağı, yağlı güreşleri ve tarihi eserleri ile dünyaya tanıtılacağını ve Trakya’yı Dubai yapacaklarını söyledi.

“TRAKYA ÇİFÇTİSİNİ KÜSTÜRÜRSENİZ OLACAĞI BUYDU”

Vatandaşın sıcak pide alamaz hale geldiğini ve Trakya çiftçisinin küstürüldüğünü belirten, Sarıgül, “Pahalılık ve geçim sıkıntısı nedeniyle, mübarek Ramazan ayını sevinçle ve heyecanla karşılayamadık. Kalabalık iftar sofraları, sahur bereketi ve muhabbeti kalmadı. Hurmalar, etli yemekler, salatalar, tatlılar iftar sofralarından kalktı. Millet sıcak bir pide alamaz hale geldi. Dolmalık biberin kilosu 50 lirayı geçti. Pazar’da çeyrek lahana satılır oldu. Her şey aklımıza gelirdi de biber dolmasının lüks olacağı, kapuskanın kıymete bineceği aklımıza gelmezdi. Her şey aklımıza gelirdi de ayçiçek yağı gemisinin haber yapılacağı müjde olacağı aklımıza gelmezdi. Trakya’nın tarım arazilerini, meralarını imara açarsanız, üstünden yol geçirirseniz olacağı buydu. Trakya çiftçisini küstürürseniz olacağı buydu. Trakya çiftçisine vereceğiniz paraları, Ukrayna, Kanada, Rusya, Brezilya çiftçisine verirseniz olacağı buydu. AK Parti kadroları, gıda fiyatlarını düşürmek için çok şey yaptılar ama yapmaları gerekeni hiç yapmadılar. Yapmaları gereken, üretimi artırmaktı. Yapmaları gereken, çiftçiye alım garantisi vermekti. Yapmaları gereken, çiftçiyi desteklemekti” dedi.

“TEFLON TAVA GİBİLER ÜSTLERİNE HİÇBİR ŞEY YAPIŞMIYOR”

Hükümet üretimden değil ithalattan yana olduğunu öne süren Sarıgül, “Fiyat artışını durdurmak için her yere baktılar ama tarlaya bakmadılar. Oysa sorun tarladaydı. Hala akıllanmadılar, hala üretimden değil, ithalattan yanalar. Hala tarlaya bakmıyor, etikete bakıyorlar. Hala yasakla, baskıyla, sabit fiyatla netice alacaklarını sanıyorlar. Bu kadar yanlışa rağmen de maşallah teflon tava gibiler, üstlerine hiçbir şey yapışmıyor. 20 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, utanmadan, sıkılmadan bu hazırlık dönemiydi bize bir şans daha verin diyorlar. Türkiye çok şey gördü ama böyle pişkinlik görmedi”dedi.

“DOĞALGAZI, PETROLÜ DIŞARIDAN ALIYORUZ DA AYÇİÇEĞİ, BUĞDAYI NİYE DIŞARIDAN ALIYORUZ?”

Ayçiçeği ve buğday üretiminin arttırılmamasına dikkat çeken Sarıgül, “Gıda fiyatları dünyada artıyormuş, petrolü dışarıdan alıyormuşuz, dış güçler varmış. Yalan, dolan, palavra, algı, yanılgı, aldatma, bildikleri bu, yaptıkları bu. Dış güçler mi dedi size, 120 milyar dolarlık tarım ithalatı yapın diye? Dış güçler mi dedi size, hayvan ithalatına 10 milyar dolar harcayın diye? Doğalgazı, petrolü dışarıdan alıyoruz da buğdayı, ayçiçeğini neden dışarıdan alıyoruz? Buğday üretimini artırmak çok mu zordu? Ayçiçek üretimini artırmak çok mu zordu? Tabii ki zor değildi ama yapmadılar. Yapsalardı 84 milyon kazanacaktı, yapmadılar 84 kişi kazandı. 20 yıldır Ağustos böceği gibi cır cır öttüler. Zeytinyağı gibi hep üste çıktılar. Tek kale maç yaptılar, muhalefeti hep ofsayta düşürdüler. Ama yağma yok, artık Türkiye Değişim Partisi var” dedi.

“BULGARLAR EDİRNE’YE ALIŞVERİŞE GELİYOR, EDİRNELİ PAZARA, MARKETE GİDEMİYOR”

Trakya’yı Dubai yapacaklarını ve Edirne’yi her şekliyle tanıtarak şehrin turizmden kazanmasını sağlayacaklarını kaydeden Sarıgül, “Türkiye Değişim Partisi kavga değil, çare partisidir. Türkiye Değişim Partisi mazeret bulmaya değil, sorunları çözmeye gelen partidir. Eskiden Bulgarlar bize gıpta ediyordu. Şimdi Bulgarlar alışveriş için Edirne’ye geliyor, Edirneliler, markete, pazara gidemiyor.  Bizim Trakya’yı Dubai yapacak, bölgeyi alışveriş turizmi ile kalkındıracak bir modelimiz var. Bizim modelimizde, turistleri yedirip, içirip, bagajlarını, bavullarını doldurup bedavaya çalışmak yok. Bizim modelimizde katma değeri yüksek ürünler üretmek ve bunları satmak var.  Yağlı güreşleri, Edirne mutfağını, tarihi eserlerini dünyaya tanıtmak var. Bizim modelimizde, turizmci kazanacak, esnaf kazanacak, çiftçi kazanacak. Trakya kazanacak, Türkiye kazanacak. Türkiye Değişim Partisi ne yapacağını bilen, nasıl yapacağını bilen, vicdanlı ve ehil kadrolardır. 5T formülümüz var. Bu formülle, üreten, doyuran, istihdam yaratan bir ekonomik düzen kuracağız” dedi.

ERİK FİYATIYLA ŞOK OLDU

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, açıklamaların ardından kentteki esnaflar ve vatandaşları sıkıntı ve taleplerini dinledi.

Cumartesi pazarını da ziyaret eden Sarıgül, esnaf ve vatandaşlarla kucaklaşarak fotoğraf çektirdi. Pazar esnafının hal hatırını sorduktan sonra bir esnafa bir avuç eriğin fiyatını soran Sarıgül’ün şaşkınlığı yüzüne yansıdı. Streç filme sarılı bir avuç eriğin 25-30 liradan satıldığını duyan Sarıgül’ün ilk şaşırdığı, sonra elinde erikle yüzünü ekşittiği görüntü objektife yansıdı. Pazar’ı gezerek vatandaşların derdini dinleyen Sarıgül daha sonra ziyaret programına devam ederek Edirne’den ayrıldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler