DOLAR 32,2329 -0.02%
EURO 34,9747 0.04%
ALTIN 2.429,140,46
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22252250,25%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Saadet Partili Kaya, Edirne’de konuştu

Saadet Partili Kaya, Edirne’de konuştu

ABONE OL
28 Eylül 2023 09:59
Saadet Partili Kaya, Edirne’de konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi’nin Türkiye genelinde “Saadet Vekilleri Milletin Yanında” sloganıyla gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya Edirne İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

“NE KADAR KAYGI VARSA İKTİDAR TARAFINDAN TEYİT EDİLMİŞ DURUMDA”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, “Saadet Partisi Genel Merkezi olarak 81 ilin tamamında aynı bugün burada yaptığımız çalışmaların aynısını yaptık. 14 Mayıs seçimleri gerçekleşti. 14 Mayıs’tan sonra ikinci tura kaldı. 28 Mayıs’la beraber de milletimiz bir karar verdi. Mevcut iktidarla yola devam etme kararı aldık. Ve bu karar neticesinde de aslında hepimize düşen şey bu karara saygı duymaktı. Ki biz Saadet Partisi olarak milletin iradesinin en üst noktada herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz, inanıyoruz. Ancak bir şey ifade etmem lazım bu noktada. Saadet Partisi’nin 14 Mayıs öncesinde dile getirdiği bütün endişeleri, kaygıları ülkemizle ilgili ne kadar endişe duyduğumuz başlık varsa tamamı iktidar tarafından teyit edilmiş durumda” diye belirtti.

“EMEKLİLERİN, GENÇLERİN SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLECEK”

Yoksulluk sınırının 35 bin liraya da yandığını söyleyerek gençler ve emeklilerin nasıl geçineceği konusunda endişeleri olduğunu belirten Kaya “Bizler felaket tellalı değiliz. Sokakta yaşıyoruz. Edirne’nin sokaklarında yaşıyoruz. İnsanlarımızın sıkıntılarını biliyoruz. Dün sayın Cumhurbaşkanı kabine toplantısı sonrasında emeklilerin sıkıntılarıyla alakalı tek bir cümle söylemedi. Bu insanların problemleri nasıl çözülecek? 7 bin 500 lira emekli ayda alan bir insan nasıl bir ayı tamamlayacak? Açlık sınırı 12 bin 500 lira olduğu bir ortamda asgari ücretin 11 bin 500 lira olduğu bir ortamda yoksulluk sınırının 35 bin liraya geçtiği bir ortamda bizim insanlarımız geleceğe nasıl güvenle bakacak? Peki çocuklarımızın geleceği ne olacak? Üniversite okuyan çocuklarımızın geleceği ne olacak? Bu çocuklarımız neden geleceklerini bu ülkede bulmuyorlar? Saadet Partili, AK Partili, MHP’li, CHP’li fark etmez. Ne için bizim çocuklarımız üniversite bitirdikten sonra gözlerini yurt dışına çeviriyorlar? Gittiğim yerlerdeki en büyük sıkıntılardan birisi de bu” dedi.

“EKONOMİ SALLANTIDA 207 MİLYAR DIŞ BORÇ ÖDEYECEĞİZ”

Ülke ekonomisinin kötü olduğuna değinen Kaya, “Bizim ekonomimiz sallantıda. Bizim ekonomimiz kendi ayaklar üzerinde duramıyor. Bizim ekonomimiz dışarıdan gelecek paraya bağımlı hale geldi. Ve biz maalesef dolar bazında dünyanın en yüksek faizini ödeyerek borçlanıyoruz. Yüzde 8-9’la borçlanmak zorunda kalıyoruz.  500 milyar dolara yaklaşan dış borcun olduğu bir ortamda 2024 yılında 207 milyar dış borç ödeyeceğiz” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ÜLKENİN PROBLEMİNİN KATLANMASINA SEBEP OLDU”

Kaya “Sosyal problemlerimiz de var. Biz Saadet Partisi olarak hep şunu söyledik. Bizler farklı siyasi düşüncelere mensup olabiliriz. Farklı partilere mensup olabiliriz. Dünyaya farklı açılardan bakabiliriz. Ama aynı memleketin insanlarıyız. Aynı sıkıntılarla karşı karşıyayız. Aynı ekonomik zorlukları yaşıyoruz. Hepimizin çocukları aynı şekilde bu sıkıntılarla boğuşuyor. Ve bizim bu sıkıntılar aşabilmemiz adına bir ortak aklı inşa etme sürecine ivedilikle girmemiz gerekiyor. Şu anda bütün yetkilerin bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştırıldığı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye’nin problemlerini çözemediği gibi katlanarak daha da artmasına sebep oldu. Bir yerde sorun var. Gerçeklere gözlerimizi kapatarak gerçekleri ortadan kaldıramayız. Bu ülkenin bu şekilde sorunlarının üstesinden gelmesi mümkün değil. Tarımıyla, ekonomisiyle, dış politikasıyla sorunları çözmesi mümkün değil” diye dile getirdi.

“EMNİYET GÜÇLERİNİN MÜCADELESİNİ TAÇLANDIRMAYANLAR BU ÜLKENİN BEKA SORUNU”

Kaya “Uyuşturucu en büyük tehditlerin başında geliyor. Gençlerimiz uyuşturuluyor.  Emniyet güçlerimizin ortaya koyduğu insanüstü gayret takdire şayandır. Ama onların mücadelesinin taçlandırılması siyasi kararlılıkla mümkündür. Ve bu siyasi kararlılığı ifade edilenlerin gerçek manada bu ülke için beka sorunu olduğu düşüncesini herkesin kabul etmesi gerek” dedi.

“TELEFON VE BİLGİSAYAR DESTEĞİ YARAYA MERHEM OLMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası gençlere yönelik desteğini propaganda olarak kullanacağını ve gençlerin işe yaramayacağını kaydeden Kaya, “Yani bunların yeterli olmasını söylemek mümkün değil. Yani şimdi şöyle de bir şey söyleniyor, bu da doğru olmaz yani millete verilecek küçücük bir şey bile eğer o milletin faydasına ise bunun tabii ki bizim tarafımızdan ‘vay niye verdiniz’ diyecek durumda değiliz yani sonuçta insanımız bundan faydalanacak. Ama telefon ihtiyacı olan bilgisayar ihtiyacı olan gençlerin önemli bir kısmı bundan faydalanma ihtiyacı duymayacak. Çünkü yani hedefledikleri o teknolojik ürünlere ulaşamayacakları için bundan da istifade etmek istemeyecekler böylece bu iktidarda bunu bir propaganda dili olarak biz gençlere verdik diyerek bunları kamuoyunda dillendirmeye çalışacak. Ben bunun bir yaraya merhem olacağı kanaatinde değilim” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.