DOLAR 32,4119 0.15%
EURO 34,5446 0.3%
ALTIN 2.458,560,83
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21175062,60%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tercan, “Vakıf kiraları dondurulsun”

Tercan, “Vakıf kiraları dondurulsun”

ABONE OL
4 Ocak 2021 10:32
Tercan, “Vakıf kiraları dondurulsun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, vakıf kiralarının dondurulmasını isteyerek, “Esnafımız rahat nefes alsın. Koronavirüs belası bitene kadar kira alınmasın” dedi.

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, beraberinde MHP Edirne İl Yönetimi ile birlikte tarihi Arasta Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak’ı Başkan Yardımcısı Aykut Demirkol’u, Yönetimini ve Arasta çarşı esnafını ziyaret ettiler.

Esnafla birebir görüşerek sıkıntılarını dinleyen Tercan, esnafların BAĞ-KUR ve SSK primlerini, kirasını, vergisini ve işçisinin maaşını ve Sigortasını ödeyemediğini, siftah yapamamaktan dert yandıklarını söyledi.

Tarihi çarşı esnafının, işlerinin olmaması nedeniyle, dükkanlarını ya kapatıyor ya da devretmeye çalıştığını anlatan Tercan, “Şu an; esnaf batma noktasına gelmiştir… Biran evvel Devletimiz esnafa gereken yardım elini uzatmalı, rahat bir nefes aldırılmalı ve gereken yapılmalı. Küçük Esnaf; kendi emeğiyle yaşar, kazandığı kadar harcar. Her vatandaş gibi Devlete vergisini öder. Yaşanan salgın hastalık, sokağa çıkma yasakları, turistlerin az veya hiç gelememeleri esnafı zorunlu giderlerini karşılayamaz duruma getirmiştir. Çünkü; Edirne’deki ticari hayat neredeyse turistlerin getireceği paraya kilitlenmiştir. Günlük kazanımları ile… Kira, faturalar, ev giderleri, çocukların eğitim masraflarını karşılayamaz durumda oldukları bir gerçek” dedi.

Arasta Çarşı esnafının “biz her daim Devletimizin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz… Böyle sıkıntılı bir zamanda da devletimizi yanımızda görmek istiyoruz. Sıkıntılarımıza çare bulmasını istiyoruz” dediklerini belirten Tercan, “Korona Virüs salgını nedeniyle; çoğu esnaf işyerine ya yarım gün gelmekte ya da hiç dükkanını açmamaktadır” dedi.

MHP olarak Vakıf kiralarının dondurulmasını istediklerini belirten Tercan, “Esnafımız rahat nefes alsın. Korona virüs belası bitene kadar kira alınmasın. Kira sözleşmesinin 15/5 maddesi şu şekilde: Kiracı sözleşmenin devamı süresince, doğal afetler, grev, salgın hastalıklar, seferberlik gibi mücbir sebepler haricinde sözleşme süresinin uzatılması, kira bedelinin indirilmesi, ödeme tarihi ve miktarı değiştirilmesi talebinde bulunamaz. MHP olarak diyoruz ki; Vakıf kiracılarını rahatlatmak için kira sözleşmesinin 15/5 Maddesini hayata geçirin” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.