Tütüncü, “2 aylık süreç sıkıntılı geçecek”

07.12.2022 11:30

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, iki yıldır yaşanan ilaç sıkıntısının son günlerde ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, ilaç fiyat kararnamesinin Şubat Ayı’nda görüşülmeye başlanacağını ve önlerindeki 2 aylık sürecin sıkıntılı geçeceğini söyledi.

Tütüncü, “2 aylık süreç sıkıntılı geçecek”

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Serpil Tütüncü, iki yıldır yaşanan ilaç sıkıntısının son günlerde ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, ilaç fiyat kararnamesinin Şubat Ayı’nda görüşülmeye başlanacağını ve önlerindeki 2 aylık sürecin sıkıntılı geçeceğini söyledi.

Hastaların ilaçları için ellerinde reçetelerle eczaneleri dolaşmak zorunda kaldığını kaydeden Tütüncü, giderlerin ağır yükü altında ezilen eczacılarında ilaç yokları ile boğuşarak bulunamayan ilaçlardan dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

“BU SORUN CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

İlaç yokluğun ciddi boyuta ulaştığını, hastaların reçetelerindeki 3 ilacı tek eczanede bulamadığını ifade eden İYİ Parti Edirne İl Başkanı Tütüncü, “Son iki yıldır devam eden ilaç yokluğu son günlerde ciddi boyutlara ulaşmıştır. İlaç stratejik bir üründür. Özel bir üründür, vazgeçilemez ve ertelenemez. Bu sorun ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Şu an için ilaçların yüzde 30’u yoktur ve bunlar hayati ilaçlardır. Hasta reçetedeki 3 ilacı tek bir eczanede bulamamaya başlamıştır. Çocukların ağrı kesici şurupları ve bazı grup antibiyotikler depolardan eczanelere tevzi olarak 1 ya da 2 kutu olarak gönderilmektedir. Yine bazı tansiyon ilaçları, şeker ilaçları, bazı hormon ilaçları bulunamamaktadır. Bir ilaç bulunmadığında maalesef eşdeğeri ilaçlar da bulunmamaktadır. Hastalar ellerinde reçete eczane, eczane dolaşmaktadır. Hastalar bir yandan muayene randevusu alabilmek için günlerce uğraşmakta, aylar sonra muayene olmayı başarabilirse bu defa da yazılan ilacı bulmak için eczane eczane dolaşmak zorunda kalmaktadır. Eczacılar bir yandan giderlerin ağır yükü altında ezilirken, bir yandan da ilaç yokları ile boğuşmakta ve hastalarının ilaçlarını bulamamaktan büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. İlaç yokluğunun sebebi eczacılar değildir ve buna sebep olan sorumlular bir an önce bu sorunu çözmelidir” dedi.

“İYİLEŞTİRİLMİŞ SAĞLIK SİSTEMİ İLE HASTAYI DOKTORSUZ, İLAÇSIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Euro’daki artışın ilaç yokluğunun sebebi olduğuna değinerek şubat ayında gerçekleşecek ilaç fiyat kararnamesi sebebiyle 2 aylık sürecin sıkıntılı geçeceğini belirten Serpil Tütüncü “27 Kasım günü eczacılar yaklaşık 20 bin eczacının katılımıyla “Büyük Eczacı Mitingi” yaptılar. Sesimizi duyun dediler. Hastamız ilaçsız, eczanesiz kalmasın dediler. Gönül isterdi ki, tüm televizyonlar, tüm basın kuruluşları bu sesi en ücra köşelere kadar iletebilsin. Nedir bu ilaç yokluğunun sebebi? Tabi ki Euro kurundaki hızlı artış. Euro kuru 19 TL iken ilaç Euro kurunu 7.86 TL ile sabitlerseniz ilaç ham maddesi alınamaz, üretilemez, ilaç ithal edilemez hale gelir.  İlaç fiyat karar namesi görüşmeleri şubat ayında başlayacağına göre, önümüzdeki 2 aylık süre çok sıkıntılı geçecektir. O nedenle yetkililerin bir an önce fiyat kararnamesini görüşüp, Euro ilaç kurunu güncelleyip, ilacın üretilebileceği makul sınıra göre ayarlamaları gerekmektedir. Ancak sadece ilaç Euro kurunu güncellemek de tek başına yeterli olmaz. Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi gerekir. Bu hem ilaçta dışa bağımlığı azaltır hem de fiyat avantajı sağlar. Böylece ilacın bulunabilirliğini de artırır. Reçetelere etken maddelerin yazılması da yerli ilaç sanayine destek anlamında önemlidir. İlaç özel bir üründür, vazgeçilemez, ertelenemez. Sorunun daha fazla büyümesine izin verilmemelidir. Acilen çözüm getirilmelidir. Biz İYİ Parti olarak İYİleştirilmiş Sağlık Sistemi programımız ile hastayı doktorsuz ve ilaçsız bırakmayacağız. “Kendine devrimin ve devrimciliğin çeşitli ve yaşamsal görevler verdiği Türk vatandaşının sağlığı ve sağlamlığı her zaman üzerinde dikkatle durulacak ulusal sorunumuzdur. Çünkü Cumhuriyet, düşünsel, bilimsel ve bedensel bakımlardan güçlü ve yüksek düzeyli koruyucular ister”. Mustafa Kemal Atatürk” ifadelerini kullandı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler