DOLAR 32,2329 0.01%
EURO 34,9780 -0.14%
ALTIN 2.432,41-0,57
BIST 10.618,22-0,56%
BITCOIN 2186620-0,86%
Edirne
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP Milletvekili Aygun, polis intiharlarını sordu

CHP Milletvekili Aygun, polis intiharlarını sordu

ABONE OL
20 Eylül 2021 12:09
CHP Milletvekili Aygun, polis intiharlarını sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, polis intiharlarının artığına işaret ederek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bu konuda kapsamlı araştırma yapıp, Emniyet Teşkilatı’nda daha çok psikolog istihdam edecek misiniz?” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Türkiye’de intihar oranı en yüksek meslek grupları içinde giren emniyet teşkilatında yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi. Aygun, son 20 yılda bini aşkın polisin intihar ettiğine işaret ederek, “Polislerin intihar oranı, Türkiye’nin intihar ortalamasının 4 kat üzerindedir. Türkiye’de intihar oranı ortalama olarak yüz binde 4.1 iken,  bu oran polislerde son 4 yılın ortalaması alındığında yüz binde 17,5’tur. Türkiye ortalamasının 4 katından fazla polis intihar oranı görülmektedir” diye konuştu. Aygun, Emniyet teşkilatına daha çok psikolog istihdam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Aygun, soru önergesinde Türk polisinin intihar oranının Fransa ve İngiltere’nin üzerinde olduğunu belirterek, “İngiltere’de polis intiharı yüz binde 9.5, Fransa’da yüz binde 14’tür. Türk polisinin intihar oranı ABD ve Fransa’nın çok üzerindedir” dedi. 2019 yılında 53 polisin intihar ettiğini söyleyen Aygun, “2021 yılının sadece ilk altı ayında 40 polisin intihar etmesi üzerinde durulması gereken çok önemli bir sorundur” diye konuştu.

“Pandemi döneminde iş yükü çok daha fazla artan polislerin çalışma koşullarının zorluğu, uzun süren mesailer, yıllık ve idari izinlerin kullanımındaki sıkıntılar,  mobbing ve maaş düşüklüğü, Emniyet teşkilatında liyakatten uzak atamalar, intihar oranlarındaki artışların nedenleri olarak gösterilmektedir” tespitini yapan Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

  • Kamu Denetçiliği Emniyet Raporu dikkate alınarak, polislerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için adım atılacak mıdır?
  • Polislerin çalışma saatleri azaltılacak ve uzayan mesai sürelerine ilişkin oluşan psikolojik baskı giderilecek midir? Uzayan mesailer için ücret ödenecek midir? Mesai saatlerinde düzenlemeye gidilecek midir?
  • İdari izinlerde hakkaniyet ilkesine uyulacak mıdır?
  • Artan polis intiharlarına ilişkin kapsamlı bir araştırma ve inceleme yapılacak mıdır?
  • Polislerin maaşları düzeltilerek 3600 ek gösterge verilecek midir?
  • Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki psikolog sayısı arttırılarak, polislere daha kapsamlı psikolojik destek verilecek midir?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.